Můžeme se ukázkově stravovat, pravidelně cvičit, chodit do sauny a na masáže, ale pokud dlouhodobě málo spíme, stejně máme vyšší pravděpodobnost, že onemocníme. Proč? Naše imunita zkrátka bez kvalitního spánku trpí. Vlivu nedostatečného spánku na lidský organismus se v průběhu desítek let věnovala celá řada studií a jejich závěry jsou si podobné jako vejce vejci: spánek v rozmezí 7–9 hodin je pro zdraví člověka i jeho psychickou pohodu naprosto zásadní!
Co všechno vám hrozí, když nebudete spát?
Spánek je základní lidská potřeba, stejně jako jídlo, pití a dýchání. Jeho nedostatek může vést k fyzickým a duševním zdravotním problémům, zraněním, ztrátě produktivity, a dokonce větší pravděpodobnosti úmrtí, jak popisuje tento odborný web. Podle něj je nedostatek spánku spojen s mnoha chronickými zdravotními problémy včetně srdečních onemocnění, onemocnění ledvin, vysokého krevního tlaku, cukrovky, mrtvice, obezity a deprese. To ale není všechno. Málo spánku může i za náš žalostný sexuální život a přibírání na váze. Nevěříte?
Když nespíme, přibíráme
Tyto dvě studie prokázaly, že nedostatečný spánek je přímo spojen se zvýšením indexu tělesné hmotnosti (BMI) a rizikem rozvoje obezity. Může za to například i souvislost mezi spánkem a peptidy, které regulují chuť k jídlu. Hormon ghrelin, který je zodpovědný za náš apetit, stimuluje pocit hladu, leptin zase signalizuje do mozku, že jsme nasyceni a potlačuje naši chuť k jídlu. A právě zkrácená doba spánku je spojena s poklesem leptinu a zvýšením ghrelinu. Zdá se, že ztráta spánku nejen zvyšuje chuť k jídlu, ale také touhu po potravinách s vysokým obsahem tuku a sacharidů, což známe asi všichni. Když jsme nevyspalí a unavení, snadněji sáhneme po rychlých cukrech, které nám dodají tolik potřebnou energii.
Trpí i naše libido
Odborníci na spánek dále tvrdí, že muži a ženy, kteří jsou sužováni nedostatkem spánku, vykazují nižší libido a menší zájem o sex. Na vině může být z velké části vyčerpaná energie, ospalost a zvýšené napětí. U mužů se spánkovou apnoií, respiračním problémem, který narušuje spánek, se ukazuje velký sexuální propad. Studie publikovaná v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism v roce 2002 naznačuje, že mnoho mužů se spánkovou apnoií má trvale nízké hladiny testosteronu. Ve studii téměř polovina mužů, kteří trpěli těžkou spánkovou poruchou, vylučovala abnormálně nízké hladiny testosteronu i během noci.
Může se rozjet deprese
V průběhu času může nedostatek spánku přispět k příznakům deprese. V průzkumu Sleep in America z roku 2005 lidé, u kterých byla diagnostikována deprese nebo úzkost, častěji spali méně než šest hodin. Nejběžnější porucha spánku, nespavost, má přitom nejsilnější souvislost právě s depresí. Ve studii z roku 2007 bylo na vzorku 10 000 lidí s nespavostí vyhodnoceno pětkrát vyšší riziko, že se u nich vyvine deprese, než u těch normálně spících. Ve skutečnosti je nespavost často i jedním z prvních příznaků deprese.
Nespavci umírají předčasně
V rozsáhlé studii „Whitehall II Study“ britští vědci zkoumali, jak spánkové vzorce ovlivnily úmrtnost více než 10 000 britských státních úředníků během dvou desetiletí. Výsledky zveřejněné v roce 2007 ukázaly, že ti, kteří zkrátili spánek ze sedmi na pět a méně hodin za noc, téměř zdvojnásobili riziko úmrtí, a to zejména na kardiovaskulární onemocnění. Dostatečný spánek se totiž podílí i na dobrém stavu srdce a celého cévního systému. Právě v době spánku dochází k regeneraci cév a srdce. Stejně tak má vliv na udržování správné hladiny krevního cukru a tlaku. Jestliže spíte málo a nekvalitně, vystavujete se nebezpečí, jako jsou například infarkt nebo mrtvice.
Spěte stejně dlouho
Nešvarem dnešní hektické doby je také fakt, že mnoho lidí spí nepravidelně. Jeden den pět hodin, další osm, usínají a budí se v různou dobu, protože je tolik aktivit, které chtějí stihnout. A to podle lékařky Simony Dostálové není dobré, jak řekla pro web vitalia.cz. Ideální je spát každý den stejně dlouho. Včetně toho, že budeme usínat a budit se každý den ve stejnou dobu, bez ohledu na to, zda je všední den, nebo víkend. Častá bývá domněnka, že náš spánkový deficit jednoduše doženeme v sobotu a neděli. Jenže tak to podle lékařky nefunguje a své tělo nárazovým spánkem neošálíme. Stejně tak se nedá "naspat" do zásoby.
Důležitý je hluboký spánek
Pro psychickou a fyzickou kondici je zásadní takzvaná REM fáze spánku, která by měla během jedné noci proběhnout 4–5x. REM spánek, jemuž předchází usínání, lehký a pak hluboký spánek, bývá někdy označován jako snový spánek a během této fáze se oči rychle pohybují všemi směry, proto označení rapid eye movement (zkratka REM). Během této fáze je mozek velmi aktivní, dochází k mnoha mentálním procesům, do dlouhodobé paměti se ukládá spousta emocí, dat a dojmů a probíhá duševní regenerace. To se ovšem stane za předpokladu, že zdravý spánek trvá 6,5 až 8 hodin denně. Stále více lidí také trpí takzvanou poruchou chování v REM spánku. „Teprve nedávno bylo zjištěno, že nemocní, u kterých se porucha chování v REM spánku projeví ve vyšším věku, mají zvýšené riziko budoucího rozvoje některého neurodegenerativního onemocnění, z nichž nejčastější je Parkinsonova nemoc,“ řekl pro web Vitalia.cz Jiří Nepožitek, spánkový specialista z VFN. Co z toho vyplývá? Jestli pro sebe chcete skutečně něco udělat, běžte si dnes lehnout do postele včas.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34381420/
https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/10-results-sleep-loss