Podle posledních dat je v Česku obézních 16 procent mladistvých, jak ale ukázal nedávný průzkum Nestlé, rodiče si to ve většině případů nepřipouští – za obézní by své dítě označilo jen jedno procento matek a otců. Obézní je přitom také každý čtvrtý dospělý. „V rodině tak mohou být přebytečná kila vnímána jako něco běžného. Pokud rodiče nemají potřebu měnit své návyky, těžko si to uvědomí u dětí. Právě proto je důležité vzdělávat děti ve zdravém životním stylu například ve škole. Mohou tak změnit nejen svůj životní styl, ale motivovat také svoje rodiče a sourozence,“ uvádí nutriční specialistka Markéta Veverková.

Svačina tak může hrát klíčovou roli v boji s obezitou a nadváhou. Právě v dětství se totiž tvoří návyky, které se v dospělosti mění jen stěží. Rodiče se snaží, ale nestíhají. Z průzkumu dále vyplývá, že polovina rodičů nemá prostor přemýšlet nad svačinou s předstihem, a téměř pět procent rodičů dokonce nechává chystání svačiny na dětech samotných, přičemž jen čtvrtina rodičů zkontroluje, co si děti ke svačině připravují.

Zdroj: Youtube

Z pohledu složení svačin českých školáků vede pečivo. Chleba, rohlík nebo housku si ke svačině nejčastěji rozbalí až 90 procent dětí. „Konzumace samotného klasického bílého pečiva ve velkém s sebou nese riziko nedostatku živin. Aby byla svačina pestrá a vyvážená, měli by rodiče volit zejména celozrnné pečivo a vhodně ho doplnit libovou šunkou či sýrem a čerstvou nakrájenou zeleninou,“ říká Markéta Veverková, nutriční specialistka společnosti Nestlé. Pozitivní zprávou je, že rodiče učí děti pít čistou vodu – v průběhu dne si ji nejčastěji dopřeje více než polovina školáků.

Co se hodí na školní svačinu?

Výborná je kombinace pečiva s libovou šunkou, sýrem a nakrájenou zeleninou, kterou můžete mít vždy po ruce, když si ji připravíte předem do krabiček a dáte do lednice. Skvělou volbou jsou i pomazánky s  tvarohem a bylinkami, sezónní ovoce nebo nepražené a nesolené ořechy. Důležitou součástí svačiny jsou tekutiny, a to nejlépe voda nebo neslazený čaj, proto ho dětem nikdy nezapomeňte dát v lahvičce, a to alespoň v množství 250 ml.


Stále tápete, jaký druh pečiva zvolit? Celozrnné pečivo obsahuje plno zdraví prospěšných látek – vitamínů skupiny B, minerálních látek a antioxidantů, a je také skvělým zdrojem potřebné vlákniny. Ale ani bílé pečivo, jako jsou klasické rohlíky a housky, není potřeba zatracovat. Obsahuje rychle stravitelné sacharidy, které jsou dobrým zdrojem energie. Vhodné jsou taky mléčné výrobky. Klidně dětem do batohu přibalte ochucené mléko v krabičce, kousek tvrdého sýra nebo jogurt.


Na odpolední svačinu pro dítě, které nečeká žádný kroužek a jde hned domů, se hodí například bílý jogurt s ovocem a pečivo. Pokud má odpoledne pohybovou aktivitu, ideální je müsli tyčinka, kousek ovoce a samozřejmě dostatek vody. Odmítají vám děti jíst zeleninu či ovoce? Stejně jako ve škole, i u stravování platí, že jídlo je hrou. Pokud svačinku naservírujeme hravým způsobem, máme větší šanci, že se školákům zalíbí. Čím barevnější a pestřejší, tím lépe. Zkuste nakrájet mrkev, jahody, okurku nebo rajče na nejrůznější tvary či skládat do svačinových boxíků do veselých obrázků.

Nejzdravější a nejchutnější svačinky

Celozrnný chléb s Cottage sýrem a oblíbenou zeleninou

Houska s hummusem, hroznové víno, jablko

Dalamánek s pomazánkou na bázi tvarohu, zakysané smetany nebo jogurtu s nasekanými oblíbenými bylinkami

Zapečená bageta s tvrdým sýrem, šunkou, rajčaty a pestem (Panini typ)

Tortilla s ledovým salátem, rajčaty, grilovanými kuřecími kousky a jogurtovým dresingem

I pár minut denně pomůže situaci zlepšit

Podle nutriční specialistky Markéty Veverkové je důležité věnovat dětským svačinám alespoň minimální pozornost. I pět minut denně stačí k tomu, aby děti jedly kvalitněji, vybudovaly si zdravé návyky a naučily se, jak důležitá je pestrá strava. Nejvíce času uspoří plánování nákupu. Udělejte si třeba v neděli večer seznam svačin na následujících pět dní a nakupte do zásoby všechny potřebné ingredience. Zelenina zajistí vlákninu, jogurty, sýry, libová šunka či domácí tvarohové pomazánky bílkoviny, komplexní sacharidy i vlákninu poskytne zase celozrnné pečivo. Je důležité svačinu správně sestavit tak, aby vedle energie doplnila dítěti i důležité makroživiny, vitamíny a minerální látky.

Ptejte se také dětí, co jedly v průběhu dne. Získáte lepší přehled o jejich stravování a můžete tomu přizpůsobovat svačiny, ale i večeře a snídaně. Stejně tak zjišťujte, co jim chutná a co ne, aby co nejméně svačin z domova končilo v odpadkovém koši. Pomáhá, když děti do přípravy svačiny aktivně zapojíte. Pokud si namažou chlebík, omyjí rajče nebo zapečou toast, pravděpodobně jim bude jídlo i více chutnat. Právě vaření a společná příprava pomáhá budovat zdravý vztah k jídlu, když navíc svačina vypadá hezky a lákavě, přístup dítěte k ní je hned pozitivnější. A v neposlední řadě - jděte příkladem. Především v útlém věku jsou pro děti největší inspirací rodiče.

Zdroje:


https://www.nestle.cz/cs/media/tiskove-zpravy/pruzkum-svacina-muze-pomoct-s-detskou-obezitou-i-presto-ji-rodice-podcenuji

https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/obezita_web_2023.pdf