Spálová angína je nemoc způsobená patogenem - β-hemolytickým streptokokem Streptococcus pyogenes. Tento patogen produkuje toxin zvaný Dickův erytrogenní toxin, který způsobuje signifikantní spálovou vyrážku. Pokud jste jako dítě spálovou angínu zažili, pravděpodobně si moc dobře pamatujete, jak nesnesitelná nemoc to je. Nedá se vyléčit ničím jiným, než nasazením antibiotik, a provází ji množství velmi nepříjemných příznaků.

Zdroj: Youtube

Příznaky

Spálová angína má většinu příznaků hodně podobných, jako u ostatních typů angín. Nemoc provází bolesti v krku, při polykání, opuchnutí mandlí, vysoké horečky a celková únava. Nemocný se může setkat s bolestmi celého těla, zažívacími problémy a jeho jazyk může obalit bílý povlak, který se může později až olupovat.

Po vypuknutí prvnotních příznaků se většinou objevuje nejčastější znak spálové angíny - spálová vyrážka. Začíná nejčastěji na podbřišku a postupně se šíří na hrudník, vnitřní strany stehen, podpaží a loketní jamky. Vyrážka se obvykle projevuje jako světle červené tečky a kůže v postižených oblastech může být hrubá na dotek. V některých případech se mohou objevit i drobné pupínky kolem nehtů a na ušních boltcích, čemuž se říká Šrámkův příznak. Trvání spálové vyrážky je zhruba 4 dny, po kterých začne ustupovat. Během tohoto procesu může kůže na postižených místech začít rohovatět a olupovat se.

Koho nemoc napadá?

V naprosté většině případů nemoc napadá děti od 4 až do 12 let. Onemocnění se projevuje náhle a často způsobuje vysokou teplotu, zimnici a další typické příznaky angíny. U přibližně poloviny dětí však může být průběh mírnější. U kojenců a batolat se častěji objevuje hlenohnisavá rýma nebo zánět středního ucha. U dospělých jedinců je častěji pozorováno, že jsou přenašeči streptokoka bez příznaků. Samotná spálová angína se u nich vyskytuje jen velmi vzácně.

Spála x Spálová angína

Existují dva typy spály - spálová angína, na kterou se v tomto textu zaměřujeme, a ranná spála. Obě nemoci mají stejného původce a projevují se výsevem vyrážky. Další příznaky se mohou lišit.

Spálová angína: Přenos spálové angíny probíhá prostřednictvím kapének nebo přímým kontaktem s infikovanými předměty, jako jsou hračky nebo nádobí pacienta. Typická vyrážka se objevuje v krátkém časovém intervalu po prvních příznacích. Onemocnění je méně časté u osob starších 12 let a velmi vzácné u kojenců mladších 5 měsíců.

Ranná spála: Ranná spála se vyvine poté, co bakterie pronikne do těla kůží, například prostřednictvím otevřené rány. Průběh onemocnění se tak může lišit - příznaky nemusí být přítomny nebo se mohou objevit až po výsevu vyrážky.

Jak se nemoc léčí?

V případě podezření na tuto nemoc je nutné vyhledat lékaře co nejdříve. Lékař provede odběr vzorku z krku (případně krevní test) a na základě výsledků zvolí vhodnou léčbu. Nezbytnou součástí léčby spálové angíny je užívání antibiotik, přičemž nejběžnější volbou je Penicilin V. Tento lék se užívá po dobu 10 dnů. V případě závažného průběhu onemocnění může následovat léčba tzv. depotním penicilinem, který pomáhá zabránit opětovnému výskytu nemoci. Během léčby je nutné udržovat klidový režim, ten se doporučuje i nějakou dobu po dobrání antibiotik.

Dříve, před objevem antibiotik, byla spála životu nebezpečná a často způsobovala vážné následky. Díky včasné léčbě jsou dnes komplikace při správné léčbě spíše neobvyklé. Avšak neléčená spála může vést k následujícím problémům:

  • Vznik abscesů na mandlích,
  • Poškození svalů a chlopní srdce,
  • Postižení kloubů,
  • Vznik revmatické horečky,
  • Poruchy nervového systému,
  • Zánět ledvin.

Proto je vždy nutné léčit každou streptokokovou angínu antibiotiky. Následky neléčených infekcí se mohou projevit během několika týdnů a mohou mít fatální následky. Pokud máte tedy podezření na spálovou angínu, urychleně vyhledejte lékaře.

Zdroje: