Cítili jste někdy k někomu nevysvětlitelnou přitažlivost, jakmile jste ho potkali, ale nebyli jste si jisti proč? Možná za to mohou feromony. Takzvaná láska na první pohled je přisuzována shodě "vůní" dvou osob. V opačném případě mohou feromony působit i odpudivě a daná osoba vás prostě nepřitahuje, i když vám na ní jiné věci nevadí.

Nebyl to váš typ. Přesto jste pocítili nevysvětlitelnou přitažlivost. Nebo opačně. Partner má všechno, co by si člověk mohl přát, ale v posteli to není úplně ono. Ano, mohou za to feromony.

Na první pohled může být myšlenka, že chemické signály mohou ovlivnit náš výběr partnera, překvapivá. Věda nám však napovídá, že tyto neviditelné molekuly hrají ve světě zvířat naprosto zásadní roli – a my lidé nejsme výjimkou.

Zdroj: Youtube

Feromony jsou hormony přitažlivosti, ale stejně se sprchujte

Feromon je hormon, který se vylučuje mimo tělo. Většina hormonů působí vnitřně a má přímý vliv pouze na jedince, který je vylučuje, ale feromony působí jako látky měnící chování, protože mohou mít vliv na ostatní jedince v okolí.

Feromony se aktivně podílejí na sexuální přitažlivosti. Po uvolnění mohou stimulovat vzrušení, touhu, chtíč, dokonce i plodnost. Feromony jsou detekovány čichem a jsou vylučovány prostřednictvím potu a slin – i když "čich" může být zavádějící termín, protože tyto chemické látky nemají vůni. Místo toho jsou detekovány specifickými oblastmi nosní tkáně, které pak vysílají zprávy do mozku.

Vezměme si androstenol, mužský feromon vylučovaný nadledvinkami a varlaty jen asi u 10 % mužů. Podvědomé vnímání tohoto feromonu zvyšuje žádoucnost a atraktivitu těchto mužů, i když nejsou konvenčně pohlední nebo dobře vypadající, vysvětluje web Maclynninternational.

Lze samozřejmě říci, že platí i opak. Feromony mohou lidi zdánlivě bezdůvodně odradit. Reakce lásky na první pohled je často způsobena feromony kolujícími mezi dvěma jedinci – ale to, že vás jedinec okamžitě odpuzuje, může být také tím, že vám vaše feromony naznačují, že vy a on máte malou genetickou kompatibilitu, a proto je reprodukce mimo hru.

Ale teď pozor a muži zbystřete. Všechny mužské feromony nejsou stejně přitažlivé a některé mýty pramení z pochopitelného zmatení jejich názvů. Androstenol je produkován samčím potem po vystavení kyslíku – tedy když je méně čerstvý – a je samicemi vnímán jako velmi nepříjemný (s výjimkou období ovulace, kdy se jejich reakce mění z "negativní" na "neutrální").

Muži, kteří se domnívají, že jejich "chlapácký" zápach zpoceného těla je pro ženy přitažlivý, se tedy klamou, pokud neprodukují neustále čerstvý pot a každých 20 minut se buď svlékají, nebo převlékají, aby odstranili veškeré stopy zoxidovaného potu. Z hlediska vůně je tedy zpocený macho muž pro většinu žen po většinu času nepřitažlivý – v nejlepším případě může vyvolat "neutrální" reakce u žen, které náhodou ovulují (což samozřejmě vylučuje všechny, které užívají orální antikoncepci).

3 způsoby, jak zvýšit množství feromonů

Cvičte

Provádějte cviky, při kterých se používá větší váha, a tedy i více svalů; myslete na cvičení celého těla. Také používejte větší svaly, například ty, které se nacházejí na nohou, a pomáhat může i provádění menšího počtu opakování s těžšími váhami. Tím vším zvýšíte hladinu testosteronu a feromonů.

Zvyšte příjem zinku

Minerál, který prokazatelně zvyšuje hladinu testosteronu. Váš organismus tento minerál neprodukuje, ale můžete ho získat z tohoto seznamu potravin, které zinek obsahují: kuřecí maso, vejce, mléko, arašídy nebo vločky

Dopřejte si spánek

Méně spánku znamená, že se vám sníží i hladina testosteronu. Proto si dopřejte spánek navíc a ujistěte se, že ho máte dostatek, protože pokud jste nevyspalí, snižuje se i přirozená přitažlivost ostatních k vám. Více spánku = více testosteronu

Zdroj:Intimd, Maclynninternatioanl, Studie