Rilmenidin je lék primárně určený k léčbě esenciální hypertenze Vědci ale nedávno zjistili, že jeho účinky jsou podstatně širší. Z výzkumu na háďátkách vyplynulo, že zpomaluje stárnutí. Pokud by se podobný efekt projevoval i u lidí, mohl by tento lék pomoci lidem žít o něco delší a možná i zdravější život.
„Jako první jsme u pokusných zvířat zjistili, že rilmenidin může prodloužit délku života", vysvětluje molekulární biogerontolog João Pedro „Teď jsme celí žhaví na další výzkum, v němž budeme zjišťovat, zda by rilmenidin mohl mít i jiné klinické využití než jen léčbu hypertenze.“ Velkou výhodou tohoto preparátu je jeho perorální užívání, a také minimum vedlejších účinků. Podle vědce, by vzhledem k celosvětovému stárnutí populace byly výhody oddálení stárnutí obrovské.
Tento lék prý věrně napodobuje účinky kalorického omezení, zlepšuje zdravotní markery a aktivuje receptory, které zpomalují stárnutí. Jak uvádí web Stoplusjednička, lék napodobuje stav, kdy mají buňky omezený příjem energie. Vědci již před časem díky experimentům s různými druhy živočichů zjistili, že „hladovění“ na buněčné úrovni do jisté míry prodlužuje pokusným zvířatům život. Je to jako kdybyste tak trochu hladověli, ale právě díky tomuto preparátu nemusíte, přesto se buňky budou chovat, jako by se tak dělo. Omezení kalorií – snížení počtu kalorií, které nevede k podvýživě – je to nejúčinnější a nejdůslednější metoda prodloužení života a oddálení stárnutí
Ačkoli byla tato studie provedená na zvířatech, vědci nepochybují o tom, že stejně příznivě Rilmenidin působí i na lidskou populaci. Konečně jsme se dočkali toho, že vedlejší účinky léků mohou být i přínosné! Vzhledem k tomu, že rilmenidin se již klinicky používá, a to i u starších osob, je dostupný perorálně a má vzácné a středně závažné vedlejší účinky, Dr. Magalhães řekl, že jeho využití pro jiné klinické aplikace v budoucnu je velmi pravděpodobné.
Zdroj: Stoplusjednicka, Liverpoolnews, Studie