Udržujte zdravé srdce

Asi není žádným překvapením, že mezi nejčastější novoroční přání patří to zhubnout. Abychom shodili kila, upravujeme si jídelníček, místo hotovek z firemní kantýny si začínáme do práce nosit krabičky s domácím dietním jídlem a zařazujeme do svého programu pohyb. Častým předsevzetím je rovněž skoncovat s kouřením. Všechny tyto aktivity jsou dobré pro naše srdce. „Dodržování takzvaných režimových opatření je základním krokem k úspěšnému zvládání rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Změna jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity a redukce tělesné hmotnosti jsou nedílnou součástí úspěšné léčby,“ říká profesor MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě. V rámci prevence srdečních onemocnění je hlavně důležité vyhnout se ztuženým a přepalovaným tukům, které najdeme třeba v polotovarech nebo sladkostech a jídlech z fast foodu. Naopak důležité je přijímat dostatečné množství „zdravých” tuků, tedy nenasycených mastných kyselin známých jako omega-3 mastné kyseliny. Najdete je hlavně v tučných rybách, ořeších, lněných a konopných semínkách nebo avokádu.

Dávejte si reálné cíle

Zatímco začátkem nového roku praskají fitnesscentra ve švech, už po pár týdnech počet návštěvníků řídne. Mnoho novoročních předsevzetí zkrátka nepřežije do konce ledna. Velmi častým důvodem je totiž jejich nereálnost. Pokud nejste zvyklí pravidelně sportovat, je nanejvýš pravděpodobné, že si po několika náročných sportovních trénincích začnete hledat výmluvu, proč to nejde. Stejně tak náhlý přechod od tučné stravy k přísné zeleninové dietě pravděpodobně skončí neslavně. Začínejte raději pomalu a postupně zařazujte svá předsevzetí do svého běžného životního režimu. Namísto jízdy výtahem vyjděte po schodech. Místo krátké jízdy autem na nákup se projděte pěšky. K obědu si dejte menší porci, v restauraci si objednejte namísto vepřové krkovice raději lososa. Naučte se postupně pít neslazenou kávu a polévky solit o špetku méně. Vyčleňte si ve svém časovém rozvrhu pravidelné okénko pro aktivní pohyb, a to důsledně dodržujte. Velkým množstvím drobných změn ve svém životě tak docílíte kýženého cíle, aniž byste se zasekli na své cestě hned na začátku.

Pravidelně navštěvujte lékaře

Stejně jako jezdíte na technickou kontrolu a výměnu oleje se svým autem, měli byste i preventivní prohlídky u odborníků brát jako samozřejmost. „Vzpomenout si na rady svého lékaře a zařadit pravidelné lékařské návštěvy do svých novoročních plánů je to nejlepší, co můžete v novém roce udělat, a to bez ohledu na věk. Váš lékař vám na kontrolních vyšetřeních dá tu nejlepší zpětnou vazbu o vašem zdravotním stavu. Důležité je to především, pokud trpíte na vysoký cholesterol či tlak. U těchto pacientů je totiž riziko infarktu až trojnásobně vyšší než u zdravé populace,“ dodává MUDr. Miroslav Souček. Pravidelné návštěvy lékaře by měly být příležitostí, jak své úspěchy v dodržování zdravotních předsevzetí monitorovat. Správně změřený krevní tlak, kontrola váhy a laboratorní výsledky krevních tuků prozradí o skutečném chování pacienta více, než nám pacient sám prozradí.

Starejte se o svá střeva

Mikroorganismy, které najdeme ve střevech a označujeme je celkově jako mikrobiom, mají obrovský vliv na naše zdraví, tělesnou hmotnost, na naši náladu, spánek, imunitu, kožní problémy, rozvoj zánětlivých onemocnění, metabolický syndrom a tak dále. Abyste měli zdravá střeva, zařazujte do jídelníčku každý den potraviny obsahující probiotika a vlákninu jako bílé jogurty, kefír, jablka, řepu, celozrnné obiloviny, kysané zelí, klíčky. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovanému jídlu a omezte alkohol a přidaný cukr.

Dbejte na hygienu zubů a dásní

I náš chrup souvisí s celkovým zdravím a bolesti zubů bychom rozhodně neměli podceňovat. Mohou totiž signalizovat i závažnější onemocnění, jako jsou různé záněty v těle, problémy se štítnou žlázou či ledvinami. Neléčené infekce v ústech se mohou rozšířit do celého organismu a nadělat pěknou neplechu. Proto o svoje zuby pečujte, každý den používejte i mezizubní kartáčky a zubní nit a jednou za půl roku zubům dopřejte nejen ošetření u zubaře, ale také dentální hygienu. Tam vám vysvětlí, jak co nejlépe pečovat o chrup, jak vybrat správné pomůcky, aby se zabránilo nemocem dásní a snížilo se tak riziko výskytu zubního kazu. Odstraní vám zubní kámen, ošetří citlivé krčky, ale pomohou i s léčbou parodontózy a krvácení z dásní.

Zdroje:

www.srdcevhlave.cz