Jednou z věcí, která může mít významný dopad na naši kondici a každodenní život, je přirozený úbytek svalové hmoty a něco, čemu se opravdu chceme všichni vyhnout, je sarkopenie. A co sarkopenie je? Na to vám dnes odpovím a společně si rozebereme, co tento stav znamená, jaké má příznaky, příčiny a co všechno můžete udělat pro prevenci.

Co je sarkopenie?

I když lze očekávat s přibývajícím věkem ztrátu svalové hmoty, sarkopenie znamená závažnou úroveň ztráty svalové hmoty, která je mnohem vyšší, než je považováno za obvyklé. Je to stav, který může vést nejen ke slabosti a celkové ztrátě síly a vytrvalosti, ale také může negativně ovlivnit rovnováhu, rychlost, metabolismus, inzulínovou rezistenci, držení těla a schopnost vykonávat každodenní běžné činnosti. To pak může vytvořit začarovaný kruh, kdy snížené schopnosti dobře a lehce se pohybovat vedou k ještě rychlejšímu úbytku svalové hmoty.

Vzhledem k tomu, že velký pokles svalové hmoty může zvýšit riziko pádů nebo zapříčinit potíže s pohybem, tak Mayo Clinic uvádí, že toto může vést až ke ztrátě nezávislosti, potřebě celodenní péče, invaliditě a vyšší úmrtnosti. Výzkum z roku 2020 také zdůraznil, že sarkopenie je hlavním problémem veřejného zdraví s vysokou prevalencí v mnoha zemích.

Co sarkopenii způsobuje?

Podle výzkumu může při rozvoji sarkopenie hrát velkou roli více faktorů jako je nejen stárnutí, ale také sedavý způsob života, špatná a nezdravá strava, hormonální změny související s věkem, steroidy, záněty a chronická onemocnění, jako je například cukrovka, onemocnění ledvin, rakovina či selhání srdce. Portál Cleveland Clinic (neziskové multispeciální akademické lékařské centrum) říká, že tento stav nejčastěji postihuje lidi ve věku 60 let a starší. Předpokládá se, že je primárně způsoben biologickými procesy, které souvisejí se stárnutím. Uvádí se, že míra se pohybuje mezi 5–13 % v populaci ve věku 60 let a více a 11–50 % v populaci ve věku 80 let a více.

Australský institut pro muskuloskeletální vědu však upozorňuje, že tímto stavem nemusí trpět pouze starší a neaktivní lidé. Sarkopenie může také postihnout mladší populaci, která žije především sedavým způsobem života nebo trpí onemocněními, jako je artritida. Může však také postihnout lidi, kteří jsou obézní anebo podvyživení.

Zatímco dieta s nízkým obsahem kalorií a bílkovin může zvýšit riziko, tak stejně zvýšit riziko může i nadměrná konzumace kalorií. Jíst více jídla, než naše tělo potřebuje, může vést k sarkopenické obezitě, kdy má člověk nízkou hladinu svalové hmoty spolu s vysokou hladinou tukové hmoty nebo adipozity.

Jak se diagnostikuje sarkopenie?

Mnoho lidí ani neví, že sarkopenii mají, protože neexistuje žádný diagnostický test. Podle Cleveland Clinic se vás lékař může vyptat na příznaky a doporučit několik testů, aby bylo možné posoudit, zda máte sarkopenii a jak závažná je.

Mezi běžné příznaky například patří:

  • svalová slabost
  • slabá výdrž
  • špatná rovnováha
  • obtížné chození po schodech
  • snížená velikost svalů


Fyzikální testy mohou zahrnovat test úchopu, test rychlosti chůze nebo testování, kolikrát můžete sedět a stát ze židle bez použití rukou k podpoře. Zobrazovací testy lze také použít k měření složení vašeho těla a úrovní kostí, svalové hmoty a tukové hmoty.

Léčba sarkopenie, jaká je nejlepší?

Pokud máte sarkopenii, tak váš lékař vám doporučí nejlepší možnosti léčby na základě vašeho stavu a životního stylu. Léčba sarkopenie obecně zahrnuje některé změny vašeho životního stylu ve výživě i ve cvičení, které se bude zaměřovat na odporový trénink, aby se zlepšilo držení vašeho těla, síly, hladiny hormonů a zlepšil se tak váš každodenní pohyb.

Výživové doporučení obvykle zahrnuje zvýšený příjem bílkovin a celkově zvýšený denní příjem kalorií – pokud tedy nejíte dostatečně. Bez provedení těchto doporučených změn budou vaše svaly nadále ochabovat a účinky budou nepatrné. Výzkum ukázal, že v dosavadních klinických intervenčních studiích zahrnujících změny výživy a tréninkového odporu dokonce i ti nejstarší a nejkřehčí obyvatelé pečovatelských domů prokázali významné zlepšení celkové funkce.

Můžete zabránit sarkopenii?

Ano, sarkopenii můžete zabránit podobným způsobem, jakým byste ji i léčili. Nejlepšími způsoby, jak se sarkopenii vyhnout, je vést aktivní životní styl, který zahrnuje pravidelný silový trénink a dostatečné množství kalorií a bílkovin s dalšími makroživinami, které vám pomohou udržovat svalovou hmotu a zároveň podpoří svalový růst.

Vědecká revize z roku 2021 měla za cíl stanovit nejlepší doporučení k prevenci sarkopenie a dospěla k závěru, že optimální výživová strategie pro starší dospělé by měla být zaměřená na konzumaci 1,6–1,8 gramů bílkovin na jeden kilogram tělesné hmotnosti, přičemž příjem bílkovin by měl být rovnoměrně rozložen do přibližně tří hlavních jídel během dne. Pokud je pro lidi však obtížné dosáhnout tohoto bílkovinového příjmu, tak proteinové doplňky mohou být dobrým způsobem, jak udržet svalovou hmotu.

Co se týče cvičení, tak tento výzkum ukázal, že aerobní cvičení a odporový trénink jsou velmi účinnými metodami, jak snížit riziko vzniku sarkopenie. Autoři této studie vysvětlují, že aerobní cvičení může stimulovat dlouhodobou syntézu DNA kosterního svalstva a odporový trénink je spojen s větší plochou svalových vláken a obsahem buněk, a proto kombinace těchto cvičebních stylů je to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví a prevenci sarkopenie.

Zdroje: