Funkce jater je nenahraditelná, podobně jako ledviny pomáhají z těla odbourávat toxiny v podobě zbytků léků, alkoholu, umělých barviv i dalších chemických látek, které se dostaly do našeho těla. Játra se podílejí i na látkové přeměně základních živin, tedy tuků, sacharidů a bílkovin, čistí krev a tvoří se v nich žluč. Pokud vaše játra nepracují tak, jak mají, může vás na to upozornit třeba přetrvávající bolest břicha, trávicí potíže jako je nadýmání nebo zvracení, nechutenství, změna barvy moči a stolice, bolesti hlavy či chronická únava.

Pro léčbu i regeneraci jater

„Jaterní dieta je základem pro léčbu a regeneraci jater po infekčních nemocích i po dlouhodobé nadměrné konzumaci alkoholu. Nejčastěji s ní začínají na doporučení lékaře pacienti. kteří prodělali hepatitidu (žloutenku) či mononukleózu. Dlouhodobě ji obvykle drží pacienti, kteří v důsledku alkoholismu či častých zánětů trpí cirhózou. V neposlední řadě ji mohou vyzkoušet také ti, kteří prostě chtějí svému tělu na pár týdnů či měsíců trochu ulevit,“ popisují lékaři benefity jaterní diety na webu o všeobecném praktickém lékařství pro dospělé.

Jaterní dieta je celkem striktní, ale rozhodně to neznamená, že si při ní na jídle nemůžete pochutnat. Základem je omezit sůl a výrazné koření, vyhýbat se tučným a smaženým pokrmům, ztuženým tukům a zcela se vyhnout kouření a alkoholu. Nedoporučuje se ani konzumovat nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, květák, okurka a cibule. Všechny pokrmy je třeba připravovat bez tuku, teprve do hotových jídel se může přidat malé množství kvalitního rostlinného tuku. Maso se opéká nasucho, dusí se ve vlastní šťávě nebo vaří. Zakázaná jsou pikantní a ostrá jídla včetně ochucovadel, chipsů a dalších pochoutek, nedoporučují se ani ořechy, černá káva a veškeré polotovary. Jídlo je vhodné rozdělit do více menších porcí a konzumovat ho v pravidelných intervalech během celého dne.

Libové maso a nízkotučné jogurty

U porušených jater dochází ke změně přeměny bílkovin, proto je důležité přijímat ve stravě dostatek kvalitních, dobře stravitelných bílkovin. Místo vepřového masa, zvěřiny, kachny či husy dejte přednost libovému kuřecímu, králičímu, hovězímu či telecímu masu a netučným rybám jako je treska nebo pstruh. Je potřeba také vzdát se veškerých uzenin s výjimkou kuřecí nebo krůtí šunky, debrecínské pečeně a drůbežího nebo dietního párku. Vsadit můžete i na sójové „maso“ a další verze vegetariánských náhražek masa. Při jaterní dietě můžete sáhnout po jogurtech, tvarozích, kefírech i sýrech s nízkým obsahem tuku, tedy do 30 % tuku v sušině. Smetana, šlehačka, zrající a plísňové sýry, smetanové jogurty, smetanové krémy i zmrzlina – to vše je tabu.

Zelenina, která nenadýmá

Co se týče ovoce a jaterní diety, vybírejte dobře vyzrálé plody. Ideální jsou jablka, meruňky, broskve, pomeranče, grepy, banány, kiwi a mandarinky. V menším množství můžete konzumovat také švestky, višně a třešně. Dále můžeme zařadit do jídelníčku ovocné pyré, ovocné mošty, slabé džusy a kompoty. Vhodný je salát, ať už hlávkový, římský, ledový nebo z čínského zelí. Upéct v troubě si můžete kořenovou zeleninu jako je řepa, mrkev nebo celer, přidat můžete i dýni nebo tuřín. Do jídla si můžete přidat i brokolici vařenou v páře a menší množství fazolek, cukety, kukuřice nebo hrášku.

Vývary a omáčky s falešnou smetanou

Z polévek je pro jaterní dietáře nejvhodnější vývar z povolené zeleniny a netučného masa. Můžete ho zahustit nasucho opraženou moukou, bešamelem nebo moukou rozmíchanou ve vodě, jen žádné máslo. Jako zavářku použijte kapání, krupici, rýži, noky, těstoviny, strouhání, rýži, svítky, brambory nebo vejce. Většinu omáček tato dieta zakazuje. Můžete si ale uvařit kuře na paprice, koprovou, svíčkovou nebo rajskou omáčku, kde použijete jen sójovou náhražku smetany. Jako přílohu si dejte brambory, noky, rýži, těstoviny, bramborovou kaši a výjimečně kynutý knedlík.

Pečivo jen okoralé

Teplým, čerstvě upečeným rohlíkům musíte dát na čas vale! Chleba, rohlíky i housky si dejte ideálně okoralé, den dva staré a určitě ne celozrnné, ale světlé. A jestli vás honí mlsná, upečte si žemlovku, uvařte puding, ovocný či rýžový nákyp, obilninové kaše, ovocné knedlíky s tvarohem či těstoviny s tvarohem.

Jak dlouho dodržovat jaterní dietu?

Pokud máte zvýšené jaterní testy, dieta obvykle trvá několik měsíců až půl roku. Po tuto dobu by se měla přísně dodržovat, aby se poškozená játra mohla dostatečně regenerovat. Ve vážnější případech může trvat i několik let nebo celý život, podobně jako třeba u cukrovkářů.

Zdroje:

https://www.bendovaiva.cz/products/jaterni-dieta/

https://zdravi.euro.cz/leky/jaterni-dieta-jidelnicek/

https://www.bezhladoveni.cz/jaterni-dieta/

http://www.praktikcs.cz/diety/9-jaterni-dieta