Suchý zápal plic není důvod k panice

Nedávno proběhla v médiích informace, že se do Evropy rozšířil suchý zápal plic. „Po Číně se i v Evropě začal šířit suchý zápal plic způsobený bakterií Mycoplasma pneumoniae. K nárůstu dochází ve Francii nebo Nizozemsku. Onemocnění postihuje zejména děti do patnácti let věku,“ informoval například server Deník.

Po přečtení titulků by člověk mohl nabýt pocit, že se na nás řítí ještě něco horšího, než byl Covid-19. Ale po bližším ověření faktů není nutné panikařit, jak se dočtete dále v textu.

Děti jsou chodícím kyblíkem plným virů a bakterií, které si předávají v dětských kolektivech a zima je období, kdy je zázrak, když zrovna týden nekašlou a neteče jim nudle z nosu. Proto se i suchý zápal plic statisticky nevíce vyskytuje u dětí do 15 let.

Podle odbornice Avi Varma je suchý zápal plic obvykle mnohem mírnější než tradiční zápal plic, neboť nevyvolává žádné příznaky, které by vyžadovaly okamžitou hospitalizaci – většina příznaků navíc odezní během 3 až 5 dnů.

Zdroj: Youtube

Jak se liší suchý zápal plic a viróza

Suchý zápal plic je způsobený bakterií Mycoplasma a příznaky jsou podobné nachlazení, tedy nízká horečka a dráždivý kašel. Většina dětí s touto formou zápalu plic se nebude cítit dostatečně nemocná, aby zůstala doma, proto se někdy nazývá „chodící“ zápal plic. Rozhodně by se ale neměl podceňovat. I dítě, které se cítí dobře, musí zůstat pár dní doma, upozorňuje web Kids Health.

Mezi nejčastější příznaky suchého zápalu plic patří:

  • Suchý kašel
  • Dušnost
  • Únava
  • Bolesti na hrudi
  • Bolest uší
  • Horečka do 38.5 C
  • Dítě, jehož infekce je v horní nebo střední části plic, bude mít pravděpodobně namáhavé dýchání. Jiný, jehož infekce je v dolní části plic (blízko břicha), nemusí mít problémy s dýcháním, ale může mít podrážděný žaludek, nevolnost nebo zvracení.

A jak rozeznat suchý zápal o běžné virózy?

Při objevení respiračních příznaků může být někdy těžké rozeznat, zda se jedná o suchý zápal plic nebo o běžnou virozu. Přesto existují některé klíčové rozdíly, které mohou pomoci.


Suchý zápal plic: Charakteristickými příznaky jsou trvalý suchý kašel, dušnost, únava a někdy bolesti na hrudi. Tyto příznaky jsou se postupně zhoršují. Symptomy se vyvíjejí pomalu a mohou trvat několik týdnů.

Běžná viróza: Zahrnuje rýmu, kýchání, mírnou horečku a někdy lehký kašel. Tyto příznaky obvykle rychle odezní. Symptomy se objevují rychle a obvykle trvají jen několik dnů.
Nejspolehlivější diagnostikou jsou rengenové snímky nebo CT scan, kde mohou být viditelné změny související se zápalem plic.

Léčba suchého zápalu plic

Léčba suchého zápalu plic závisí především na tom, co stojí za jeho příčinou. Ke zmírnění příznaků tohoto onemocnění tak lze například použít antibiotika nebo antivirové léky, přičemž u velmi mírných případů může léčba zahrnovat pouze odpočinek u sebe doma. Důležité je pít hodně tekutin a dejte si pozor na volně dostupné sirupy proti kašli. Ty naopak mohou celkový stav zhoršit. Na bolesti na hrudi se používají nahřívané teplé obklady nebo polštářky. Infekční stav trvá 1-2 týdny a nemoc je opravdu vysoce nakažlivá. Kašel pak přetrvává ještě dalších 4-6 týdnů.

Zdroj: KidsHealth, Healthline, Deník