Nastrouhejte do hrnce bramboru
Rada, kterou vám možná vštěpovala už vaše babička, je k nezaplacení. Syrová brambora obsahuje velké množství škrobu, který dokáže absorbovat přebytečnou sůl. Na jeden litr vám postačí jedna velká brambora, kterou oloupejte a vhoďte do hrnce. Nastrouhaná brambora zároveň poslouží místo mouky jako dietnější zahušťovadlo. Pokud pokrm zahustit nepotřebujete a brambora se do něj nehodí, nakrájejte ji na větší kousky, a až budou měkké (zhruba za 15–20 minut), vyndejte je. Po ochutnání s úlevou zjistíte, že se už omáčka dá jíst. Podobně jako brambora funguje i mrkev nebo kořenová petržel. Některé polévky snesou i těstovinu (třeba rajská, minestrone, uzená) či rýži, obě tyto suroviny umějí taky absorbovat sůl.
Polévku vylepší syrový bílek
Táhnete dlouho masový vývar se zeleninou, sbíhají se vám na něj sliny, jenže nakonec do něj nasypete až moc soli a rázem je po radosti? Nevěšte hlavu. S polévkou si celkem snadno poradí syrový bílek. Respektive, čím více polévky vaříte, tím více bílků budete potřebovat. Na jeden litr použijte alespoň tři bílky, které nechte teplem pomalu srazit a pomocí děrované naběračky je následně vyjměte. Pokud se vám bude zdát vývar stále slaný, postup zopakujte. Husté krémové polévky zachráníte zase přidáním zakysané smetany, kterou dobře rozmícháte. Nakyslost slanou chuť zmírní a polévce dodá zajímavou příchuť. Nemáte-li zakysanku, po uvaření do polévky nalijte teplé mléko.
Kde je sůl, pomůže cukr
Cukr vás spolehlivě zachrání hlavně v případě přípravy omáček, jako je rajská, koprovka nebo třeba bolognská, kam se cukr v malém množství běžně přidává. Jestli jste ji osolili více, než bylo třeba, přichází na řadu vrchovatá lžíce krystalového cukru, použít můžete klidně i třtinový anebo javorový sirup či melasu. Pozor – cukr do omáčky nevmíchávejte, tím byste výslednou chuť jenom pokazili. Trik spočívá v tom, že vezměte kostku nebo lžíci cukru, ponoříte ji do pokrmu, a hned jak se začne rozpouštět, zase ji vyndáte. V případě potřeby postup opakujte vždy s novým cukrem. Tenhle kuchařský fígl není postaven na přebíjení slané a sladké chuti, ale na tom, že cukr na sebe naváže přebytečnou slanost. Lépe se vám bude samozřejmě pracovat s kostkovým cukrem.
Namočte do jídla pečivo
Kus chleba, bagety nebo veky dokáže absorbovat až 40 % soli v jídle a doma ho má každý. Do hrnce, v němž vám probublává přesolený gulášek nebo svíčková, vhoďte pečivo a nechte vařit asi 10 minut (pozor, aby se nerozmočilo). Pak ho vyndejte ven. Pokud se vám zdá omáčka stále dost slaná, zkuste přilít trochu horké vody, přidat pár lžic bílého jogurtu nebo smetany.
Přidejte něco kyselého
Jestliže se vám zdá například polévka či ryba moc slaná, srazit její chuť můžete něčím kyselým – třeba lžící octa, půlkou zeleného jablíčka nebo lžící citronové šťávy. Svou kyselou chutí přesolenou pachuť vyváží. Polévku můžete klidně naředit dalším vývarem, rozhodně ne ale obyčejnou vodou, pak by byla mdlá a bez chuti. A tip na závěr – vývar nebo zeleninovou polévku solte vždy až na konci vaření a raději méně než více – každý si může svoji porci dochutit podle svého gusta až u stolu. Nezapomeňte také na to, že různé kořenicí směsi (na americké brambory, houbové pokrmy, steaky, polévky) už obsahují poměrně dost soli, proto s tím vždy počítejte a po každém osolení jídlo nejprve ochutnejte, než přidáte další sůl.
Zdroje:
https://www.recepty.cz/clanek/know-how/presolene-jidlo-poradime-vam-jak-ho-zachranit-1271
https://www.southernliving.com/food/dish/soup/how-to-fix-salty-soup