Kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším chronickým civilizačním onemocněním. Celkově je kardiovaskulární onemocnění zodpovědné za přibližně 20 % všech předčasných úmrtí před 65. rokem věku. Aktuálně žije v Evropské unii více než 50 milionů lidí s kardiovaskulárními onemocněními a úmrtnost je neúprosně vysoká. Stejným problémem je i jiná civilizační choroba, často spojená s onemocněním srdce a cév, a sice cukrovka. Dalo by se říct, že až polovina úmrtí diabetiků jsou spojena s onemocněním srdce. Nejčastěji to je cévní mozková příhoda.

Cévním nemocem nahrává cholesterol i obezita

Výraznou příčinou a také rizikem cévních onemocnění je obezita. V České republice trpí nadváhou až 60 % lidí. Vysoký cholesterol je dalším častým problémem, trpí jím zhruba polovina populace. Za jeho vznikem pak stojí špatná strava, přejídání se i nedostatečný pohyb.

„Jakákoli dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko takzvaných civilizačních onemocnění. Velká část lidí si nadbytečným příjmem kalorií, cukrů, nasycených tuků a soli způsobuje vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu. Z toho pramení obezita, cukrovka 2. typu a aterosklerotické kardiovaskulární nemoci, jako je infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. Na tato onemocnění má životní a stravovací styl největší vliv,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Samozřejmě člověk nedostane infarkt poté, co si dá smažený řízek s bramborovým salátem nebo půl kachny. Dietní léčba i prevence kardiovaskulárních onemocnění je zaměřena především na omezení tuků (hlavně živočišných a nasycených mastných kyselin) a na zvýšení podílu nenasycených mastných kyselin a vlákniny v potravě. Důležité je si hlídat, aby náš jídelníček byl pestrý, abychom co nejméně solili, nejedli rafinované cukry a přepálené tuky. A na talíři měli naopak co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny, ryb a luštěnin plných vlákniny.

Pozor na tuky

V našem jídelníčku bychom měli omezit především tuky živočišného původu jako je máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné vepřové (krkovice, bůček, slanina) nebo hovězí maso (především kližka, bok, krk). Nevhodná je většina uzenin. Kupujete-li masové konzervy, paštiky a uzeniny, pak si hlídejte složení masa. Pokud obsahují pod 70 % masa, hladině cholesterolu neprospějí. Jestli neodoláte sýrům, vyhněte se těm s obsahem tuku nad 40 %. Raději sáhněte po nízkotučných. Jogurty jsou vhodné ty, které jsou tučné do 3 %. Všechny tučné potraviny obsahují velký podíl nasycených a trans mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi.

Přednost dejte kvalitním olejům

Vyhýbat se striktně všem tukům, to by pro organismus ale také nebylo dobré. Nezdravé živočišné tuky proto nahraďte tuky rostlinného původu. Těmi jsou například kvalitní rostlinné oleje, avokádo, chia či lněná semínka nebo ořechy. Obsahují velký podíl omega-6 a omega-3 vícenenasycených mastných kyselin. Ty působí příznivě na náš srdečně-cévní systém a pomáhají snižovat hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi. A našemu srdci a cévám prospívají i tučné mořské ryby jako makrela nebo losos.

Zařaďte vlákninu

Příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi má vláknina. Snižuje vstřebávání sacharidů, tuků, cholesterolu i minerálních látek v organismu. Proto bychom měli dávat přednost celozrnnému pečivu a těstovinám či neloupané rýži. Významným zdrojem vlákniny jsou i luštěniny a samozřejmě ovoce a zelenina. „Denní příjem by měl tvořit 500 gramů, což je asi pět porcí. Ovoce a zelenina navíc obsahují vitamíny, minerální a další látky, které mají dobrý vliv na náš organismus, jako jsou antioxidanty a rostlinné steroly. To jsou přírodní látky, které se svou strukturou podobají cholesterolu. Proto zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střeva do krve. Rostlinné steroly se v malém množství přirozeně vyskytují v naší stravě, například v rostlinných olejích, obilovinách či ve zmiňovaném ovoci nebo zelenině,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Sladkosti jen občas

Bábovka po nedělním obědě nebo croissant k snídani nevadí, ale pokud máte rádi sladké pečivo, je dobré ho péct nebo kupovat ve zdravější formě. Například z celozrnné nebo špaldové mouky, bez čokoládové náplně a vybírat si nesmažené kousky (místo po koblize sáhněte po koláčku). Místo cukru slaďte ovocem, stévií či medem, a když už pečete, dejte do dezertů ovoce. Na mlsání si kupujte pouze čokoládu s vysokým obsahem kvalitního kakaa (ideálně nad 80 %).

Solte méně

Zvlášť při hypertenzi (vysokém krevním tlaku) je důležité snížení příjmu kuchyňské soli na méně než pět gramů denně. V kuchyni nahraďte dochucování jídla bylinkami a kořením místo solí.

Potraviny, které prospívají cévám

Ryby mořské i sladkovodní kromě úhoře, kuře, krůta, králík, zvěřina, telecí maso, nízkotučné mléčné výrobky, vaječný bílek, čerstvá, mražená i sušená zelenina, brambory, syrové ovoce, luštěniny a obiloviny, celozrnné pečivo, minerální a stolní vody, čaje.


Nevhodné potraviny pro naše cévy

Máslo, sádlo, palmový a kokosový olej, husa, kachna, vepřové, vnitřnosti, paštiky, prejty, tlačenky, vuřty, klobásy, konzervy, plnotučné mléko, tučný tvaroh, 12% smetana, šlehačka, sušené a kondenzované mléko, smetanové jogurty, zmrzliny, sýry, vaječné žloutky, majonézové saláty, vaječné těstoviny, smažené pokrmy, marmelády s cukrem, cukrovinky, sladké pečivo, mléčná čokoláda, fastfood.


A rada na závěr: jídelníček není to jediné, co bychom měli upravit, aby naše cévy byly v dobré kondici. Ke snížení cholesterolu vede i tělesný pohyb, na který byste si měli udělat čas nejlépe každý den. Stačí obyčejná svěží chůze. A samozřejmostí by mělo být nekouřit a omezit alkohol na minimální množství.


Zdroje:

https://www.nzip.cz/clanek/918-srdecne-cevni-onemocneni-jak-jim-predchazet-spravnou-vyzivou

https://is.muni.cz/th/grzeu/KVO.pdf

www.srdcevhlave.cz