Ze smrku se nejčastěji používají mladé výhonky, které se sbírají na jaře – uvádí se, že ideální jsou svěže zelené výhonky maximálně do délky pěti centimetrů. Mimo sezonu je můžete sehnat v lékárnách a bylinářstvích, nejčastěji ve formě prášku. Pokud byste se je na jaře přece jen vydali sbírat svépomocí, neodlamujte vrcholové výhonky a snažte se sbírat citlivě na více stromech. Dejte si pozor, aby stromy nebyly chemicky ošetřené, a nic nesbírejte ani u frekventovaných silnic. Jehličí totiž do sebe nasává škodliviny.

Zdroj: Youtube

Zásoby smrkových výhonků se vám budou nejvíc hodit v čase respiračních onemocnění, tedy na podzim a v zimě. Výhonky lze sušit a rozdrtit na prášek – používá se k přípravě čaje či do smoothies, ale funguje i jako koření. Nakládáním do medu či cukru zase vzniká sirup, který je ideální popíjet při nachlazení, protože obsahuje vitamin C, uvolňuje hleny a působí lehce antimikrobiálně. Sehnat můžete dokonce i zavařeninu ze smrkových výhonků, kterou si můžete ozvláštnit masové pokrmy stejně jako třeba lívance. Poslední možností je naložení výhonků do alkoholu, tedy tinktura. Tou pak můžete potírat bolavé klouby i svaly – bylináři to doporučují lidem s revmatem, artritidou nebo bolestmi nervového původu.

Podobné účinky jako vnitřní užívání má i éterický olej ze smrku: má protizánětlivé účinky, tiší křeče, usnadňuje vykašlávání, zmírňuje bolesti svalů a kloubů. Navíc zmírňuje stres, zvyšuje imunitu a je skvělou vzpruhou při únavě a fyzickém vyčerpání. I kdybyste tedy nepatřili k fanouškům Vánoc, nechte si doma rozvonět jehličí, udělá vám to dobře.

VYZKOUŠEJTE

SEDACÍ KOUPEL

Vyzkoušejte například sedací koupele ze 100 g sušených (či půl pětilitrového kbelíku čerstvých) výhonků namočených v pěti litrech studené vody na 12 hodin. Poté se výluh zahřeje, scedí a přilije do koupele, která by měla sahat pacientovi nad ledviny. Pokud se potom ještě zabalíte do prostěradla a prohřejete v posteli, mělo by se vám ulevit od bolesti svalů a kloubů.

Zdroje:

Kondice 12/2020

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-442/norway-spruce

https://www.nature-and-garden.com/health/black-spruce-health-benefits.html