Superpotraviny jsou obecně potraviny, které mají výjimečné výživové vlastnosti. Jsou bohaté na minerály a vitaminy, nenasycené mastné kyseliny a další biologicky aktivní látky. Tímto podporují naše zdraví, působí jako výborná prevence proti různým onemocněním a navíc mohou pozitivně ovlivnit naši náladu.

Zdroj: Youtube

Superpotraviny ze zahraničí

Většina lidí si pod superpotravinami nejdřív představí exotické ovoce, semínka či luštěniny. Jsou to potraviny, jejichž pozitivní účinky na zdraví známe již po staletí. Díky šikovnému marketingu různých brandů ovšem dostávají nový boom v popularitě a lidé za ně utrácí spoustu peněz. Pro obyvatele zemí, kde se superpotraviny produkují, jsou tyto suroviny úplně běžnou stravou - pro nás jsou něco speciálního. Patří mezi ně například tyto:

 • Chia semínka

Šalvěj hispánská se pěstuje pro semínka s názvem Chia. Jsou nepatrná na pohled, ale jejich schopnost nafouknout se až 12x ze svého původního objemu je fascinující. Jsou plné omega-3 mastných kyselin, vlákniny a proteinů. Jejich neutrální chuť je ideální pro přidání do smoothie, jogurtu či pečiva.

 • Goji

Goji bobule, známé také jako vlčí bobule, jsou superpotravinou z Číny. Bobulky jsou plné vitamínů a minerálů. Jsou chváleny za své antioxidační vlastnosti a v tradiční čínské medicíně se využívají pro podporu zraku a k podpoře celkové vitality. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně pijí džus z bobulí Goji, mají lepší psychický stav.

 • Acai bobule

Rodáky z amazonského pralesa si velmi rychle zamilujete svou jedinečnou barvou i chutí - připomínají mix borůvek a čokolády. Acai bobule jsou navíc považovány za jedny z nejmocnějších antioxidantů na světě.

 • Quinoa

Quinova je také nazývaná jako ,zlaté zrno Inků'. Je jedinečná tím, že jako jedna z mála rostlin obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což ji činí perfektní volbou pro vegetariány i vegany. Navíc je bezlepková a velmi univerzální - může být použita v salátech, jako příloha nebo i v dezertech.

Superpotraviny z našich končin

Výše uvedené potraviny najdete ve všech obchodech se zdravou výživou, ve většině případů si ale za ně celkem připlatíte. Ničeho se ale nebojte, superpotraviny se totiž vyskytují i u nás a pravděpodobně je máte běžně v lednici či na zahradě. Poradíme vám, které lokální superfoods se vyskytují i u nás.

 • Čočka

Čočka je vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny, které podporují trávení a poskytují dlouhotrvající energii. Obsahuje také mnoho vitamínů a minerálů, včetně železa a manganu.

 • Česnek

Česnek je klasickou superpotravinou, kterou většina z nás má pravidelně v kuchyni. Je bohatý na vitamíny a minerály, má antivirové vlastnosti a pomáhá udržovat zdraví srdce a cév. Navíc dostane každý recept do úplně jiné chuťové dimenze.

 • Chmel

Chmel, který je základní složkou piva, je nejen tradiční českou plodinou, ale také skvělou superpotravinou. Je známý svými uklidňujícími účinky a je hojně používán v některých bylinných čajích. S trochou nadsázky se dá tedy říct, že tradiční české pivo je takovým naším supernápojem.

 • Kopřiva

Pro spoustu lidí je kopřiva zkrátka plevel, který roste u cesty. Ve skutečnosti se ale jedná o superpotravinu - kopřiva má nekonečno využití! Její listy jsou bohaté na železo, vitamin C a další minerály. Je ideální na přípravu čerstvých jarních polévek, vysušená kopřiva je zase skvělou přísadou do čajů.

Vyzkoušejte recept

Salát s quinoou, čočkou a chia semínky

Ingrediente:

 • 1 hrnek quinoi
 • 1 hrnek červené čočky
 • 2 lžíce chia semínek
 • Hrst ořechů (například vlašských ořechů nebo mandlí)
 • Zeleninu podle chuti (například papriku, okurku, rajčata)
 • Sůl, pepř, olivový olej
 • citrónovou šťávu na zálivku

Quinou a čočku opláchněte a vařte v oddělených hrncích podle návodu na balení. Nechte vychladnout.

Chia semínka namočte do vody a nechte nabobtnat (přibližně 15 minut).

Ořechy opečte na suché pánvi.

Zeleninu omyjte a nakrájejte na kousky.

V misce smíchejte quinou, čočku, chia semínka, ořechy a zeleninu. Osolte, opepřete, přidejte olivový olej a citrónovou šťávu dle chuti. Tento recept je skvělý jako lehký oběd nebo večeře, a navíc je plný vynikajících a chutných superpotravin.

Zdroje: