Češi se v Evropě umisťují na smutném třetím místě, co se týče onemocnění srdce a cév. Až čtvrtinu svého života navíc stráví v nemoci. Nezdravý životní styl, který je doprovázen vysokým krevním tlakem a ve většině případů také vysokou hladinou cholesterolu, si tak vybírá svou krutou daň.

Nemoci oběhové soustavy byly už v dobách našich rodičů a prarodičů nejčastější příčinou úmrtí Čechů. V posledních 40 letech se díky pokroku v medicíně a změnám v životním stylu situace výrazně zlepšila. Podle údajů z roku 2018 se průměrná délka života prodloužila na 76,1 let pro české muže a 81,9 let pro české ženy. Propad nastal v roce 2020, kdy začala covidová pandemie. Tehdy došlo k největšímu poklesu takzvané naděje dožití od druhé světové války – u mužů o 1 rok a u žen o 0,7 roku.

Na snížení průměrné délky života se nejvíce podílela úmrtnost lidí starších 75 let, u mužů i mladších.

Na choroby srdce umírají muži i ženy

„Mezi indikacemi, které byly v roce 2020 příčinou úmrtí s náhle rostoucím trendem, je ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a hypertenze, a dokonce jsme se ocitli na nelichotivém 3. místě ve výskytu kardiovaskulárních onemocnění podle metodiky zemí sdružených v Evropské kardiologické společnosti,“ upřesňuje profesor MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Na choroby srdce a cév stále umírá asi 43 % českých mužů a více než 55 % žen. Navíc byl v roce 2020 zaznamenán po dlouhé době vzestup úmrtnosti na cévní onemocnění u obou pohlaví. Tím se narušil příznivý vývoj v této oblasti, který stál za prodloužením střední délky života v České republice, pozorovaný v posledních 40 letech.

Hlavní riziko je cholesterol a hypertenze

„Nejčastější příčinou komplikací při onemocnění srdce a cév je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Více než 80 % dospělé populace má vyšší než optimální koncentraci cholesterolu. Navíc je statisticky dokázáno, že až 85 % pacientů s vysokým krevním tlakem má také vysokou hladinu cholesterolu. Řešení je přitom relativně dobře dostupné. Vedle úpravy životního stylu mohou lékaři předepsat moderní léky upravující krevní tlak a hladinu cholesterolu. Tato kombinace existuje dokonce v jedné tabletce, takže pacient může své léky užívat s komfortem,“ uvádí profesor MUDr. Michal Vrablík.


Málo se hýbeme

Podle statistiky Evropské kardiologické společnosti mají Češi nízkou fyzickou aktivitu, vysokou spotřebu alkoholu na hlavu a neměnící se zastoupení kuřáků – což je obzvláště alarmující, protože to je vedle cukrovky a obezity nejdůležitější ovlivnitelný rizikový faktor srdečně-cévních onemocnění. V roce 2020 bylo v české populaci zaznamenáno celkem 23,1 % kuřáků starších 15 let!


Problém je i vysoká hladina takzvaného „špatného“ cholesterolu, který netrápí jenom starší ročníky. „Zvýšená hladina cholesterolu postihuje i významně mladší osoby. Navíc moderní životní styl podporuje vzestup hladin cholesterolu, takže musíme upozornit, že se tento problém týká stále i mladší generace,“ říká profesor MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

V boji proti zvýšenému cholesterolu je důležitá především prevence. Dieta ke snížení hladiny cholesterolu je vhodná pro každého, a v podstatě se kopíruje doporučení pro obecně zdravé stravování. Spočívá zejména v omezení konzumace tuků živočišného původu, jako je máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné maso, vnitřnosti, žloutky a uzeniny. Změnu jídelníčku je třeba dodržovat dlouhodobě.

Co udělat pro zdravé srdce?

Nadváha a obezita jde ruku v ruce s kardiovaskulárním onemocněním. Vedle zdravého stravování proto do svého běžného životního režimu zařaďte i pohybovou aktivitu. Namísto jízdy výtahem vyjděte po schodech. Místo krátké jízdy autem na nákup se projděte pěšky. K obědu si dejte menší porci, v restauraci si objednejte namísto vepřové krkovice raději lososa. Omezte solení a pijte jen neslazené nápoje. Vyčleňte si ve svém časovém rozvrhu pravidelné okénko pro sport, který vás baví. Jak uvádí informativní web Srdce v hlavě.cz, existuje několik mýtů o tom, že kardiaci by se neměli sportovně příliš zatěžovat. Samozřejmě, pokud berete léky na tlak či cholesterol a je vám nad 65 let, rozhodně není dobré se fyzicky extrémně namáhat, ale rekreační zimní sport srdci neuškodí. Ba spíše naopak, právě aktivní způsob života je skvělou prevencí pro zdravé srdce. Především lidé s kardiovaskulárními obtížemi by se měli udržovat v dobré kondici po celý rok a na sport nezapomínat ani v zimě, kdy je riziko infarktu vyšší o 7 %, protože chladné počasí klade na kardiovaskulární systém větší nároky. Mezi ideální aktivity pro kardiaky patří v zimě například nordic walking, jogging či běžkování.

Pozor si dejte rovněž v případě, že už trpíte na vysoký cholesterol či tlak. „U těchto pacientů je totiž riziko infarktu až třikrát vyšší než u zdravé populace,“ říká kardiolog Miroslav Souček.


Jak předejít komplikacím při onemocnění srdce a cév?

- nekuřte a omezte alkohol

- dodržujte zdravý jídelníček (omezte živočišné tuky a zařaďte více zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků)

- vyvarujte se stresu, dostatečně relaxujte

- každý den zařaďte pohybovou aktivitu, stačí 30 minut chůze

- pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout


Zdroje:

  • https://academic.oup.com/ije/article/51/1/63/6375510?login=false#supplementary-data
  • www.srdcevhlave.cz
  • https://szu.cz/tema/podpora-zdravi/narodni-vyzkum-uzivani-tabaku-a-alkoholu-v-ceske-republice
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edn%C3%AD_d%C3%A9lka_%C5%BEivota
  • https://www.ctpublic.org/news/2022-01-04/chronic-stress-can-reduce-lifespan-says-recent-yale-study