„Já báb rýbu.“ Určitě jste už tenhle stav zažili. Z nosu se vám stal vodovodní kohoutek, slzí vám oči, bolí hlava a bez čistého kapesníku nemůžete udělat ani krok. Rýmu chytíte v zimě snadno, ale také se jí dá poměrně rychle zbavit.
Co je rýma?
Jak vysvětluje Blesk, jde o zánětlivé onemocnění sliznice, které může být způsobené alergiemi, viry i bakteriemi. Pokud nejde o alergii, většinou je původcem rýmy vir, ale může dojít k oslabení ochranných funkcí sliznice a k následné bakteriální infekci.
Rýma se přenáší kapénkami nebo přímým kontaktem a její inkubační doba se pohybuje od 1 do 3 dnů. Rýmu snadněji chytnou ti, kteří mají sníženou imunitu. A jednou z nejčastějších příčin oslabení imunity je prochladnutí.
Hlavně smrkat
Hlavně pravidelně uvolňujte nos smrkáním. Ale jemně! Papírový kapesník po každém vysmrkání vyhoďte a umyjte si ruce. Od rýmy si můžete pomoct i masáží nosu – ukazováčky stlačujte střídavě strany kořenu nosu, zatímco palci zakrýváte nosní dírky. Opakujte na každé straně desetkrát a pak si deset vteřin jemně masírujte horní část ušních boltců.
Určitě jste také už slyšeli o účinku napařování. Když si připravíte parní lázeň obličeje s pár kapkami kafrového, tea tree nebo mátového oleje nebo s lžící sody, rozpustí se vám hlen a uvolní dutiny, radí web Novinky.
Na obličej si též můžete přiložit ručník namočený v horké vodě. A možná to zní neuvěřitelně, ale pomáhá i horká koupel předloktí a chodidel – díky horké vodě se stáhnou cévy v těle i sliznice, a ucpaný nos se tak uvolní.
Jogínská technika čištění nosu
Tisíce let stará jógová technika vám pomůže uvolnit ucpaný nos a zároveň ulevuje astmatikům i těm, kdo jsou alergičtí na pyl. Jmenuje se džala-nétí. A co budete potřebovat?
1. Konvička néti – na internetu je velký výběr, co se týče materiálu a designu, stačí si jen vybrat.
2. Voda pokojové teploty (nejlépe převařená).
3. Jemná sůl – já používám himalájskou růžovou.
4. Umyvadlo, lavor anebo můžete být venku v přírodě a nechat vodu téct do trávy.
Podle srozumitelného návodu na webu Jóga, do speciálně zhotovené konvičky nalijte teplou slanou vodu (cca 38–40 °C, cca 1 čajová lžička soli na 1 litr vody ), nahněte se nad umyvadlo a zastrčte zobáček konvičky do pravé nosní. Nakloňte hlavu mírně dopředu a současně k levé straně, aby voda mohla vtékat do levé nosní dírky. Dýchejte otevřenými ústy.
Když proteče nosem asi polovina obsahu konvičky, konvičku vyndejte a vysmrkejte zbývající vodu. To samé opakujete s levou nosní dírkou. Důležité je mít po celou dobu otevřená ústa, aby se voda nedostala do uší.
Výzkumy naznačují, že domácí lék může pomoci zmírnit příznaky běžného nachlazení. Zjistilo se, že lidé, kteří si kloktali a čistili nos roztokem slané vody, hlásili méně kašle, menší překrvení a zdálo se, že se rychleji zotavují. A pilotní studie dokonce ukázala, že by se mohlo jednat i o účinnou metodu proti onemocnění koronavirem.