Síla čajovníku
Čajovník čínský se dá považovat za zázračnou rostlinu, která nám nabízí nejen lahodný nápoj různých chutí a vůní, ale i široké spektrum výhod pro naše zdraví. Jeho pravidelná konzumace nám zajistí vysoký příjem antioxidantů, které snižují výskyt volných radikálů, jejichž aktivita způsobuje závažné zdravotní onemocnění. Někdy může vést až ke vzniku rakoviny. Lístky čajovníku také přirozeně obsahují katechiny, které jsou známé svými antibakteriálními účinky. Jeho největším přínosem je, že se jedná o čistě přírodní produkt, který neobsahuje žádná barviva ani konzervační látky.
Čaj černý, zelený, bílý
Mezi nejpopulárnější čaje u nás určitě patří černý čaj. I ten je plný antioxidantů a snižuje riziko různých cévních onemocnění. Mezi úplné poklady pak patří zelené a bílé čaje, které se vyrábějí z naprosto stejné rostlinky, jen u nich při výrobním procesu odpadá proces fermentace a tím pádem se zachovává většina zdraví prospěšných látek, například i vitamin C. Mezi trochu opomíjené druhy čaje patří bílý čaj, který se vyrábí z nejkvalitnějších a nejmladších lístků čajovníku. Obsahuje vůbec nejvyšší množství kofeinu, na rozdíl od zeleného čaje nejen povzbuzuje, ale i prohřívá organismus.
Čaj a dutina ústní
Čaje obsahují katechiny – látky, které jsou známé především tím, že zabraňují vzniku škodlivého LDL cholesterolu. Mají i silné antibakteriální účinky a ty mají pozitivní vliv na naši dutinu ústní. Tím, že si pravidelně dopřejeme šálek čaje, bráníme množení bakterií v ústech, které mohou způsobovat paradontózu nebo nepříjemný zápach z úst. Většina čajů také pomáhá redukovat množství kyselin, které by jinak zničily zubní sklovinu nebo zapříčinily vznik zubního kazu. (VAŠÍČKOVÁ, Pavlína. VLIV STRAVY NA KAZIVOST ZUBŮ S HODNOCENÍM INDEXU KPE V OKRESE BLANSKO. 2009.)
Čaj a střevní mikroflóra
Když nám není dobře od žaludku, většinou sáhneme po černém hořkém čaji. Ten se ale nedoporučuje pít ve větším množství, protože může způsobovat překyselení žaludku. U citlivých osob může vyšší konzumace čaje dokonce způsobovat podráždění žaludku spojené s nechutenstvím, a to především z důvodu obsahu tříslovin. Zelený čaj naopak povzbuzuje vylučování žaludečních kyselin. Určitě po něm tedy sáhněte v případě, že jste se přejedli nebo jste snědli nadmíru tučných pokrmů. Díky své zásaditosti zelený čaj také vyrovnává překyselení žaludku, pokud sníme až moc sladkostí. (RUDOLFOVÁ, Petra. Biologické účinky přírodních látek obsažených v čaji. 2011.)
Čaj jako lék pro naši duši
Popíjení čaje se může stát nedílnou součástí zdravého životního stylu. Čaj se ale nestará jen o naše fyzické zdraví. Čaj léčí i duši. Obecně uklidňuje, zabraňuje nočním můrám a snižuje četnost stresových symptomů. Napomáhá nám se lépe koncentrovat a bojovat proti únavě. V neposlední řadě díky svým antioxidačním účinkům bojuje proti stárnutí. Pokud pomineme veškeré přínosy pití čaje, samotný teplý nápoj uvolní napětí a navodí tu správnou rovnováhu mezi tělem a myslí, což může naopak pomáhat v případě, že trpíte nespavostí. V tu chvíli ale určitě sáhněte po bylinném čaji.
Zdroje:
- https://cpzp.cz/clanek/1606-0-Caj-dokaze-zazraky.html
- https://www.oriental.cz/a/pozitivni-ucinky-nejen-zeleneho-caje
- https://www.ahmadtea.cz/
- VAŠÍČKOVÁ, Pavlína. VLIV STRAVY NA KAZIVOST ZUBŮ S HODNOCENÍM INDEXU KPE V OKRESE BLANSKO. 2009.
- RUDOLFOVÁ, Petra. Biologické účinky přírodních látek obsažených v čaji. 2011.