Svalová křeč je prudký stah svalstva, který se objevuje zejména jako ochranná reakce svalu před možným poškozením. Tento stav ovlivňuje hned několik faktorů, ať už je to únava, chlad, poruchy výživy nebo další. Nejčastěji se objevují noční křeče v nohou. Jedná se o záškuby kosterního svalstva, které je nejvíce zatíženo, a mohou být způsobeny jak ztrátou tekutin, tak i minerálů.
Většina svalových křečí vzniká ve svalech nohou, zejména v oblasti lýtka. Potvrzuje to studie z roku 2017. Nejenže v tu chvíli zažíváte náhlou ostrou bolest, můžete také pod kůží vidět tvrdou svalovou tkáň.
Příčin svalových křečí může být hned několik. Mezi ty nejčastější se zajisté řadí nadměrné zatížení svalu, dehydratace, svalová zátěž nebo dlouhodobé udržování určité polohy. Stejně tak ale v mnoha případech příčina známa není.
Ačkoli jsou většinou svalové křeče naprosto neškodné, některé mohou mít souvislost se zdravotním stavem člověka. Jedná-li se o časté nebo dlouhodobé křeče, je nutné je vždy konzultovat s lékařem.
Co za svalovou křečí stojí
1. Nedostatečné prokrvení
Křečovitou bolest nohou a chodidel mohou způsobovat zúžené tepny přivádějící krev do nohou, tzv. arterioskleróza končetin. Tyto křeče obvykle odezní brzy poté, co pohyb dokončíte.
2. Komprese nervů
Křečovitou bolest nohou mohou způsobit také komprimované nervy v páteři, tedy bederní stenóza. Bolest se obvykle zhoršuje, čím déle chodíte. Oddálit nástup příznaků nebo zlepšit situaci může chůze v mírně pokrčené poloze, asi tak, jako když před sebou například tlačíte nákupní vozík.
3. Vyčerpání minerálů
Ke vzniku křečí v nohou může také přispívat nedostatečné doplňování minerálů, jako je draslík, vápník nebo hořčík. Zejména o magnéziu hovoří studie publikovaná roku 2012. Tyto minerály mohou mimo jiné také vyčerpat diuretika, léky často předepisované na vysoký krevní tlak.
Existují faktory, které také více či méně zvyšují riziko svalových křečí
1. Řadí se mezi ně například věk, kdy starší lidé procházejí procesem ztráty svalové hmoty, a tak zbývající svalstvo může být snadněji přetíženo.
2. Dalším z faktorů je dehydratace, ta u sportovců způsobuje svalové křeče velmi často, především tehdy, když vykonávají svou aktivitu v teplém počasí.
3.Ke svalovým záškubům může docházet častěji také v souvislosti s jinými zdravotními potížemi, jako je cukrovka, onemocnění nervů, jater nebo štítné žlázy.
4. A pak nesmíme opomenout ani těhotenství. O něm jako o rozhodujícím faktoru v otázce zvýšeného rizika svalových křečí hovoří studie publikovaná v prosinci roku 2009. Stejně jako o tom, že není známa jasná příčina, přestože s tím pravděpodobně souvisí nerovnováha mezi vstřebáváním a vylučováním elektrolytů, jako je vápník, hořčík a draslík v séru.
Jak se ale svalovým stahům bránit?
Jedním z nejdůležitějších kroků, které pro sebe můžete udělat, je pít každý den hodně tekutin. Množství samozřejmě závisí na tom, co jíte, jakého jste pohlaví, na úrovni pohybové aktivity, na počasí, zdravotním stavu, věku, ale i třeba na lécích, které užíváte. Tekutiny totiž pomáhají svalům ve stahu i uvolnění a udržují svalové buňky hydratované, a tak méně podrážděné. Proto během aktivity nezapomínejte na pravidelné doplňování tekutin a po jejím skončení v pití pokračujte.
Druhým podstatným krokem, který svalovým záškubům učiní přítrž, je protahovaní svalů. I toto je důvod pro strečink před fyzickou aktivitou i po ní. Jestliže navíc víte, že míváte potíže s nočními křečemi do nohou, protáhněte se také před spaním. Posloužit může i lehké cvičení, jako je například jízda na stacionárním kole po dobu několika minut před ulehnutím do postele.
Ačkoli by byl každý spíš pro to, vzít si pilulku, která zařídí, aby křeč v okamžiku zmizela, žel nic takového neexistuje. Co tedy dělat v situaci, kdy se potýkáte s křečí způsobující náhlou ostrou bolest právě teď?
Zkuste následující postup:
1. Postižený sval silově protáhněte, i kdyby to mělo znamenat pouhé ohnutí chodidla směrem nahoru.
2. Pomoct také může třes končetinou, masáž nebo donucení se k chůzi.
3. Pokud nic z toho nezabírá, zkuste aplikovat led nebo naopak teplo, ať už v podobě nahřívacího polštářku nebo teplé koupele.
Přestože jsou svalové křeče celkem běžnou záležitostí, kdy se svalstvo v návaznosti na přetížení svalu, dehydrataci nebo nedostatek elektrolytů v krvi, brání, může se stejně tak jednat i o větší zdravotní potíže. Pokud se tedy potýkáte se svalovými záškuby častěji, možná pravidelněji, popřípadě v tom začínáte vidět určitý vzorec, určitě svou situaci okamžitě konzultujte s lékařem.
Zdroj:
- https://www.klubzdravi.cz/a/svalove-krece-dolnich-koncetin-a-jejich-mozne-priciny
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820
- https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/muscle-bone-and-joints/conditions/leg-cramps
- https://www.healthline.com/health/pain-relief/how-to-stop-leg-muscle-cramps#_noHeaderPrefixedContent
- https://www.researchgate.net/publication/286700591_Frequency_and_predisposing_factors_of_leg_cramps_in_pregnancy_A_prospective_clinical_trial