Co vše víme o avokádu?
Je to ovoce, které patří do čeledi vavřínovitých. Tato skupina zahrnuje také např. skořici a vavřín. Existují desítky odrůd avokáda, uvádí se, že jich je dokonce více než 100. Plod avokáda může proto vážit 100 g nebo také 1,5 kg. Všechny druhy avokáda pochází z tropického podnebí. Avokádo je plod tropického stromu hruškovce přelahodného. Má hruškovitý tvar, uvnitř je velká pecka, která je jedlá. Slupka může být různě zbarvená podle typu odrůdy od zelené až po hnědou. Lišit se může i strukturou, od hrubé až po jemnou, hladkou. U nás se nejčastěji setkáme s odrůdou Hass nebo Fuerte. Dnes se pěstuje kromě Mexika hlavně v Dominikánské republice, Kolumbii, Peru, Indonésii nebo v USA, přesněji v Kalifornii. To jsou největší světoví producenti. Až třetina světové produkce avokáda je však z Mexika. Plody se pěstují také na Floridě, na Havaji, v Keni, Haiti, Chile, Jižní Africe, Brazílii, Austrálii a v Izraeli.
Často se říká, že avokádo je nejzdravější ovoce vůbec. Je to pravda?
Avokádo je určitě pro své výživové hodnoty na jedné z prvních příček u všech příznivců zdravého životního stylu. Je bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Obsahuje zejména vitaminy K, C, B5, E, A, B1, B2, B3, kyselinu listovou, dále pak draslík, hořčík, železo, měď, mangan, zinek a fosfor. Obsahuje jen málo cukru, ale je naopak cenným zdrojem vlákniny, díky které pomáhá udržovat pocit sytosti. Patří také k potravinám s vysokým obsahem tuku. Složení mastných kyselin v avokádu je podobné olivovému oleji. Avokádový olej je velmi vhodný pro zdravé vaření.
Jaké jsou jeho další pozitivní účinky?
Obsahuje draslík, který je významný pro buňky v těle a často ho máme nedostatek. Draslík totiž přispívá ke snížení krevního tlaku, a tím se snižuje i riziko srdeční zástavy. V avokádu (ve 100 gramech) lze najít až 14 % doporučené denní dávky. To je víc, než obsahuje banán, který byl donedávna považován za největší zdroj draslíku.
Napomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu – nebo-li špatného cholesterolu, ale přispívá i k udržování zdravého zraku, a to díky obsahu karotenoidů (zeaxanthinu a luteinu). Tyto antioxidanty bojují proti volným radikálům a předcházejí tak i poškození nervů a svalů. Antioxidanty nám také napomáhají vidět lépe v noci, což je potřeba zejména u starších lidí.
Platí, že je avokádo ideální při hubnutí?
Ano. Neobsahuje téměř žádné cukry, a proto si ho můžeme dopřát i v dietě. Díky obsahu zdraví prospěšných tuků zvyšuje pocit zasycení na dlouhé hodiny. Mýtus, že z diety musíme odstranit tuky je naštěstí již dávno překonaný a my víme, že zdravé tuky jsou právě při hubnutí velmi prospěšné.
Slyšela jsem, že stejně tak, jak je avokádo prospěšné pro lidi, může být smrtící pro zvířata…
To je pravda. Avokádo obsahuje mimo jiné látku persin, která je jedovatá hlavně pro ptactvo, ale může vážně poškodit zdraví i psům nebo kočkám. Pro zvířata jsou toxické všechny části rostliny, tedy nejen plod, ale i listy a kůra.
Pro mnoho lidí je ještě avokádo plodem docela neznámým. Jak například poznat, že je zralé a ideální ke konzumaci?
Jednou z možností je avokádo ohmatat a zkontrolovat jeho měkkost a pružnost. Jestliže je tvrdé, je nedozrálé. V případě, že je jakoby kašovitě měkké, je přezrálé a prakticky zkažené. Správně zralý kus je lehce měkký a pružný. Zralost také poznáme odloupnutím „bubáka“. Pokud pod ním bude slupka světle zelená, avokádo ještě nedozrálo, naopak, je-li barva tmavě hnědé, je již zralé příliš nebo zkažené.
Naprosto spolehlivým ukazatelem správné zralosti avokáda je barva dužiny, kterou nakonec budeme konzumovat. Barva se samozřejmě může trochu lišit podle jednotlivých odrůd, ale vždy je více či méně žlutá. Rozsah barevnosti může být od žlutobílé přes žlutozelenou až po sytě žlutou. V případě, že je dužina zelená, je ovoce nezralé. Je-li naopak nahnědlé, dokonce vyloženě hnědé, rovnou ho vyhoďte, protože je přezrálé a zkažené.
Jsou nějaké spolehlivé tipy, jak avokádo uchovávat?
Jakmile je avokádo utrženo, potřebuje ještě 7 – 10 dní než dozraje, ideálně v pokojové teplotě. Zpomalit tento proces můžeme uchováním plodu v lednici. Naopak urychlit zrání můžeme tak, že avokádo vložíme společně s banánem do papírového sáčku. Pokud jste již avokádo otevřeli a chcete druhou půlku uchovat na později, nakapejte do odkrytých částí trochu citronové nebo limetkové šťávy, abyste zabránili oxidaci.
Zdroj: časopis Květy, Martina Weisserová