Slupky pro lepší spánek

Obecně se ví, že mnoho druhů ovoce i zeleniny je pro nás prospěšné hlavně kvůli slupkám. U jablek tomu není jinak. V tomto případě slupky z jablka například obsahují látku zvanou kvercetin - ten má relaxační účinky, protož je například čaj z jablečných slupek ideální volbou, trápí-li vás nespavost nebo se v noci často budíte.

Zdroj: Youtube

Jablka proti akné

Kyselina jablečná, kterou jablka obsahují, má silné antibakteriální účinky. Slupky z jablek pomáhají čistit pleť a odstraňují nečistoty na ní. A jak už možná tušíte, slupky nemusíte používat jen k čištění pleti.

Domácí čistič

Jablečné slupky mohou skvěle posloužit jako domácí univerzální prostředek k čištění a dezinfikování povrchu. Slupky si poradí dokonale třeba s mastnou a připálenou pánví. Napusťte ji horkou vodou a jednoduše do ní vhoďte slupky. Nechte chvíli vařit a pánev se dokonale vyčistí. Slupky můžete také uvařit ve vodě a přelít do rozprašovače. Prostředek pak můžete používat k čištění a k úklidu.

Přírodní repelent

Slupky z jablíček dobře fungují jako přírodní repelent, který ochrání vás i váš domoc od nepříjemného a všudypřítomného hmyzu. Je to proto, že slupky z jablek obsahují látku zvanou linalool.

Sladká pochoutka

Chcete-li si dopřát zdravější sladkou pochoutku, vytvořte si z jablečných slupek lahodné chipsy. Slupky z jablek posypejte cukrem, trochou mouky a skořicí a nechte péct v troubě na 200 stupňů. Občas slupky promíchejte a pečte přibližně 40 minut, dokud chipsy nebudou krásné zlatavé a křupavé.

Zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/45719285_Development_of_an_Ingredient_Containing_Apple_Peel_as_a_Source_of_Polyphenols_and_Dietary_Fiber

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8073991/

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf020782a