Zdroj: Youtube

Špatné stravovací návyky mohou mít vliv na délku a kvalitu vašeho spánku. A nezáleží jen na tom co, ale i kdy jíte. Potraviny, po kterých sáhnete, když se v noci špatně vyspíte, mohou být paradoxně právě ty, které váš spánek sabotují.


"Když se v noci špatně vyspíte, naruší to vaše přirozené hormony hladu a máte nutkání jíst. Lidé, kteří špatně spí, pak během dne častěji sahají po pochutinách - zejména po sladkostech a kofeinu. Problémem je, že kofein může narušit schopnost spánku v noci, a i když sladké potraviny mohou na chvíli zvýšit hladinu energie, je velká pravděpodobnost, že hladina cukru v krvi brzy klesne a vy se ocitnete opět na začátku," říká Susan Bowermanová, expertka na výživu.


Nejdůležitějším faktorem kvalitního spánku je tedy vyvážená strava. Pokud si pohlídáte, co během dne jíte, budete mít mnohem větší šanci, že se v noci dobře vyspíte.

Tipy pro lepší spánek

Dávejte si pozor na příjem kofeinu a alkoholu
Zatímco někteří lidé jsou na zvyklí na velký příjem kofeinu, jiní jsou obzvlášť citliví i na malé množství. V obou případech ale platí, že kofein, i alkohol narušují přirozený spánek a ztěžují dosažení hlubokého spánku, který se velkou měrou podílí na pocitu odpočinutí.

Střídmá porce k večeři
Jít spát s plným žaludkem může kromě nepříjemných pocitů vést až k trávícím potížím, a tedy neklidnému spánku. Naopak když půjdete spát s prázdným žaludkem, mohou vás v noci probudit návaly hladu. Je tedy důležité odhadnout ideální porci večeře.

Nepřehánějte to s tuky a bílkovinami
Strávit tučné jídlo trvá obecně déle. Potraviny bohaté na bílkoviny stimulují produkci chemických látek v mozku, které nám pomáhají cítit se bděleji. Zkuste si tedy k večeři připravit víc zeleniny, ovoce, fazolí nebo celozrnných výrobků - zdravé sacharidy nám pomáhají tělo zrelaxovat.

Vyhněte se pálivým jídlům k večeři
Pálivá jídla mohou vést k zažívacím potížím a refluxním příznakům, které váš spánek naruší. Zároveň pálivá jídla mohou způsobit pocit horka, který spánek také zhorší.

Pozor na přílišné množství tekutin
Jestli váš spánek často narušuje plný močový měchýř, pokuste se víc pít během dne. Pokud totiž během dne nevypijete dostatek tekutin, budete to pravděpodobně dohánět večer a zhoršíte tím kvalitu spánku.


Zdroje:

https://www.zdravie.sk/

https://www.healthline.com/