Pokud si ještě teď živě vybavujete ten pocit z přejedení a kocoviny z posledního 1. ledna, možná se zamýšlíte nad tím, co na silvestra tentokrát sníst a nesníst. Můžete to ovlivnit velmi snadno, pokud sami organizujete nějakou silvestrovskou párty. Jednoduše, co nedáte na stůl, to nesníte. I v případě, že jdete někam na návštěvu, můžete s sebou připravit něco, co není tak kaloricky náročné. Po čem tedy sáhnout a čemu se naopak vyvarovat?

Pozor na alkohol!

Alkohol je velmi kaloricky vydatný. Neznamená to ale, že byste si měli odpírat skleničku s přáteli. Můžete se soustředit na to, po jakém alkoholu sáhnete. Nejdietnější je suché bílé víno, které mívá ve 100 ml 48–60 kalorií. Na rozdíl od piva, které obsahuje až trojnásobek. Panák vodky skrývá téměř 90 kalorií. Úplně nejhorší jsou tak oblíbené míchané nápoje. Součástí míchaných nápojů jsou většinou sladké džusy a sirupy, takže se jejich energetická hodnota dostává až na 250 kalorií. Cukry obsažené v takovém sladkém drinku velmi zatěžují organismus. Pokud tedy chcete sáhnout po nějakém drinku, doporučujeme cinzano nebo martini, kde se dostanete na 150 kalorií.

Chlebíčky ano či ne?

Chlebíčky jsou taková naše česká klasika. Možná se jich nemusíte tak úplně vzdávat. Důležité je, jakou formu chlebíčků si dopřejete. Jde to i jinak než s tlustou vrstvou salátu, majonézy a vajec. Doporučujeme chlebíčky s domácí tvarohovou pomazánkou s uzeným lososem a koprem nebo avokádovou pomazánkou s rajčetem. Pokud to vše dáte na nějaké celozrnné pečivo, máte vyhráno. Obecně je ale fajn, pokud byste pečivo vynechali úplně.

Pozor na uzobávání

Celovečerní uzobávání je velmi nebezpečné. Sáhnete semhle pro chuťovku, tamhle pro sušenku a vlastně to vypadá, že jste nic moc nesnědli. Pokud byste si ale tyto maličkosti nandali na talířek, byli byste překvapeni, o jak velkou porci se jedná. Pozorně si prohlédněte, co je na stole, a vyberte si alespoň tu nejlehčí možnou variantu. Místo salámu nebo klobásy sáhněte po šunce od kosti, plísňové sýry vyměňte za mozzarellu nebo cottage. Dokonce i vajíčková pomazánka se dá udělat z cottage sýru a najednou se jedná o super light verzi. Nejlepší pravidlo zní – co si nekoupíš, to nesníš. Už tedy při nakupování přemýšlejte zdravěji. Místo chipsů sáhněte po oříškách, které jsou alespoň nějak výživné.

Heslo všeho s mírou platí na silvestra víc než kdy jindy. Tradice rozloučit se se starým rokem není vůbec špatná. Ovšem tradice přejídání se vším možným nezdravým, co vlastně celý rok ani nejíte, ani nekupujete, moc smysl už nedává. Právě nyní je tedy načase vytvořit si svou vlastní tradici – Nový rok přivítat s čistou hlavou a lehkým pocitem v žaludku.