Mluví se o něm jako o „zdraví z vína“, ale při bližším čtení etiket většiny výživových doplňků s obsahem resveratrolu zjistíte, že nejde o extrakt z plodů vinné révy, ale z rostliny Polygonum cuspidatum, známé u nás jako křídlatka japonská. Tahle překvapivá informace ovšem resveratrol rozhodně nijak nedegraduje a díky svým účinkům si tento skvělý antioxidant udrží své místo v první lize bojovníků s volnými radikály.
Co byste měli vědět o resveratrolu?
Jde o látku rostlinného původu ze skupiny polyfenolů, vyniká antioxidačními účinky, díky nimž chrání náš organismus před poškozením, které způsobují tzv. volné radikály. V návaznosti na to efektivně snižuje riziko rozvoje celé řady onemocnění od chorob srdce až po rakovinu.
Pokud se nějaký milovník červeného vína ohání argumenty, že se pravidelnou konzumací oblíbeného nápoje snaží doplnit cennou živinu, dost možná neví, že skutečně efektivní dávku resveratrolu by získal až po vypití několika desítek litrů vína denně. Jestliže chcete těžit ze zajímavých účinků této látky, určitě se poohlédněte po kvalitním výživovém doplňku. Co od něj následně můžete očekávat?
Jak prospívá zdraví
- Zřejmě nejlépe prozkoumané a následně zdokumentované jsou pozitivní účinky resveratrolu na činnost kardiovaskulárního systému. V tomto směru působí proti ateroskleróze, tzn. ucpávání cév, snižuje krevní tlak, hladinu škodlivého LDL cholesterolu a riziko infarktu.
- Velmi zajímavý je příznivý vliv na nervovou soustavu, o resveratrolu se v posledních letech mluví jako o látce zajišťující prevenci, potažmo léčbu Alzheimerovy choroby.
- Řada studií potvrzuje schopnost resveratrolu zpomalit pokles kognitivních funkcí a chránit mozek.
- Dále resveratrol působí proti inzulínové rezistenci, čímž napomáhá pacientům s diabetem.
- Protizánětlivé účinky se uplatní při terapii bolesti kloubů a zlepšení celkové pohyblivosti. Zde se jeví jako zajímavá kombinace s kurkuminem.
- A zmínit musíme i v poslední době tolik diskutovanou schopnost aktivovat tzv. sirtuiny – enzymy, které chrání naše geny před poškozením, k němuž v průběhu věku přirozeně dochází. V návaznosti na to se tedy o resveratrolu mluví jako o slibné anti-aging látce. A jeho účinky jsou ještě výraznější, pokud je užíván spolu s nikotinamid mononukleotidem (NMN) – formou vitaminu B3 sloužící coby prekurzor NAD+, látky podporující mimo jiné regeneraci DNA.
- Protirakovinné účinky byly zatím testovány spíše na zvířatech, nicméně jejich výsledky jsou velmi slibné a dost možná se můžeme těšit na brzké zjištění, že se resveratrol uplatní v prevenci a léčbě mnoha druhů rakoviny i u lidí. Inhibuje totiž růst rakovinných buněk a pozitivně ovlivňuje hladinu hormonů souvisejících s rozvojem některých onkologických onemocnění.
Dávkování
Kdo resveratrol užívá spíše preventivně pro udržení správné funkce kardiovaskulárního systému a podporu dlouhověkosti, vystačí s denní dávkou 5–10 mg. V rámci studií, jejichž cílem bylo podpořit prokrvení mozku, pracovali odborníci s dávkováním 250–500 mg. Z toho jasně vyplývá, že není možné jednoznačně stanovit optimální dávku. V případě užívání výživových doplňků byste se každopádně měli řídit údajem na etiketě, protože každý produkt může mít jiný obsah účinné látky v tabletě či kapsli.
Vedlejší účinky
V rámci provedených výzkumů nebyly sledovány žádné výraznější vedlejší účinky v návaznosti na užívání resveratrolu. Lidé s nějakým chronickým onemocněním, užívající pravidelně léky, by samozřejmě měli užívání tohoto suplementu konzultovat se svým lékařem. Resveratrol může ovlivnit působení léků na ředění krve či na krevní tlak, některých antidepresiv a farmak používaných u onkologických pacientů.
Resveratrol je zkrátka a dobře neobyčejně účinný antioxidant s velkým potenciálem, který se nám postupně odkrývá.
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27496184/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27144581/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26845555/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24731650/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1752940/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7733131/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9289528/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160010/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3344210/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27912881/