Poslední velká svrabová epidemie proběhla u nás v roce 1993. V té době bylo nahlášených neuvěřitelných 136 případů na 100 000 obyvatel. V minulém roce bylo na stejný počet lidí zjištěno 50 případů svrabu, což je stále poměrně velké číslo. Lidé si ho často pletou s běžným štípancem od komára, příznaky i léčba se ovšem liší.

Zdroj: Youtube

Kde se svrab objevuje?

Roztoči, kteří svrab u člověka způsobují, si vybírají nejtenčí vrstvu kůže. Mají tedy nejraději děti a ženy, které mají kůži často hladší a jemnější, než muži. Roztoč se zavrtá do pokožky, kde začne klást vajíčka. Denně samičky nakladou až tři vajíčka, která postupně vesele šíří jejich nové obydlí. Nejčastěji se svrab vytváří mezi prsty, na kotnících, na prsních dvorcích, v intimních partiích, pod koleny či v podpaží a u dětí na chodidlech i dlaních.

Příznaky svrabu

Svrab se zpočátku projevuje jako mnoho jiných kožních onemocnění, proto bývá poměrně náročné ho diagnostikovat. Pokud vás trápí jakýkoliv z těchto příznaků, je důležité navštívit dermatologa, který zhodnotí, jestli se jedná o svrab či jiné onemocnění.

1. Nesnesitelné svědění

Mezi hlavní příznaky svrabu patří intenzivní svědění, které je často nejhorší po koupeli a v noci.

2. Červená vyrážka

Pokud se v místě, které svědí, začne tvořit načervenalá vyrážka nebo puchýřky, je to pravděpodobně svrab.

3. Nitkovité dráhy roztočů

Svrab snadno rozeznáte tak, že se vám vytvoří dva pupínky, mezi kterými jsou tenounké světlé čárky. Ve skutečnosti jsou to dráhy, kudy se roztoči zavrtali. Tyto dráhy bývají často špatně viditelné, protože si člověk místo škrábe.

Jak se svrab šíří?

Svrab se nešíří podáním ruky, ale nejčastěji sdílením textilií. Pokud například sdílíte s infikovaným člověkem peřinu nebo ručník, máte velké predispozice k nakažení. Problematické je i sdílení oblečení a u dětí se svrab přenáší běžnou dětskou hrou. Mimo lidské tělo dovedou roztoči přežít i 72 hodin, můžete se tedy nakazit i bez přímého kontaktu s nakaženou osobou.

Léčba jednoduchá, příznaky dlouhé

Lékaři na svrab předepisují speciální léky a masti, kterými se roztoči v pokožce zahubí. Nejdůležitější ze všeho je ale dostat roztoče z veškerých textilií. Roztoči nepřežijí teplotu vyšší než 60 stupňů, proto nejlépe veškeré oblečení, ložní i spodní prádlo a další textilie vyperte na vyšší teplotu a přežehlete. Můžete také oblečení dát na čtyři dny do pytle a ven - to roztoče také zahubí.

Nejzákeřnější na svrabu je to, že i po tom, co se výlečí, příznaky přetrvávají i několik týdnů. Léčba je horší pro atopiky a lidi se světlejším typem pleti.

Zdroje:

https://theses.cz/id/xr9n7l/11825807

https://www.aromakh.cz/svrab-u-lidi/

https://www.nzip.cz/clanek/1671-svrab-scabies