Účinnou prevencí rýmy a nachlazení je otužování, tedy zvykání organismu na teplotní výkyvy. „Doporučuju s ním začít v létě, nejlépe koupáním v přírodě. Efekt má ale i střídání chladu a tepla na dolních končetinách, takže teplomilcům udělají dobrou službu i koupele po kolena. Na podzim je pak ideální navázat saunováním,“ radí hradecký otorinolaryngolog Ivan Hybášek.

INHALUJTE PÁRU

Než se rýma rozjede naplno, přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte páru nad hrncem horké vody. Pocit uvolnění a zprůchodnění dýchacích cest umocní pár kapek eukalyptového nebo tea tree oleje. V počátcích onemocnění pomůže i sauna, ale protentokrát neskákejte do ochlazovacího bazénku (ucpal by se vám nos), jen se osprchujte chladnější vodou. Výbornou alternativou je také návštěva páry nebo infračervené sauny. Každopádně ale platí: opatrně s následným ochlazováním. V domácích podmínkách pomůžou i horké koupele nohou a paží. Obzvlášť v případě tzv. ‚zadní rýmy‘, když se hlen zarazí ‚někde vzadu‘ a ani kapky na něj nezabírají. „Začíná se na 38 stupních Celsia a postupně se teplota lázně zvyšuje až na 42 stupňů. Koupel by měla trvat 15 minut,“ radí Hybášek. Krev při tom odteče ze zduřelé nosní sliznice ochladit prohřáté ruce a nohy. Díky odkrvení sliznice splaskne a nos se zprůchodní. Vazký sekret se zředí a snáz ho vysmrkáte. Navíc se sliznice budou rychleji hojit.

VYPLÁCHNĚTE NOS KONVIČKOU

V počátcích rýmy, kdy nos ještě není úplně zablokovaný, výborně funguje jeho proplachování solným roztokem. Vyrobit se dá jednoduše doma: smícháte 3 dl vody (ideálně převařené) o teplotě 36 stupňů a 2,7 g soli (nejlépe bez jódu). Případně si v lékárně pořiďte Vincentku Nasalis nebo balení mořské vody. (To jsou ostatně jediné přípravky na uvolnění nosu, vedle přírodních olejů, které jsou vhodné i pro těhotné.) Seženete tam i plastovou konvičku na výplachy Rhino Horn (stojí kolem 230 korun), ke které se prodává i speciální odměrka na sůl.

PIJTE DOSTATEK TEKUTIN

Tak jako při všech onemocněních dýchací soustavy je důležité vypít dostatek tekutin. Pomáhají ředit hleny a usnadňují tak jejich odchod z těla. Při rýmě a nachlazení se doporučují bylinné vývary z lípy, šípku nebo černého bezu. Neměli bychom je ale usrkávat horké, protože pak zbytečně dráždí a dále vysušují už tak podrážděnou sliznici. Vysoká teplota by navíc znehodnotila vitamin C, který je vhodný přikapat i v podobě citronové šťávy.

VITAMINY A PŘÍRODNÍ LÉČIVA

‚Céčko‘ působí hlavně jako prevence nachlazení – snižuje riziko nákazy až o polovinu. Pomůže ale i ve chvíli, kdy už nemocní jste, protože zmírňuje průběh obtíží. Proto ho při nachlazení není od věci užívat ve formě cucacích pastilek nebo šumáků. „Doporučujeme i doplňky stravy z rakytníku, echinacey nebo hlívy ústřičné,“ přidává další tipy lékárnice Petra Konopáčová. Pomoci si můžete i in- grediencemi z vaší kuchyně. Dezinfekční účinek má křen, zázvor či tea tree, antibiotický zase česnek a med.

KAPAT, ALE OPATRNĚ

Kapky rýmu samu o sobě neléčí, jen zmírňují její příznaky – ucpaný nos. Látky v nich obsažené působí na zduřelou nosní sliznici a způsobují její splasknutí. „Ta si na ně ale rychle zvyká a účinek kapek pak klesá. Nemocný kape stále častěji a více a nakonec sliznice zůstane trvale ochrnutá a zduřelá. Proto kapkami šetřete a používejte je maximálně týden,“ upozorňuje Hybášek. Vysušené sliznici naopak uleví přípravky s dexpanthenolem nebo kyselinou pantothenovou, například PantheNose, nebo ty s vitaminem E, který podporuje její hojení (např. Pinosol). Na uvolnění dutin přírodní cestou doporučuje lékárnice Petra Konopáčová kapky nebo tabletky Sinupret, které jsou vhodné i pro děti od jednoho roku. Pokud se rýma zbarví do zelenožluta, je to známka, že narušenou sliznici napadly bakterie. V tom případě sáhněte po spreji Stérimar Cu, který díky obsažené mědi jejich množení zastaví.

LOKÁLNÍ ANTIBIOTIKA

Někdy se banální rýma může zvrtnout v zánět vedlejších dutin. Maroda bolí hlava a pociťuje nepříjemný tlak na čele, pod očima nebo v horní čelisti. Bolest přitom sílí v předklonu. „V tom případě je nejlepší zajít na ORL a vyležet se. Hodí se i léky typu Ibalgin grip nebo Modafen, které zabírají na ucpaný nos, teplotu, bolestivé dutiny i bolest hlavy. Obsahují ale silně návykovou látku, proto se nesmí používat déle než pět dní a prodávají se pouze na občanku,“ upozorňuje lékárnice Konopáčová. Zkusit můžete i lokální antibiotika typu Bioparox, která zabírají na široké spektrum bakterií, takže by si měly poradit i s hnisavou bakteriální rýmou. Nezaberou-li do tří dnů, zajděte k lékaři.

Zdroj:

Speciál Kondice 11/2018