V současné době si už horko těžko koupíte rybu, která žila volně. Ryby jsou chovány v průmyslových rybích farmách a pokud jde o způsob, jakým je s nimi zacházeno, tak si to v ničem nezadá s krutými velkochovy domácích zvířat. Web na ochranu zvířat Animal equality popisuje rybářský průmysl, který zachází s rybami jako se zbožím a ty pociťují úzkost i bolest. Každá z nich má nervový systém, který dokáže cítit bolest podobně jako ostatní zvířata. V průmyslových chovech ryby trpí až dva roky ve vodě s vysokým obsahem čpavku a dusičnanů. Je běžné, že jsou v takovém prostředí napadeny parazity, kteří se živí žábrami, orgány a krví ryb. Rozšířené jsou také bakteriální infekce.

Zdroj: Youtube

Skryté nebezpečí v rybím mase

Dlouho jsme měli za to, že rybí maso musíme jíst, abychom do sebe dostaly zdravé tuky (omega-3 mastné kyseliny), které si tělo neumí vytvořit. Kromě výše zmíněných infekcí, které v sobě ryba může mít, některé studie ukazují, že tučné ryby, a zejména doplňky stravy s rybím tukem, mohou mít ve skutečnosti opačný účinek, než se tvrdí. Navíc mohou naopak zvyšovat riziko kardiovaskulárních příhod.

Probléme je hlavně rtuť, kterou obsahují. V malých rybách se vyskytuje malé množství, ale větší druhy obsahují nejvyšší množství rtuti, protože se hromadí v každé rybě, která sežere menší organismus. Nejvyšší obsah rtuti mají mečouni. Rtuť je nebezpečná jak pro přírodní ekosystémy, tak pro člověka, protože se jedná o kov, který je známý jako vysoce toxický, zejména díky své neurotoxické schopnosti poškozovat centrální nervový systém.

Bylo prokázáno, že rybí produkty obsahují různá množství těžkých kovů, zmíněné rtuti a v tucích rozpustných škodlivin ze znečištění vody. Druhy ryb, které jsou dlouhověké a jsou vysoko v potravním řetězci, jako jsou marlín, tuňák, žralok, mečoun nebo makrela královská, obsahují vyšší koncentrace rtuti než ostatní a zejména děti a těhotné ženy by se jim měly vyhnout.

Riziko pro zdraví i životní prostředí

I když nepopíráme, že konzumace ryb může mít určité zdravotní výhody, negativní účinky mohou mít větší dopad na vaše zdraví, životní prostředí a samozřejmě na zvířata. Uvědomte si, že ryby, které konzumujete, plavaly někde s toxiny většinou v důsledku lidského znečištění. Rtuť, arsen a olovo jsou některé z jedů, které se nacházejí v oceánských živočiších. Ryby mohou obsahovat vysoké množství zbytků chemických látek, které mohou být pro váš organismus velmi škodlivé. Naše oceány jsou také plné bakterií a polychlorovaných bifenylů (PCB), které mohou způsobovat rakovinu, ovlivňovat imunitní systém, neurologický vývoj a reprodukci.

Zdroj: Wikipedia, Studie, Animal equality