Někdy ani ta nejvybavenější lékárnička prostě neurychlí proces uzdravování. Na rýmu opravdu nezabere jen tak něco. Určitě se ale vyplatí sáhnout po přírodních zdrojích. Po rostlinách, které v sobě ukrývají námi nepoznanou sílu. Existuje několik bylinek, které s rýmou dokážou zatočit. Jaké to jsou?
Rýmovník
Rýmovník se v posledních letech těší vysoké popularitě. Už to zdaleka není jen pokojová květina, kterou rozezná pouze pár zasvěcených. Lístky rýmovníku pozná už téměř každý a díky jeho snadnému pěstování i množení se v českých domácnostech rychle zabydlel. Dokonce ho velmi často můžete vidět i v kancelářích, kde je často také potřeba pomoct s ucpaným nosem. Rostlina vydává jemně mentolovou, lehce kořeněnou vůni. Stačí si ale utrhnout jeden lístek a jemně ho promnout mezi prsty, jeho vůně vám v tu chvíli pořádně protáhne dýchací cesty. Někdo si dokonce pro intenzivnější účinek umístí kousek lístku přímo do nosní dírky. Lístky navíc vydrží dlouho čerstvé, můžete si je natrhat i na cesty do kosmetické taštičky a uchovat si je jako přírodní první pomoc. Stejně tak si můžete připravit vývar z těchto aromatických lístků. Rýmovník se vyplatí mít doma ale nejen kvůli rýmě. Je znám pro své dezinfekční účinky, takže ho využijete na odřeniny nebo po holení na citlivou pokožku. (KUBÍNOVÁ, Renata, et al. Fytoterapeutický potenciál vybraných druhů rodu Plectranthus. Farmacie pro praxi, 2014, 10.3: 112-114.)
Levandule
Levandule je známá pro své výrazné aroma. Velmi často se proto využívá v kosmetice nebo v aromaterapii. S léčbou rýmy si ji ale spojuje málokdo. Přitom má tak skvělé výsledky. Levanduli při rýmě můžete využít k inhalaci. Stačí nalít vroucí vodu z rychlovarné konvice do mísy a přidat pár kapek levandulového éterického a tymiánového oleje. K samotné inhalaci můžete využít papírový kornout, který umožní plynutí páry přímo do oblasti nosu a úst, nikam jinam. Důležité je provádět inhalaci tak, abyste před ní i po ní mohli zůstat delší dobu v teple a v klidu. Nejlepší chvíle je před spaním, kdy se vám uleví, a vy tak můžete klidně spát s uvolněným nosem. (VACIKAROVÁ, Ilona. Srovnání účinků aromaterapeutických a alopatických přípravků (nosní preparáty). 2013.)
Eukalyptus
Eukalyptus je asi nejznámější olej, který se používá pro léčbu rýmy a nachlazení. Pomáhá nám vypořádat se se škodlivými bateriemi, uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolestí hlavy, a navíc dokáže posílit imunitní systém. Jeho silné aroma dokáže uvolnit nahromaděný hlen. Eukalyptus můžete využít při inhalaci, ale vyplatí se ho nosit neustále v kabelce a kdykoli během dne k němu přičichnout nebo si potřít místo pod nosními dírkami nebo na spáncích. Eukalyptová vůně nejen pomáhá při rýmě, ale zároveň dokáže navodit pozitivní náladu a dodat vám tolik potřebnou energii během dne.
Šalvěj
V případě, že vás trápí ucpaný nos, můžete sáhnout i po šalvěji lékařské, která uvolňuje dýchací cesty, má antivirové a antibakteriální vlastnosti a pomáhá při zánětech v krku. Na uvolnění ucpaného nosu pomůže popíjení šalvějového čaje nebo olej pro inhalaci.
Vidíte, že pokojové květiny i éterické olejíčky se mohou proměnit ve velmi účinné pomocníky při rýmě a nachlazení. Seznamte se s nimi a vpusťte je s důvěrou do vašich domovů.
Zdroje:
KUBÍNOVÁ, Renata, et al. Fytoterapeutický potenciál vybraných druhů rodu Plectranthus. Farmacie pro praxi, 2014, 10.3: 112-114.
VACIKAROVÁ, Ilona. Srovnání účinků aromaterapeutických a alopatických