Premium obsah

Stav zažívání může změnit vaši mysl. Ve střevech máme druhý mozek

Stav zažívání může změnit vaši mysl. Ve střevech máme druhý mozek
Oči jsou možná zrcadlem do duše, láska prochází žaludkem a srdce je třeba vždy následovat, ale celý náš život ve skutečnosti řídí střeva. Střevní mikrobiom se jako relativně nově objevený hybatel podílí na chodu našeho metabolismu, imunity a řídících procesů, a ne nadarmo se mu proto říká i „střevní mozek“.

Naše střeva mají plochu asi 32 m2. Jinak řečeno, střeva průměrného dospělého člověka zabírají stejnou plochu jako malá garsonka v Praze. Ale místo vystresovaného města hostí střeva člověka biliony mikrobů. Tito malí chemici přijímají živiny a pak z nich vyplavují spoustu nových chemických látek, popisuje naše zažívání web American chemical society.

Ekosystém bakterií, virů a hub- je souhrnně nazývaný ný mikrobiom, výměnou za potravu a úkryt, nás živí a chrání.

https://www.youtube.com/watch?v=yr-kf2kSER0

Mikrobi, kteří žijí ve vašem těle, mohou ovlivňovat vaše chování

Studie ukázaly, že náš mikrobiom může hrát roli v duševním zdraví a neurologických stavech, jako je autismus, epilepsie a deprese, tím, že spolupracuje s naším nervovým systémem, a dokonce uvolňuje molekuly, které se možná dostanou až do mozku.

Složení mikrobiomu ovlivňuje například to, zda je člověk štíhlý, či obézní. Existují skupiny bakterií, které se vyskytují u štíhlých lidí, jiné jsou naopak spojovány s obezitou. Podle Radkina Honzáka, který je specializací psychiatr, mají ale obyvatelé našich střev vliv také na naši duševní rovnováhu. Pokud při nějaké systémové poruše proniknou patogenní mikrobi skrze stěnu střev až k nervovému systému, mohou se dostat až do mozku.

Radkin Honzák shrnuje funkce mikrobiomu do několika základních bodů: pomáhá při zpracování potravy, vyrábí některé pro organismus nezbytné molekuly, působí detoxikačně a někdy je uváděn jako „druhá játra“, účastní se na imunitních pochodech, na metabolických pochodech, pomáhá udržet bariérovou funkci střevní stěny, brání růstu a rozmnožování škodlivých bakterií, spolupracuje s nervovým systémem i mozkem.

Pro spokojený život je důležitější dobré trávení než geniální mozek, říká psychiatr Radkin Honzák. Dodává, že jsme prosáklí antibiotiky, která mají devastující účinek na náš mikrobiom a potažmo tak mohou ovlivnit i mentální stav člověka. Odborníci mají za to, že nezdravá strava může vést nejen k autoimuntiním onemocněním, ale i poruchám nálad. Ale zase opačně tloušťka autoimunitní pochody jako alergie, atopie, obezita a roztroušená skleróza se léčí už i stravou. Funguje i transplantace stolice. Náš střevní mikrobiom potřebuje pro dobré fungování hlavně hodně vlákniny. Jeho správné fungování můžete také podpořit probiotiky.

Zdroj:Vesmír,  American chemical society,  Studie

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.