Respirační onemocnění zahrnují celou řadu nemocí, od běžného nachlazení po závažnější infekce, jako je chřipka, zápal plic nebo astma, které trápí půl milionu Čechů. V České republice jde o dost častý zdravotní problém, a to zejména v období podzimu a zimy, protože v chladnějším počasí se virům dobře daří. Podle statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky bylo v předchozích letech zaznamenáno zhruba 2,5 milionu případů akutních respiračních onemocnění (ARO) ročně. Toto číslo zahrnuje případy běžného nachlazení, ale i závažnějších onemocnění, jako je chřipka. V roce 2020 a 2021 pak byla situace výrazně ovlivněna pandemií covid-19.

Zdroj: Youtube

Jak se chránit před respiračními onemocněními?

Důležitá je samozřejmě prevence, především dodržování hygienických návyků (pravidelné mytí rukou, používání dezinfekčních prostředků, krytí úst a nosu při kašlání a kýchání), zdravá strava s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny a pravidelná fyzická aktivita posilující imunitní systém, dostatečný odpočinek a spánek, který je zásadní pro regeneraci organismu. V chřipkovém období je také lepší vyhýbat se přeplněným místům, jako jsou obchodní centra, úřady nebo koncerty a používat méně hromadnou dopravu. Při zakašlání či kýchnutí se viry chřipky šíří až na vzdálenost dvou metrů. Pokud vám to zaměstnavatel umožní, zkuste pracovat více z domova, kde vám nehrozí kontakt s nakaženým člověkem.

Rizikové skupiny by měly zvážit očkování

Podle odborníků se na začátku října letošního roku počet pacientů s covidem prakticky zdvojnásobil. Průběh onemocnění je ve většině případů mírný, ale zejména u rizikové skupiny obyvatel, jako jsou senioři či osoby se sníženou imunitou, by případná nákaza neměla být podceňována. Mezi rizikové pacienty patří například i lidé s obezitou, cukrovkou nebo plicními a kardiovaskulárními onemocněními, ale i onkologicky nemocní a lidé s roztroušenou sklerózou. Všem těmto skupinám osob hrozí komplikovaný průběh chřipky nebo covidu-19, který může vést k hospitalizaci a v krajním případě i k úmrtí, proto jim lékaři doporučují očkování. „I když se může zdát, že toto onemocnění již není takovou hrozbou, pravda je, že počet nakažených v zimních měsících opět stoupá a hospitalizovaní pacienti či pacienti s těžkým průběhem stále nejsou výjimkou. Proto je velmi důležité dbát na preventivní opatření, které zahrnuje časté mytí rukou, dostatečné větrání uzavřených prostorů a očkování, které je klíčovým nástrojem v boji s pandemií,“ říká MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP. K sezónním onemocněním patří podle MUDr. Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů, kromě chřipky právě i covid-19. Riziko zvýšeného výskytu těchto nemocí prý trvá celou zimu. „Sezona respiračních chorob teprve začíná, nemocných ale bude přibývat. Lidé by proto rozhodně neměli očkování odkládat. Vakcíny je ochrání až do jara – pokud se nechají naočkovat v říjnu, i v březnu příštího roku ještě budou účinné,“ doplňuje MUDr. Šonka.

Výskyt respiračních onemocnění zaznamenávají především rodiče malých dětí do pěti let, což souvisí s nástupem do školních zařízení. Podle pediatrů je situace lepší než minulý rok, přesto ale některá léčiva v lékárnách stále chybí. Právě podzim je vhodnou dobou pro případnou aplikaci vakcíny proti chřipce.

Jak léčit nachlazení, chřipku a další virové infekce?

Pro léčbu běžných virových infekcí neexistují žádné speciální léky, domácí léčba tedy spočívá v mírnění průvodních příznaků. Užívejte volně prodejná antipyretika a analgetika, třeba ta na bázi kyseliny acetylsalicylové, která rychle snižují teplotu a tlumí nepříjemné bolesti hlavy, svalů a kloubů. V případě, že se horečku nedaří snížit, radí lékaři přidat (samozřejmě podle instrukcí v příbalových letácích) i léky s dalšími účinnými látkami, například s přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu. Zvyšte také příjem tekutin, vhodný je čaj s citronem a medem a minerálky, které tělu dodají potřebné látky. Urychlíte tím léčbu, neboť se vaše tělo bude snadněji zbavovat toxinů. Zůstaňte v posteli a odpočívejte. V případě potřeby užívejte i další léky na kašel, nosní kapky nebo výplachy. Zvyšte přísun vitaminu C, který podporuje obranné reakce organismu a urychluje překonání chřipkových onemocnění.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Běžné nachlazení nebo chřipku tedy nejspíš zvládnete vypotit sami v posteli, pokud se ale objeví silné symptomy respiračního onemocnění nebo covidu, jako jsou vysoká horečka, silná bolest na hrudi, dušnost, nebo se váš zdravotní stav nezlepší do tří dnů, je nezbytné vyhledat lékaře. Tyto příznaky totiž mohou naznačovat vážnější komplikace, které vyžadují okamžitou léčbu.

Zdroje:

MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP

MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů

https://hanacka.drbna.cz/zpravy/zdravi/27510-jak-lecit-respiracni-nemoci-v-domacich-podminkach-a-kdy-uz-navstivit-lekare.html?utm_source=copy