Máte věčně studené ruce a nohy? Není divu, o slovo už se hlásí přízemní mrazíky, a tak je na čase začít v kuchyni používat i koření, které nás krásně prohřeje. Až si budete připravovat svoji ranní kávu nebo černý čaj, přisypejte do šálku i mletou skořici, uvidíte, jak vám bude rázem teplo. Stejně tak skořici přimíchejte třeba do ovesné kaše, granoly, nebo jí posypejte chléb s medem – cestou do práce se pak možná nebudete třást zimou. Jak je to možné?

Zdroj: Youtube

Zrychluje metabolismus a spaluje tuky

Skořice obsahuje látku kumarin, která zvyšuje termogenezi, což je laicky řečeno proces, při kterém dochází ke zvyšování tepla v těle a zrychlování metabolismu. To může být užitečné hlavně v chladných dnech, kdy naše tělo potřebuje tak trochu povzbudit. Na bázi termogeneze často fungují i přípravky pro spalování tuků, jelikož právě zvyšování tělesného tepla pomáhá rychleji odbourávat (pálit) tuky.

Skořice má v sobě i spoustu silic, které mají léčebné účinky. Funguje jako antioxidant, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, posiluje imunitu, uvolňuje hleny a ničí bakterie a viry při nemocech dýchacích cest (recept našich babiček na bolest v krku – smíchaly skořici s medem), potlačuje únavu, zlepšuje krevní oběh a podporuje správné zažívání. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit, a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Kromě toho urychluje, podobně jako třeba chilli, spalování tuků, čímž usnadňuje hubnutí. Díky její nasládlé chuti s ní můžete vylepšit jídla, aniž byste použili cukr, a tím ušetříte prázdné kalorie.

Skořicové zábaly na celulitidu

Zahřívacího efektu skořice se dá využít i při zábalech, které bojují s celulitidou. Masáž skořicovým olejem zase aktivuje lymfatický systém, díky čemuž se zlepšuje odvod škodlivých látek z těla. Zábal si snadno vyrobíte doma, a to z kelímku bílého jogurtu, pěti lžic skořice a pár kapek olivového oleje. Silnou vrstvu nanesete na stehna a zadeček, pečlivě obalíte potravinářskou fólií a necháte působit 15–20 minut. Pro maximální efekt je důležité vypít i dostatek tekutin. Skořici můžete přidat i do klasického tělového mléka, ale pozor – někteří lidé jsou na ni citliví. Normální je pocit horka až pálení, ale ne svědění a vyrážka.

Polévka je grunt

Jak se ještě v sychravých dnech zahřát? Podle PharmDr. Kamily Horníčkové, specialistky na přírodní medicínu v online poradně Lékárna.cz, je chlad v čínské medicíně považován za nepřítele, a za ideální proto označuje teplé jídlo hned po ránu, například domácí vývar z kvalitních surovin. „A když do vývaru přidáme ještě hřejivé koření jako kurkumu, zázvor, pepř a česnek, posílíme zahřívací účinek teplé polévky na náš organismus,“ zdůrazňuje. U Čechů je česnek prý velmi oblíbený v práškové formě, protože vyhovuje lidem, kteří nemají rádi jeho sílu v přirozené podobě, a je vhodný i pro děti.

Po ránu teplé do žaludku

Abychom se cítili dobře, měli bychom se s příchodem podzimu vyhýbat studeným jídlům i nápojům, a to hlavně ráno. Místo jogurtu z ledničky si uvařte k snídani raději kaši. Ideálně z pohanky, ovsa, ječmene, špaldy. K dostání jsou už předem připravené, ochucené směsi, které stačí jen zalít horkou vodou nebo mlékem. Lékárníci ale doporučují sledovat obsah cukru, a když sladit, tak medem, javorovým sirupem nebo dušeným ovocem, samozřejmě teplým. Skořice pak snídaňovou kaši krásně ovoní a dochutí.

Kurkumové mléko

Kurkuma je dalším kořením, které tělo zahřeje a zároveň mu dodá spoustu vitamínů a potřebných živin. Znáte nápoj s názvem zlaté mléko? Jedná se teplé mléko s medem, kurkumou a skořicí, které se hojně pije zejména v Indii. Kurkuma se považuje za silný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí nebo pomáhá snižovat rizika vzniku zánětů v těle.

Dalším kořením, které zahřeje organismus, je zázvor, proto si v tomto období co nejčastěji vařte čaj z jeho kořene a sušený ho přidávejte do pokrmů.

Zdroje: