Zdroje vitaminu D
Nejpřirozenějším a zároveň nejpříjemnějším zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Vitamin D se syntetizuje v kůži při expozici slunečního záření. Je tedy jasné, proč jsme v zimních měsících tak náchylní na onemocnění. O to víc je důležité doplňovat jeho přísun během zimy z jiných zdrojů – především ze stravy. Najdeme ho hlavně v tučných rybách, jako je losos, tuňák nebo sardinky. Obsahovat ho mohou i některé druhy hub, zejména shiitake. Vysoký podíl vitaminu D najdeme i ve vajíčku, konkrétně ve vaječném žloutku. Nesmíme zapomenout ani na sójové produkty, jako je sójové mléko a tofu.
Pro koho je vitamin D nejdůležitější?
Některé skupiny lidí jsou více náchylné na nedostatek vitaminu D a je potřeba jeho přítomnost v našem organismu v některých situacích opravdu hlídat. Suplementace vitaminu D se řeší už u malých miminek. Během růstu jsou kosti a zuby velmi citlivé na nedostatek vitaminu D. Ten by mohl vést k osteoporóze a dalším poruchám kostní hmoty. Proto se jeho přítomnost řeší u malých dětí i dospívajících, kteří rychle rostou. Pozor by si měly dávat i těhotné a kojící ženy. Vitamin D je totiž důležitý také pro správný vývoj plodu. S věkem se také snižuje schopnost syntetizovat vitamin D z působení slunečního záření, což může vést ke zhoršení zdraví kostí a zvýšenému riziku pádu u seniorů. S nedostatkem vitaminu D se mohou setkat i pacienti s celiakií nebo Crohnovou chorobou, kteří mohou mít právě z důvodu těchto onemocnění zhoršenou absorpci vitaminu D.
Jak vitamin D suplementovat?
Jak je vidět, někdy příjem vitaminu D ze slunečního záření a potravy prostě nestačí. Můžete sáhnout také po jeho doplnění. Na trhu je mnoho doplňků stravy obsahující vitamin D. Tobolky o síle 2000 IU mají obvykle doporučené dávkování 1 tobolku denně. Pro děti jsou vhodné doplňky v podobě kapek, které se lépe dávkují a zároveň jsou lépe vstřebatelné. Nízká hladina vitaminu D u dětí se může projevit výskytem alergií, astmatu nebo atopické dermatitidy a ekzému (TLÁSKAL, Petr, et al. Význam vitaminu D v pediatrické praxi. Praktické lékárenství, 2014, 10.1: 12-15.) Tyto kapky vhodné především pro děti ale mohou pomoct i u dospělých trpících například roztroušenou sklerózou (KRASULOVÁ, MUDr Eva. Vitamin D a roztroušená skleróza. Neurology for practice, 2017, 18: 174-178).
Možná rizika suplementace vitaminu D?
Pokud jste se rozhodli pro suplementaci vitaminu, vždy dodržujte doporučené dávkování uvedené na balení. U vitaminu D může dojít k nebezpečnému předávkování. To se může projevit jako nevolnost, zvracení, závratě nebo slabost, bolesti zad, nebo dokonce zapomnětlivost. Vůbec nejlepší je poradit se s lékařem, který vám doporučí, jaké dávkování bude pro vás to ideální a bezpečné.
Měli bychom si uvědomit především to, že suplementace není to jediné řešení nedostatku vitaminu D. V první řadě dbejte na to, abyste trávili co nejvíc času na slunečním záření a dodržovali pestrý jídelníček. Alespoň tolik, co nám naše podnební podmínky dovolují.
Zdroje:
- https://link.springer.com/chapter/10.3920/978-90-8686-765-3_2
- TLÁSKAL, Petr, et al. Význam vitaminu D v pediatrické praxi. Praktické lékárenství, 2014, 10.1: 12-15
- https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vitamin-d-ucinky-davkovani-a-nasledky-jeho-nedostatku/
- KRASULOVÁ, MUDr. Eva. Vitamin D a roztroušená skleróza. Neurology for practice, 2017, 18: 174-178