Zdroj: Youtube

Z pohledu fyzioterapie má saunování blahodárný vliv na regeneraci svalového aparátu, a to jak u sportovců, tak u lidí, kteří zatěžují páteř dlouhým sezením. „Sauna pomůže každému, kdo trpí zvýšeným svalovým napětím nebo namoženými svaly. Vysoké teploty spouštějí v těle termoregulační čidla, která se nacházejí v oblasti hypotalamu (části mozku). Mozek začne tělo vědomě ochlazovat – rozšíří se póry na pokožce a tělo se začne potit. Dochází tak k rychlému odvedení škodlivých zplodin. Rozšíří se cévy a krevní objem je zvětšen náhlým přísunem plazmy. Díky prohřátí se rozvolňují vazy a svaly, zvyšuje se efekt regenerace. Sauna pomáhá také pacientům s chronickými záněty dýchacích cest nebo při revmatoidních chronických stavech,“ popisuje hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková. Aby sauna pomáhala a neškodila, je ale třeba dávat si pozor na některé rizikové faktory. Které to jsou?

Patříte mezi kardiaky

Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové nelze saunu doporučit lidem, kteří trpí těžkou formou srdeční nedostatečnosti, vysokým krevním tlakem, arytmiemi nebo nedostatečností krevního oběhu. „Sauna není vhodná ani v případě hlubší poruchy kožního krytu, jako například při bércovém vředu, nebo při probíhajícím zánětlivém onemocnění, například při křečových žilách. Při intenzivním prokrvení těla by se zánětlivé cytokininy mohly rozšířit a způsobit zhoršení celkového stavu,“ říká odbornice. Teplý, suchý vzduch nedělá dobře ani ekzematikům – ti by se jí měli raději vyhýbat. Sauna se nedoporučuje ani epileptikům a těhotným ženám. Důvodem je zvýšení srdečního výdeje a teploty tělesného jádra až o 2–3 stupně, což je pro miminko velký teplotní šok. U epileptiků je riziková náhlá změna prostředí, potažmo v organismu, která může spustit záchvat. Pokud se takový člověk saunovat chce, měla by předcházet porada s lékařem, v jejímž rámci se domluví na zdravém postupu i s ohledem na léky, které užívá. Měl by se také s lékařem poradit, jak dlouho může v sauně být a jak často ji má navštěvovat. U kardiaků lze obecně jako bezpečnější variantu doporučit nižší teplotu sauny (okolo 80–85 stupňů), klasická finská sauna mívá až 100 stupňů.

Řešíte, místo abyste relaxovali

Pro absolutní uvolnění a odbourání stresu by mělo saunování probíhat v relaxačním prostředí bez jakýchkoli rušivých podnětů. Pokud vás láká vzít si s sebou do kapsy županu mobil a v pauzách mezi saunováním projíždět pracovní e-maily, zapomeňte na to. Jestliže se domluvíte na saunu s kamarádkami, se kterými budete celou dobu řešit novinky i vaše každodenní starosti, tělo nebude mít prostor na odpočinek a regeneraci. Nedělejte si ze sauny dýchánek a nikdy si v odpočívárně nedávejte s přáteli alkohol, ani sklenku vína, protože alkohol tělo dehydratuje. Vy ho naopak potřebujete zavlažovat – během saunování totiž ztrácí pocením spoustu vody, proto doplňujte tekutiny, a to v podobě vody nebo čaje.

Přetěžujete organismus

Častou chybou je spojit vstup do sauny ještě se vstupem do bazénu nebo fitness. „Bazén může fungovat jako rychlé ochlazení po saunování, ale jít si zaplavat 20 délek bezprostředně po saunování nedoporučuji, tělo by mělo po očistné proceduře odpočívat. Stejně tak není dobré jít do sauny hned po sportovním výkonu, kdy je tělo vysílené. I profesionálové nechávají tělo alespoň hodinu po ukončení sportovních aktivit v absolutním klidu a saunu navštíví obvykle až následující regenerační den po zátěži,“ radí fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková.

Nedostatečně se ochlazujete

Ochlazovací fáze je nedílnou součástí saunového procesu a není možné ji vynechat. Měla by trvat do pocitu prvního chladu. Mnoho lidí dělá chybu, že se jen rychle opláchnou ve sprše vlažnou vodou, ale pak už nepoužijí ochlazovací bazén. Chybou je taky ihned se vracet do vyhřáté sauny nebo teplé vířivky. Po studené sprše nebo bazénu byste měli mít fázi odpočinku a zklidnění, a to alespoň na 15 minut. V saunách k tomu účelu slouží odpočívárny. Proč je vlastně ochlazování tak důležité? Když vstoupíte do sauny, začne se zvyšovat teplota vašeho těla. Organismus na to reaguje tak, že se snaží tělo aktivně ochlazovat. Přitom se zintenzivní činnost srdce, zvýší se tepová frekvence a stoupá tlak, pokožka se prokrvuje, a vy se začnete potit, díky čemuž se z těla vyplavují škodlivé látky. Následné prudké ochlazení těla tak donutí cévy, aby se zase stáhly a krevní oběh se vrátil do normálu.

Neposloucháte tělo

Při samotném saunování v kabině počkejte, než se pořádně zapotíte. Tato doba je individuální, ale trvá asi 10 až 20 minut. Pokud odejdete už po třech, čtyřech minutách, nemá to efekt. Ležte raději na spodních příčkách, kde není takové horko jako nahoře. Při ležení se tělo otepluje ve stejné intenzitě, takže je to vhodnější než sedět a mít hlavu a nohy v jiné výšce. Nemá smysl snažit se ani držet krok se zkušenými návštěvníky sauny a protahovat saunování na maximum, pokud už cítíte, že je vám nepříjemně, motá se vám hlava, nebo je vám dokonce na zvracení. Naslouchejte svému tělu, a pokud se necítíte dobře, saunu raději opusťte a dopřejte tělu dostatečné ochlazení.

Zdroje:

www.fyzioklinika.cz

www.srdcevhlave.cz