Mluví se o něm jako o „zdraví z vína“, ale při bližším čtení etiket většiny výživových doplňků s obsahem resveratrolu zjistíte, že nejde o extrakt z plodů vinné révy, ale z rostliny Polygonum cuspidatum, známé u nás jako křídlatka japonská. Tahle překvapivá informace ovšem resveratrol rozhodně nijak nedegraduje a díky svým účinkům si tento skvělý antioxidant udrží své místo v první lize bojovníků s volnými radikály.

Zdroj: Youtube

Co byste měli vědět o resveratrolu?

Jde o látku rostlinného původu ze skupiny polyfenolů, vyniká antioxidačními účinky, díky nimž chrání náš organismus před poškozením, které způsobují tzv. volné radikály. V návaznosti na to efektivně snižuje riziko rozvoje celé řady onemocnění od chorob srdce až po rakovinu.

Pokud se nějaký milovník červeného vína ohání argumenty, že se pravidelnou konzumací oblíbeného nápoje snaží doplnit cennou živinu, dost možná neví, že skutečně efektivní dávku resveratrolu by získal až po vypití několika desítek litrů vína denně. Jestliže chcete těžit ze zajímavých účinků této látky, určitě se poohlédněte po kvalitním výživovém doplňku. Co od něj následně můžete očekávat?

Jak prospívá zdraví

Dávkování

Kdo resveratrol užívá spíše preventivně pro udržení správné funkce kardiovaskulárního systému a podporu dlouhověkosti, vystačí s denní dávkou 5–10 mg. V rámci studií, jejichž cílem bylo podpořit prokrvení mozku, pracovali odborníci s dávkováním 250–500 mg. Z toho jasně vyplývá, že není možné jednoznačně stanovit optimální dávku. V případě užívání výživových doplňků byste se každopádně měli řídit údajem na etiketě, protože každý produkt může mít jiný obsah účinné látky v tabletě či kapsli.

Vedlejší účinky

V rámci provedených výzkumů nebyly sledovány žádné výraznější vedlejší účinky v návaznosti na užívání resveratrolu. Lidé s nějakým chronickým onemocněním, užívající pravidelně léky, by samozřejmě měli užívání tohoto suplementu konzultovat se svým lékařem. Resveratrol může ovlivnit působení léků na ředění krve či na krevní tlak, některých antidepresiv a farmak používaných u onkologických pacientů.

Resveratrol je zkrátka a dobře neobyčejně účinný antioxidant s velkým potenciálem, který se nám postupně odkrývá.

Zdroje: