Má vysoký obsah vlákniny, proteinů, je zdrojem antioxidantů i omega-3 mastných kyselin. Na sóju pějí někteří výživoví specialisté doslova ódy, jiným ale leží v žaludku a říkají o ní, že nám nic moc prospěšného nedává. Podívejme se na tuhle luštěninu trochu více zblízka.

Zdroj: Youtube

Funguje na menopauzu i deprese

Sójové boby obsahují látky podobné hormonům zvané fytoestrogeny, které napodobují působení hormonu estrogenu a jsou spojovány s příznivými zdravotními účinky. Konzumace potravin na bázi sóji může například snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, ischemické choroby srdeční, některých druhů rakoviny a zlepšit zdraví kostí. Tvrdí to například následující zahraniční studie. Podle ní sója navíc zmírňuje návaly horka v menopauze a může příznivě ovlivnit funkci ledvin, zmírnit příznaky deprese a zlepšit zdraví pokožky.

Analýza klinických studií ukazuje, že 14 až 50 gramů sójového proteinu denně může významně snížit hladinu celkového cholesterolu v krvi, hladinu LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů a současně mírně zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.

Kromě obsahu rostlinných estrogenů (isoflavony) jsou sójové potraviny bohaté na živiny včetně vitamínů B, vlákniny, draslíku, hořčíku a vysoce kvalitních bílkovin. Na rozdíl od některých rostlinných bílkovin je sójová bílkovina považována za kompletní bílkovinu, která obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, které si tělo neumí vyrobit a které je nutné získat ze stravy.

Fermentovanou sóju tělo lépe tráví

Sójové potraviny se dělí na fermentované nebo nefermentované. Jídlo z fermentované sóji bylo kultivováno s prospěšnými bakteriemi, kvasinkami nebo plísněmi, což zlepšuje její stravitelnost a vstřebávání v těle, protože tento proces částečně rozkládá molekuly cukru a bílkovin sóji. Potraviny z fermentované sóji jsou pro naše tělo tak mnohem prospěšnější, oproti tomu nefermentovaná sója je těžce stravitelná. Po snědení většího množství sóji můžete trpět na nadýmání a nedoporučuje se třeba těhotným a kojícím ženám.

Nefermentované potraviny ze sóji:

tofu, sójové mléko, sójové ořechy a klíčky, edamame, sójové boby, sójové sýry, sójové burgery

Fermentované sójové produkty ze sóji:

miso, tempeh, natto a sójová omáčka

Nahrazování mléka sójovým nemá opodstatnění

Zároveň se sóji někteří lidé vyhýbají ze strachu, že by mohla způsobit rakovinu prsu, problémy se štítnou žlázou a demenci, ačkoli tato tvrzení nebyla vědecky podložena, jak uvádí web Harvardovy univerzity.

Proti nahrazování klasického mléka sójovým, což je v poslední době velkým trendem, je i známá inženýrka výživy a kvality potravin Karolína Fourová. Ta na svém blogu píše: „I když je v dnešní době pití sójového mléka moderní a kdekdo má pocit, že nahrazením běžného mléka sójou svému tělu prospívá, je to fáma. Sója za prvé obsahuje hodně antinutričních látek, které zabraňují vstřebávání některých živin, a není proto vhodné ji mít v jídelníčku denně. A za druhé: ochucené druhy tohoto mléka jsou zbytečným zdrojem cukru a se zdravým stravováním nemají nic společného. Sójová mléka jsou také méně výživově hodnotná, ačkoli jsou uměle obohacena o některé vitamíny a vápník.“

Vědci z Harvardovy univerzity v článku zde tvrdí, že v těle může mít sója různé účinky a záleží na spoustě faktorů, jestli z nich vyjde pozitivně, nebo negativně. Vždy prý záleží na tom, zda studie zkoumají vliv sóji na zvířata, nebo na lidi, protože u zvířat může být metabolizována odlišně, takže výsledky studií na zvířatech nemusí být použitelné pro lidi.

Dále prý také záleží i na stávající hladině hormonů v těle. Ženy před menopauzou mají mnohem vyšší cirkulující hladiny estradiolu – hlavní formy estrogenu – než ženy po menopauze. Zásadní je také to, jaký typ sóji se studuje. Jde o celé sójové potraviny, jako je tofu a sójové boby, nebo její zpracované verze, jako jsou sójové proteinové prášky, nebo různé vegetariánské hamburgery a polotovary? Sója se totiž přidává do mnoha potravin, používá se například jako mouka do většiny polotovarů, sladkostí, uzenin, omáček a podobně.

Co jsou sójové produkty „druhé generace“?

Řadí se sem uzeniny, klobásy a hamburgery z tofu, sójové chleby, sójové těstoviny a sójové jogurty a sýry. Tohle označení pro potraviny zahrnuje také výrobky, které obsahují složky na bázi sóji, jako je lecitin (přísada 322), který lze nalézt v některých čokoládách a pečivu.

Co říci závěrem? Sóji se rozhodně nemusíte bát, ale i tady platí, že nic se nemá přehánět. Pokud upřednostníte fermentovanou sóju (miso pastu nebo tofu) před polotovary, pak pro váš jídelníček bude přínosem. Místo sójového mléka, smetany nebo masa si ale raději dopřejte skutečné potraviny, které jsou pro zdraví prospěšnější.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5188409/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409663/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/soy/

https://karolinafour.cz/vyziva/zdrave-potraviny-ktere-nejim/