V exotické kuchyni se tato lahodná a voňavá houba nevyužívá jen kvůli své delikátnosti.

Už před tisíci lety objevila asijská medicína její léčivé účinky. Šiitake příznivě působí na posilování imunitního systému, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a obsahuje vitaminy skupiny B, dále pak měď, selen, zinek a mangan. Má také antivirové a antibiotické vlastnosti a její pravidelná konzumace může snížit riziko cévních a mozkových příhod. A tím to zdaleka nekončí! Tahle houba prý funguje i jako účinné afrodiziakum.

A jak ji připravit? Šiitake se hodí k dušenému masu, ale také do naaaejrůznějších polévek, rizota nebo k těstovinám. Dá se z ní ale udělat i klasická smaženice. V kuchyni s ní můžete nakládat podobně, jako byste vařili z našich hříbků. Stejným způsobem byste ji měli i očistit. Nikdy ji tedy neoplachujte pod tekoucí vodou, šiitake je velmi porézní a má tendenci vodu nasáknout.

Pokud by vám tahle houba zachutnala, můžete i u nás koupit substrát k jejímu pěstování. Čerstvé houby seženete v asijských tržnicích nebo na farmářských trzích. Naopak sušené jsou k dostání téměř v každé prodejně s asijskými specialitami. Stejně jako naše sušené houby je ale třeba je před přípravou namočit.

Zdroj: Youtube

Recepty:

Rizoto s šiitake

■ 300 g rýže arborio

■ máslo

■ 2 stroužky česneku

■ 1 cibule

■ 100 ml bílého suchého vína

■ 50 g sušených hub šiitake, předem namočených

■ 60 g parmezánu

■ 1 l zeleninového nebo jiného vývaru

■ sůl a pepř petrželka, nasekaná

Na oleji v hluboké wok pánvi osmahněte scezené šiitake. Lehce je posolte a duste asi 20 minut. V hrnci rozpusťte máslo a přidejte cibuli a česnek. Přisypte rýži a osmahněte. Na rýži nalijte víno a nechte odpařit. Pomocí naběračky přilévejte vývar a vždy nechte vyvařit, než přilijete další. Postup opakujte zhruba 20 až 30 minut, dokud nebude rýže na skus tak akorát. Odstavte z plotny a vmíchejte šiitake, zhruba dvě polévkové lžíce másla, parmezán a petrželku.

Kuřecí ramen

■ 2 lžíce rostlinného oleje

■ 1 cibule, nakrájená na půlměsíce

■ 120 g šiitake, nakrájené

■ 4 stroužky česneku, nadrobno nakrájené

■ 2 cm oddenku zázvoru, oloupaného a nasekaného

■ 500 ml kuřecího vývaru

■ 1 a ¾ hrnku vody

■ ¾ hrnku sójové omáčky

■ ½ hrnku rýžového octa

■ 2 lžíce ústřicové omáčky

■ 1 lžíce rybí omáčky

■ 1 lžička chilli nebo dle chuti

■ 1 větší kuřecí prso

■ 200 g zelí pak choi, nakrájené na větší kousky

■ 1 balení čínských nudlí, uvařených

■ 1 jarní cibulka, pokrájená

■ 4 vejce, uvařená naměkko

■ hrst koriandru sezamová semínka na ozdobu

Na oleji osmahněte cibuli nakrájenou na půlměsíce – trvá to zhruba 5 minut. Pak přidejte houbu a restujte další 3 minuty. Dále přihoďte česnek a zázvor. Promíchejte a za pár sekund přilijte kuřecí vývar a vodu.

Přiveďte k varu a dochuťte sójovou omáčkou, rýžovým octem, ústřicovou a rybí omáčkou, případně také chilli. Opět nechte pět minut vařit a přidejte kuřecí prso v celku. Vařte zhruba 20 minut, dokud není maso hotové. Následně jej vyjměte a nakrájejte na nudličky. Vraťte zpět do polévky. Přidejte pak choi a vařte dalších 5 minut. Poté sejměte z plamene.

Do talíře si připravte menší hrst hotových nudlí a na ni naběračkou nalijte polévku. Přidejte rozpůlené vejce vařené naměkko, které posypte černým sezamem. Polévku ozdobte krájenou jarní cibulkou a koriandrem. Podávejte s měsíčky limety na dochucení.

Zdroj:

Kondice 02/2020