V dnešním uspěchaném světě je mnoho lidí závislých na kofeinu a energetických nápojích, které jim pomáhají překonat únavu. Avšak ne vždy jsou tyto metody zdravé a mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, jako je bušení srdce nebo nervozita. Naštěstí existuje přírodní alternativa, která nabízí podobné benefity, aniž by ohrožovala vaše zdraví - rozchodnice růžová.

Zdroj: Youtube

Rozchodnice růžová, neboli Rhodiola rosea, je kvetoucí rostlina, jejíž kořen lze použít pro boj proti stresu, zvýšení sportovního výkonu a energie a další. Rhodiola, známá také jako zlatý kořen, arktický kořen a královská koruna, se po staletí používá v tradiční čínské a řecké medicíně, dále v Rusku, Skandinávii a dalších chladných horských oblastech. Její počátky sahají již do prvního století našeho letopočtu. Roste v chladných vysokohorských oblastech.

Rozchodnice růžová a její účinky

Rozchodnice růžová a její povzbuzující účinky: Rozchodnice růžová, známá také pod názvem Rhodiola rosea, je bylina, která se tradičně používá v tradiční medicíně jako adaptogen a léčivo na zlepšení fyzického a duševního stavu. Jedním z hlavních přínosů rozchodnice růžové je její schopnost povzbudit a dodat energii, aniž by vyvolávala nežádoucí účinky jako kofein.
Rozchodnice růžová rozhodně patří do skupiny adaptogenů. Na rozdíl od léků, které mohou mít vedlejší účinky, adaptogeny působí na organismus blahodárně, aniž by ho narušovaly nebo poškozovaly, vysvětluje web Fitastyl.

Studie poukazují na její význam v terapii v následujících oblastech:

  • deprese
  • schizofrenie
  • chronický únavový syndrom
  • únava
  • bolesti hlavy

Je také vynikající pro podporu regenerace sportovců po zvýšené fyzické zátěži, protože snižuje hladinu kyseliny mléčné ve svalech. V kombinaci s ženšenem používá v bylinné terapii ke kontrole hladiny cukru u diabetiků. Jeho extrakt má také příznivý vliv na vylučování žluči z jater a aktivuje regenerační procesy jaterních tkání. Pomáhá regulovat hladinu kortizolu, stresového hormonu, a tím snižuje příznaky úzkosti a napětí. Pravidelné užívání rozchodnice růžové bylo spojováno se zvýšenou koncentrací, lepší pamětí a větší mentální jasností.

Osobní zkušenost s rozchodnicí

Musím se přiznat, že když ráno vstávám, tak už odpočítávám hodiny do večera, kdy si zase budu moc lehnout. A říkám si, co budu dělat za 20 let, když už teď je to taková mizérie. Možná jste sami zažili, kdy vám ostatní radili, ať zvolníte, uděláte si čas na sebe a podobně, jako by to bylo něco, co vás nikdy nenapadlo. Ale účty se samy nezaplatí, domácnost se neuklidí nějakou magií a dítě se samo o sebe těžko postará. Na kávu už jsem si vybudovala takovou resistenci, že když si dám dva šálky, tak klidně do pár minut usnu. Pak jsem se v jedné knize od S. H. Buhnera (lékař, který se zabýval léčbou pomocí bylin) dočetla o rozchodnici růžové a jejích účincích na únavu, stavy vyhoření a deprese.

Objednala jsem si tinkturu a toto je má zkušenost. Zhruba po půl hodině opravdu ucítíte účinky, jako kdybyste si dali několik šálků kávy, ale nedochází k bušení srdce. Je to jako kdyby vám někdo najednou dobil baterky. Což mě tak nadchlo tak, že jsem si další den dala vyšší dávku a teď přijde varování, rozbolela mě hlava. Už to bylo moc, takže určitě sledujte doporučené dávkování. Také ji užívejte ráno nebo v poledne, určitě ne k večeru nebo vás čeká bezesná noc.

Díky rozchodnici jsem se lépe soustředila při práci a je znát, když si ji dáte před sportovním výkonem. Určitě bych ji tedy doporučila místo kofeinu, mějte však na paměti, že je to opravdu silná bylina a zpočátku zkuste jen pár kapek a uvidíte, jak na vás bude působit.

Zdroj: Redakce, Studie, Fitastyl