Obecná poučka o tucích ve stravě zní: preferujte rostlinné tuky a omezujte tuky živočišné. Neplatí to ale 100% a existují výjimky. Z rostlinných zdrojů bychom se měli vyhýbat tuku palmojádrovému a kokosovému, které jsou bohaté na nasycené mastné kyseliny, a naopak v živočišné říši jsou tou výjimkou právě ryby.

Zdroj: Youtube

Tuk obsažený v rybách se svým složením významně odlišuje od tuku jiných živočichů, vysvětluje web Stobklub.

Rybí tuk je tuk obsažený ve tkáních ryb. Zahrnuje esenciální omega-3 nenasycené mastné kyseliny eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA). Tyto látky mají účinky na organismus. Dalšími důležitými látkami z hlediska zdraví jsou vitaminy A a D.

V naší stravě je nedostatek rybího tuku

Mnoho zdravotních problémů, které lidé mají, může být způsobeno nerovnováhou omega tuků, konkrétně tuků omega 3 a omega 6. Tuky omega 6 nejsou nutně škodlivé, ale pokud je konzumujete ve velkém množství bez omega 3, mohou způsobovat záněty, které vedou k chronickým onemocněním. Průměrný člověk má dnes poměr omega 6 a omega 3 20:1, zatímco zdravý poměr je spíše kolem 2:1. Řečeno jinými čísly, naše typická strava obvykle obsahuje 14 až 25krát více omega 6 mastných kyselin než omega 3 mastných kyselin.

Největší příčinou nedostatku omega 3 je nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem omega 6 mastných kyselin. Omega 6 pochází například ze smažených jídel, rychlého občerstvení a balených jídel, která obsahují rostlinné oleje (například sójový, řepkový, slunečnicový a kukuřičný).

Nižší poměr omega 6/omega 3 mastných kyselin může snížit riziko mnoha běžných chronických onemocnění, včetně ADHD, astmatu, artritidy, autoimunitních onemocnění a dalších.

Co říká o rybím tuku výzkum ?

Srdeční choroby

Zatímco výzkumy ukazují, že lidé, kteří alespoň dvakrát týdně konzumují zdroje rybího tuku v potravě, mají nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, zdá se, že užívání doplňků stravy s rybím tukem nemá pro zdraví srdce žádný nebo jen malý přínos.

Vysoký krevní tlak

Několik studií uvádí mírné snížení krevního tlaku u lidí, kteří užívají doplňky stravy s rybím tukem. Existují určité důkazy, že příznivé účinky rybího oleje mohou být větší u lidí se středně vysokým až vysokým krevním tlakem než u lidí s mírně zvýšeným krevním tlakem.

Vysoké triglyceridy a cholesterol

Existují silné důkazy o tom, že omega-3 mastné kyseliny mohou významně snížit hladinu triglyceridů v krvi. Zdá se, že dochází také k mírnému zlepšení hladiny lipoproteinů o vysoké hustotě (HDL neboli "dobrého") cholesterolu, ačkoli bylo pozorováno také zvýšení hladiny lipoproteinů o nízké hustotě (LDL neboli "špatného") cholesterolu.

Revmatoidní artritida

Studie naznačují, že doplňky stravy s rybím olejem mohou pomoci snížit bolest, zlepšit ranní ztuhlost a zmírnit citlivost kloubů u lidí s revmatoidní artritidou. I když je úleva často mírná, může stačit ke snížení potřeby protizánětlivých léků.

ADHD

Existují důkazy, že omega-3 mastné kyseliny mohou v průběhu života pomoci zmírnit příznaky ADHD a souvisejících vývojových problémů, stejně jako mnoho dalších problémů s náladou a duševním zdravím.

Studie z roku 2012, které se zúčastnily děti ve věku 6 až 12 let s ADHD, zjistila "statisticky významné zlepšení" u těch, kteří užívali doplňky stravy s omega 3, v následujících kategoriích: neklid, agrese, dokončení práce a studijní výsledky. Jiná studie zjistila, že zvýšení příjmu omega 3, konkrétně DHA, může zlepšit gramotnost a chování u dětí s ADHD. Předpokládá se, že rybí olej působí prostřednictvím svých účinků na funkci mozku, což dává smysl, když uvážíme, že 60 % mozku tvoří tuky.

Které ryby mají nejvíce rybího tuku?

Tuk se pochopitelně v určité míře vyskytuje u všech ryb. Hlavně však u mořských. Jeho největší podíl pak mají treskovité ryby. Jmenovitě tedy sardinky, pstruh, makrela, sleď nebo losos. Díky tomu jsou právě tyto ryby zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin. Jistě víte, že doporučené je jíst rybí maso alespoň dvakrát v týdnu. Bohužel však toto doporučení spousta z nás nedodržuje. Důvody jsou různé. Někomu nechutnají ryby, jiní je omezují například kvůli jejich ceně. V každém případě bychom měli chybějící množství ryb v těle nahradit alespoň ve formě kvalitního rybího oleje jakožto doplňku stravy.

Zdroj:Studie, Studie, Studie, Studie, Zdravopedie, Stobklub