Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Ačkoliv se dospělým doporučuje spát osm hodin denně, průzkumy ukazují, že málokdo zvládá třetinu dne prospat. Mezi ženami je poměrně obvyklá i spánková deprivace – něžné pohlaví spí méně, než by potřebovalo, což se podepisuje na jejich zdraví i psychické pohodě. Kritická je i situace mezi dospívajícími, kde už v 15 letech dostatečně spí jen polovina dětí. Studie Univerzity Palackého z roku 2021 dokonce zmiňuje, že co se spánku týče, problémově se chovají až tři čtvrtiny mladých. Nedostatek spánku se pak dává do souvislosti i s obezitou, depresemi a špatnými výkony fyzickými i duševními.

Pokud se snažíte hubnout nebo trénujete třeba na maraton, ale nedostatečně spíte, může být vaše snažení marné. Tělo jede v nouzovém režimu a připravuje se na krizi. Nepustí tedy žádnou kalorii zbytečně. Vyšší míru únavy navíc můžete pociťovat právě na podzim – může za to řada povinností, které jsme možná v létě postavili na druhou kolej a teď se s nimi musíme popasovat, avšak může jít i o přirozenou reakci na zkracující se den. Pomohlo by tedy spát více?

„Chodit spát v deset hodin a vstávat v sedm je sice krásná představa, ale není příliš reálná,“ směje se Nikola Kněžourová a vzápětí varuje, že se pak ze spánku může stát další povinnost na seznamu. „Spánek je bezpochyby přínosný a má celou řadu benefitů, ale pokud máte hodně práce, potřebujete zařídit spoustu věcí, netrvejte na tom, že musíte být v posteli v jedenáct, abyste toho naspala dost,“ vysvětluje, kdy se z pozitivní věci může stát strašák.

Ponocování by nemělo být běžnou součástí vašeho dne, ovšem příležitostně si ho vyčítat nemusíte. V životě přicházejí situace, kdy je lepší na úkor spánku dodělat rozdělané a jít do postele s čistou hlavou. Důležité je umět se zastavit a zamyslet se nad tím, proč jste teď v nepohodě. Stresuje vás víc, že něco není hotové, nebo že už jste dávno měla být v posteli? Bude pro vás zítra cennější, když budete odpočatí nebo když tenhle úkol škrtnete ze svého to do listu? Samozřejmě, že čekat na okamžik, kdy bude všechno hotové, je čiré bláznovství a spánek by měl mít přednost, ale pokud víte, že na své povinnosti nedokážete přestat myslet a spánek nebude tudíž kvalitní, slibte si dřívější večerku třeba zítra. A slib dodržte!

Spánek by měl rozhodně ale dostat přednost před vším, když jste nemocní. „Někdy vás jeden den mimo může vrátit do hry. Odpočinete si a kdo ví, nemoc zmizí,“ přemýšlí Nikola o téměř filozofické otázce, zda je lepší dodržet naplánovaný harmonogram tréninků, i když se necítíte 100%, nebo plán porušit a odpočinout si. Dochází k závěru, že pokud se budete snažit urvat vše na sílu, můžete se vyřadit ze hry klidně i na několik týdnů. Buďte tedy opatrní!

Zajímavé je i zamyslet se nad tím, proč ponocujete. Častým důvodem je sledování filmů a seriálů nebo čas strávený na sociálních sítích či komunikátorech. Dobrou pomůckou může pak být nastavení časovače nebo u telefonů režimu „Nerušit“. Při něm se vám jednoduše nezobrazují upozornění na zprávy, nově příchozí maily nebo novinky ze sítí. Důvodem ponocování ale může být i touha být sám, nic nedělat, mít ticho, být v klidu, vypnout. Nevyčítejte si to, jednoduše to potřebujete. Snažte se pak ale najít takový prostor i během dne, ve všednodenním shonu. Když pochopíte, proč nejdete večer spát, bude pro vás jednodušší s tím něco udělat.

Zdroj: