Naše střeva mají plochu asi 32 m2. Jinak řečeno, střeva průměrného dospělého člověka zabírají stejnou plochu jako malá garsonka v Praze. Ale místo vystresovaného města hostí střeva člověka biliony mikrobů. Tito malí chemici přijímají živiny a pak z nich vyplavují spoustu nových chemických látek, popisuje naše zažívání web American chemical society.
Ekosystém bakterií, virů a hub- je souhrnně nazývaný ný mikrobiom, výměnou za potravu a úkryt, nás živí a chrání.
https://www.youtube.com/watch?v=yr-kf2kSER0
Mikrobi, kteří žijí ve vašem těle, mohou ovlivňovat vaše chování
Studie ukázaly, že náš mikrobiom může hrát roli v duševním zdraví a neurologických stavech, jako je autismus, epilepsie a deprese, tím, že spolupracuje s naším nervovým systémem, a dokonce uvolňuje molekuly, které se možná dostanou až do mozku.
Složení mikrobiomu ovlivňuje například to, zda je člověk štíhlý, či obézní. Existují skupiny bakterií, které se vyskytují u štíhlých lidí, jiné jsou naopak spojovány s obezitou. Podle Radkina Honzáka, který je specializací psychiatr, mají ale obyvatelé našich střev vliv také na naši duševní rovnováhu. Pokud při nějaké systémové poruše proniknou patogenní mikrobi skrze stěnu střev až k nervovému systému, mohou se dostat až do mozku.
Radkin Honzák shrnuje funkce mikrobiomu do několika základních bodů: pomáhá při zpracování potravy, vyrábí některé pro organismus nezbytné molekuly, působí detoxikačně a někdy je uváděn jako „druhá játra“, účastní se na imunitních pochodech, na metabolických pochodech, pomáhá udržet bariérovou funkci střevní stěny, brání růstu a rozmnožování škodlivých bakterií, spolupracuje s nervovým systémem i mozkem.
Pro spokojený život je důležitější dobré trávení než geniální mozek, říká psychiatr Radkin Honzák. Dodává, že jsme prosáklí antibiotiky, která mají devastující účinek na náš mikrobiom a potažmo tak mohou ovlivnit i mentální stav člověka. Odborníci mají za to, že nezdravá strava může vést nejen k autoimuntiním onemocněním, ale i poruchám nálad. Ale zase opačně tloušťka autoimunitní pochody jako alergie, atopie, obezita a roztroušená skleróza se léčí už i stravou. Funguje i transplantace stolice. Náš střevní mikrobiom potřebuje pro dobré fungování hlavně hodně vlákniny. Jeho správné fungování můžete také podpořit probiotiky.