Premium obsah

Seborea: nenápadná nemoc, která vás může připravit i o vlasy

Seborea: nenápadná nemoc, která vás může připravit i o vlasy
Lidově se tomu říká seborea, odborně seborrhoická dermatitida. Na začátku se může zdát, že jde o lupy, ale ve vlasech lze nahmatat ložiska – obvykle místa pokrytá žlutavou krustou nebo až strupem. Příčiny nejsou úplně jasné. Přestože onemocnění samo není závažné, je nepříjemné, neestetické a může nakonec připravit i o vlasy. Právě zima problémy výrazně zhoršuje. Pomohou speciální šampony, kosmetický detox i změna jídelníčku nebo masáže.

KDYŽ SE OBJEVÍ, NENECHTE JI ROZJET

Proč se seborea spustí, lékaři nevědí. Na pokožce ve vlasech, ale i v obočí, nosoretní rýze nebo podél vlasů vzadu na krku či kolem uší bývá ale přemnožená kvasinka rodu Malassezia. Ta se na pokožce vyskytuje přirozeně, ale z nějakého důvodu dojde k porušení rovnováhy mikroorganismů a v místech se zvýšenou koncentrací mazových žláz se začnou tvořit zarudlá, leckdy svědivá, ložiska pokrytá žlutou krustou. Základem je šetrně pokožku ošetřit, zahojit a vrátit mikroorganismy do normálu.

Vyplatí se rovnou sáhnout po speciálním šamponu z lékárny určeném přímo na seboreu. Volně k dostání je celá řada produktů – některé obsahují ketonazol, jiné ichtyol, konopný olej a další. Používají se s různou intenzitou a po vyléčení se doporučuje čas od času takový šampon použít preventivně při pocitu, že něco není v pořádku.

 

I KDYŽ SEBOREA ZMIZÍ, POČÍTEJTE S NÍ

Seborea je typickým problémem mužů mezi 20 a 40 lety, ale bohužel se nevyhýbá ani ženám a odhaduje se, že se s ní potýká asi pět procent populace. Někdy jde o jediné setkání, ale častější jsou opakované problémy. Takzvané mastné lupy jsou ale nepříjemnou zkušeností, protože mohou silně svědit a vést i k vypadávání vlasů. Jedním ze spouštěčů je oslabená imunita, nedostatek vitamínů skupiny B, stres a nevhodná kosmetika – obvykle agresivní šampon, stylingové přípravky a celkově velké množství používaných látek.

Pokud jste k seboree náchylní, vyplatí se volit spíše přírodní kosmetiku bez velkého množství konzervantů a pěnidel. Oblíbené bývají šampony s konopím nebo propolisem, v bezobalovém obchodě lze sehnat i tuhý šampon s ichtamolem. Důležité je všechny přípravky důsledně opláchnout. Babské rady k tomu doporučují jablečný ocet s vodou v poměru 1:1 a následně ještě jeden oplach vodou.

 

KDYŽ SE PROBLÉMY OPAKUJÍ, DOPŘEJTE SI EXTRA PÉČI

Kromě správného šamponu jsou k dostání i vlasová tonika pro citlivou pokožku hlavy či výživné masky. Podobnou službu vám udělá i několik fíglů – na pokožku můžete na 30 min nanést gel z aloe vera, šálek vody se dvěma lžícemi citronové šťávy nebo olivový olej s několika kapkami tea tree oleje. Doporučuje se i masáž speciálním hřebenem, který odstraňuje staré kožní buňky a prokrvuje pokožku hlavy. K dostání jsou silikonové, dřevěné nebo i kamenné. Liší se cenou i tvary a výběr je široký.

Seboreu spouští i stres a vyčerpání. Berte ji jako varovné znamení a pokuste se zpomalit a odpočívat. Vliv má i to, co v zimě nosíte na hlavě – v syntetických vláknech se budete spíše pařit, přírodní materiály sednou při každodenním nošení lépe. V neposlední řadě zrevidujte i jídelníček – pomáhá omezit živočišné tuky, sladkosti i alkohol a přidat naopak ovoce, zeleninu, ořechy a semínka.

 

POKUD SE TRÁPÍTE, NEBOJTE SE DOKTORŮ

Může se stát, že seboreu podceníte a ve vlasech už budete mít krvavé ranky. Může se také stát, že udeří silněji hned napoprvé. Pokud nechcete riskovat vypadávání vlasů nebo už si rovnou všímáte, že vám vlasy padají více, než se vám líbí, vyrazte k dermatologovi. Vyloučí závažnější onemocnění, může předepsat antimykotika nebo v nejtěžších případech kortikoidy. Vedlejším účinkem je sice ztenčování pokožky, ale u závažných zánětlivých stavů je výhodnější jednat rychle a kůži zahojit. Když potom přidáte i více péče o sebe sama a lepší jídelníček, můžete mít rychle po problému.

Seboreu léčí i tradiční čínská medicína. Pokud vás láká více než návštěva na kožním, můžete hledat pomoc tam. Příznivý efekt třeba na oslabenou imunitu nebo hojení může mít i akupunktura. Stále ale platí, že pokud je zánět vážný, neměli byste raději příliš váhat nebo experimentovat. V sázce jsou i vaše vlasy.

Zdroj: benu.cz, pleva.cz

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.