Premium obsah

Vědci našli elixír mládí. Původně to byl lék na vysoký tlak

Vědci našli elixír mládí. Původně to byl lék na vysoký tlak
Běžný lék na vysoký krevní tlak překvapil. Vědci v experimentu zjistili, že by se mohlo jednat o elixír mládí, který zpomaluje stárnutí.

Rilmenidin je lék primárně určený k léčbě esenciální hypertenze Vědci ale nedávno zjistili, že jeho účinky jsou podstatně širší. Z výzkumu na háďátkách vyplynulo, že zpomaluje stárnutí. Pokud by se podobný efekt projevoval i u lidí, mohl by tento lék pomoci lidem žít o něco delší a možná i zdravější život. 

Zdroj: Youtube

„Jako první jsme u pokusných zvířat zjistili, že rilmenidin může prodloužit délku života", vysvětluje molekulární biogerontolog João Pedro „Teď jsme celí žhaví na další výzkum, v němž budeme zjišťovat, zda by rilmenidin mohl mít i jiné klinické využití než jen léčbu hypertenze.“ Velkou výhodou tohoto preparátu je jeho perorální užívání, a také minimum vedlejších účinků. Podle vědce, by vzhledem k celosvětovému stárnutí populace byly výhody oddálení stárnutí obrovské.

Recept na sexy vzhled i po 50. Tři zvyky, po kterých nikdo neuhodne váš věk
Recept na sexy vzhled i po 50. Tři zvyky, po kterých nikdo neuhodne váš věk

Stárnutí je přirozený proces, který se nevyhne žádné z nás. Zastavit se nedá, výrazně zpomalit ale lze. Tedy za předpokladu, že se včas zaměříme na prevenci. Genetika je totiž jen jedna část příběhu. Zbytek máte v rukou jen vy sama. Co udělat každý den pro to, abyste stárla pomalu a do krásy?  

Tento lék prý věrně napodobuje účinky kalorického omezení, zlepšuje zdravotní markery a aktivuje receptory, které zpomalují stárnutí. Jak uvádí web Stoplusjednička, lék napodobuje stav, kdy mají buňky omezený příjem energie. Vědci již před časem díky experimentům s různými druhy živočichů zjistili, že „hladovění“ na buněčné úrovni do jisté míry prodlužuje pokusným zvířatům život. Je to jako kdybyste tak trochu hladověli, ale právě díky tomuto preparátu nemusíte, přesto se buňky budou chovat, jako by se tak dělo. Omezení kalorií – snížení počtu kalorií, které nevede k podvýživě – je to nejúčinnější a nejdůslednější metoda prodloužení života a oddálení stárnutí

 Ačkoli byla tato studie provedená na zvířatech, vědci nepochybují o tom, že stejně příznivě Rilmenidin působí i na lidskou populaci. Konečně jsme se dočkali toho, že vedlejší účinky léků mohou být i přínosné! Vzhledem k tomu, že rilmenidin se již klinicky používá, a to i u starších osob, je dostupný perorálně a má vzácné a středně závažné vedlejší účinky, Dr. Magalhães řekl, že jeho využití pro jiné klinické aplikace v budoucnu je velmi pravděpodobné.

Zdroj: Stoplusjednicka, Liverpoolnews, Studie

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.