Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Saunování je jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet dobrou kondici i psychiku a podpořit imunitu, a to nejen na podzim. Znáte saunové ceremoniály? Ty dokážou chvilky v sauně zpříjemnit a ještě zvýšit jeho efekt. Pro saunové návštěvníky je obstarávají saunoví mistři a jejich práce je vlastně takovým malým divadlem. Róbert Židek se pyšní titulem nejlepší saunový mistr světa a v tomto podcastu si s ním budeme povídat o tom, co všechno saunový ceremoniál obnáší i proč na naše tělo saunování působí tak blahodárně.

Zdroj: Youtube

Saunér točí ručníkem, aby horký vzduch proudil

S příchodem chladnějšího počasí pravidelně stoupá zájem o saunové ceremoniály. Oproti klasickému saunování jde o rituál, který má návštěvníkům sauny přinést rozptýlení, zábavu a zintenzivnit prožitek a účinky horkého vzduchu. Saunér v jeho průběhu polévá horké kameny vonnými esencemi a následně víří vzduch ručníky pro intenzivnější pocit tepla a lepší pocení, nejčastěji ve třech kolech. Vytváří přitom takzvaný parní náraz a směřuje horký vzduch přímo na těla hostů. Součástí saunových rituálů je také reprodukovaná hudba, světelné efekty a výběr vonných esenciálních olejů, které třeba uklidňují nebo uvolňují dýchací cesty. Saunový ceremoniál trvá většinou 10 až 15 minut.

„Já věřím, že při saunovém rituálu se z těla člověka vyplavují hormony štěstí – endorfiny. Navíc je to zážitek oproti tomu, kdy jenom sedíme v sauně, kde se po několika opakováních už můžeme začít trochu nudit. Například při relaxačních ceremoniálech přináší saunový mistr skutečně až meditační atmosféru a návštěvníci pak odcházejí harmonizovaní, vyklidnění, a mají úsměv na tváři,“ říká Róbert Židek, který je mistrem světa v saunových ceremoniálech a manažer saunových mistrů INFINIT Wellness Sen.

Nachlazení nemá šanci

Že má saunování prokazatelně pozitivní účinky na náš imunitní systém, je věc, kterou znali už naši prapředci. „Časté střídání pobytu v teple, kde je nějakých 90 stupňů a následné ochlazování člověka lépe adaptuje na chlad a zvyšuje produkci bílých krvinek, čímž se nastartuje imunitní systém. V období chřipek a nachlazení je pak člověk, který je zvyklý pravidelně a dlouhodobě chodit do sauny, více odolný právě vůči nemocem.“

Podle Róberta Židka je saunování životním stylem, který patří ke zdravé životosprávě stejně jako pestrý jídelníček nebo cvičení a masáže.

Místo, kde jsme sami se sebou

Sauna je navíc jedním z mála míst, kde můžeme takzvaně vypnout hlavu, ponořit se do svých myšlenek nebo nepřemýšlet vůbec nad ničím a jen si vychutnávat přítomnost, soustředit se na naše pocity a náš dech. I proto může saunování zlepšovat naši mentální kondici a působit proti podzimnímu splínu, úzkostem či špatné náladě. „V tomhle ohledu saunu určitě doporučuji, protože může skutečně přinést požadované uvolnění a relaxaci. Aby to ale mělo žádaný efekt, důležitá je pravidelnost. Jít jednou měsíčně do sauny je málo. Ideální frekvence je tak jednou až dvakrát do týdne,“ doporučuje saunový mistr. Ten prý nezná, co je kašel nebo rýma, a vděčí za to právě saunování.

Jaký je vlastně správný postup a zásady zdravého saunování? Je opravdu potřeba skákat do ochlazovacího jezírka, nebo se stačí osprchovat vlažnou vodou? A je sauna vhodná také pro děti nebo těhotné ženy? To vše se dozvíte v podcastu.

Zdroje:

  • Autorský podcast časopisu Kondice
  • Róbert Židek, saunový mistr a manažer saunových mistrů INFINIT Wellness Sen
  • https://sen.infinit.cz/