Klidová srdeční frekvence je počet úderů vašeho srdce za minutu, když nejste aktivní a srdce se nemusí namáhat, aby pumpovalo krev do vašeho těla. Tepová frekvence se mění s věkem, u dětí jsou normální hodnoty vyšší než u dospělých. Nižší tepovou frekvenci lze naopak změřit u trénovaných sportovců, u nichž v klidu zůstává i pod 40 tepy za minutu. Norma pro dospělého člověka se pohybuje v rozmezí 60–90 tepů za minutu, uvádí odborný web U Lékaře.
Příliš pomalý tep
Tepová frekvence pod 60 tepů za minutu se nazývá bradykardie. U mladých zdravých lidí bývá spíše známkou trénovanosti a dobré kondice. Pokud se ale s pomalým tepem pojí i další příznaky – například závratě či slabost –, je vhodné vyhledat lékaře. Bradykardie může být způsobena nemocí srdce, štítné žlázy, výkyvy hladin minerálů v krvi nebo například poraněním hlavy.
Zvýšení tep a riziko infarktu
„Dosud opomíjený tep, laiky vnímaný jako tlukot srdce, je významným ukazatelem zdravého srdíčka,“ řekl profesor Petr Widimský z kardiocentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Tachykardie neboli zrychlený tep máte určitě ve chvíli, kdy třeba vyběhnete schody. To je v pořádku. Problém ale je, pokud se do takového stavu dostanete v klidu. Pak může značit vážné onemocnění.
Při tělesné zátěži je zvýšený tep přirozený, stejně tak při psychickém rozrušení. Nemělo by vás tedy vyděsit, pokud váš tep prudce vzroste, když vám váš potomek sdělí, že se právě rozhodl přestat studovat vysokou školu. Jestliže ale tep stoupá bez zjevné příčiny nebo je vysoký v klidu, je možné, že je něco špatně se srdcem a je nutné zpozornět.
S tachykardií se ale někdy setkáváme i při horečce, může být také důsledkem vysoké konzumace kávy, kolových nápojů nebo i nedostatku tekutin v těle. Negativní vliv mohou mít i některé léky. Lékař se vás určitě detailně vyptá a udělá EKG. Lékařská studie potvrdila, že rychlý srdeční tep zvyšuje riziko kardiovaskulárních příhod.
Kromě srdce je třeba vyšetřit také štítnou žlázu. Zejména ženy bývají ohroženy takzvanou hypertyreózou, při které štítná žláza nefunguje správně a produkuje větší množství hormonů, než organismus potřebuje, což může způsobit rychlou srdeční činnost, uvádí web Pro Ženy.
Jak na zdravou tepovou frekvenci
Mezi primární metody, které můžete zkusit i sami, je snížit stres, změnit jídelníček, více se hýbat a odpustit si pár šálků kávy či energetických nápojů. „Pokud začnete cvičit, můžete očekávat, že snížíte svou klidovou srdeční frekvenci o jeden tep za minutu každý týden,“ radí kardiolog Steven Keteyian z Henry Ford Health. Svá doporučení zpracoval v publikaci Cardiac Rehabilitation z roku 2007. Vhodné je také omezit kouření a alkohol, protože obojí zvyšuje srdeční tep.
Zdroj: Henry Ford, Pro Ženy, Studie, Novinky, U Lékaře