Pravda nebo lež: Co víte o nachlazení?

Jedním z nejčastějších příznaků zánětu dutin, který je známý také jako sinusitida a způsobuje ho bakteriální nebo virová infekce, je bolest v různých částech obličeje. V závislosti na tom, které dutiny jsou postiženy, se může bolest projevovat v oblasti čela nad očima, ale i kolem nosu a pod očima, v oblasti tváří nebo se může rozšířit i do temene hlavy. Často se jedná o tlakovou, těžkou a pulzující bolest, na kterou většinou zabírají až analgetika. Bolest spojená se sinusitidou se často zhoršuje, když se nakloníte dopředu nebo předkloníte, protože takový pohyb zvyšuje tlak v dutinách. Bolest může být silnější ráno, protože dutiny mají tendenci se přes noc naplnit hlenem. Dalším projevem je zvýšená sekrece hlenů, které mohou způsobit ucpaný nos a hleny v krku. V některých případech se může objevit i hnisavý hlen, což je známkou bakteriálního zánětu dutin. Pacienti při něm trpí stavy, kdy je bolí zuby, kašlou, mají horečku a celkově pociťují velkou únavu a zchvácenost. Se zánětem dutin si můžete poležet i dva týdny v posteli, proto je mu vždycky lepší předcházet a nesnažit se rýmu jen tak přechodit.

Zdroj: Youtube

Jak uvolnit ucpané dutiny?

Zvlhčujte a napařujte

Největším nepřítelem ucpaných dutin je suchý vzduch. Snažte se proto v místnosti často větrat a vzduch zvlhčujte například mokrými ručníky, které přehodíte přes topení, nebo zvlhčovači vzduchu, které působí dobře i proti suchému a dráždivému kašli. Uvolnit ucpané dutiny můžete i v koupelně – zkuste si zapnout horkou sprchu a počkat, až se vytvoří pára, tu pak inhalujte po dobu několika minut. Nebo si dejte ve velkém hrnci vařit vodu, a až bude horká, přesuňte hrnec na stůl, zakryjte si hlavu ručníkem a páru z hrnce inhalujte. Pro ještě lepší účinek přidejte do vody několik kapek mátového nebo eukalyptového esenciálního oleje.

Používejte solné roztoky

Výplach nosu je poměrně spolehlivým pomocníkem při nepříjemně ucpaných dutinách. V lékárnách seženete speciální sprchy se solným roztokem, které jsou k tomu určené. Výplachy mořskou vodou nebo vincentkou si dělejte několikrát za den. Samozřejmostí by měly být i nosní kapky, které pomáhají rozpustit hlen a usnadnit dýchání. Na zánět v nosních i vedlejších nosních dutinách se dají použít i lokálně působící kortikoidy ve spreji. Dokážou ho výrazně tlumit, aniž by se vstřebávaly do těla. Předepíše vám je lékař.

Přikládejte teplé obklady

Teplo léčí, a ne jinak je tomu při zánětu dutin. Dobře zabírají obyčejné prohřívací obklady, které dělaly už naše babičky. Buď si na čelo, nos a bolavá místa v obličeji přiložte hadřík, který namočíte do horké vody a dobře vyždímete, nebo zkuste obklady z vařených rozšťouchaných brambor.

Odpočívejte

Klid na lůžku a nasazení léků jsou důležité proto, aby se infekce jednak nezhoršovala a hlavně nešířila do dolních cest dýchacích. Pacientovi pak hrozí zánět průdušek nebo i plic a taková léčba už si žádá daleko více času. Proto nepodceňujte ani běžnou rýmu a raději si vezměte v práci dva až tři dny volno, abyste mohli odpočívat, pít dostatek tekutin a léčit se. Můžete si říkat, že rýma je přece banální onemocnění, kvůli kterému není potřeba zůstávat doma, jenže to tak úplně není pravda. Rýma je virovým onemocněním, které může trvat několik dní až týdnů, než úplně vymizí. Toto onemocnění je vysoce přenosné (kapénkovou infekcí), a to nejen při smrkání, kýchání, kašli, ale přenáší se i obyčejným mluvením, protože se infekce šíří vzduchem. Proto rýmu nepodceňujte a snažte se alespoň zmírnit její příznaky.

Jak se rychle zbavit rýmy?

Jak už jsme zmínili, v první řadě je důležitý odpočinek, klid a pobyt v teple. Vynechte schůzky, jednání i akce s dětmi, a pokud můžete na někoho delegovat domácí práce, jako jsou nákupy, žehlení nebo luxování, udělejte to. Dostatečně pijte, především čaj s citronem a medem, ty vám zajistí přísun vitaminu C a další cenné látky, které teď vaše oslabené tělo potřebuje. S rozpouštěním hlenů si umějí poradit i bylinky, jako je heřmánek, černý bez, máta a šalvěj. Skvělé jsou také horké polévky a vývary, které vás nejen udrží v teple, ale uleví i ucpaným dutinám a dodají vám nezbytné minerály. Používejte zvlhčující kapky nebo spreje do nosu, dělejte si výplachy a nasaďte v případě potřeby antivirotika.

Kdy jít k lékaři?

Zatímco s rýmou, která běžně provází podzimní nachlazení, většinou zvládneme bojovat sami, na akutní zánět dutin, který se ani po pár dnech nelepší, by se měl raději podívat odborník. Zajděte proto buď za svým praktickým lékařem, nebo se rovnou objednejte na ORL (nepotřebujete k tomu žádanku). Na doktory se obraťte určitě v případech, kdy trpíte několik dnů silnými horečkami, které se nedaří srazit běžně dostupnými léky, nebo jestliže vás trápí velmi silné bolesti hlavy. ORL specialisté vás vyšetří endoskopem a udělají výtěr z nosu, aby určili původce infekce a také rozsah postižení dutin, a zda z nich vytéká hlen nebo hnis. Pak rozhodnou o další léčbě, jako je například nasazení antibiotik.

Zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-mate-rymu-pozor-na-zanet-dutin-40311957

https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-uvolnit-dutiny-30001013.html