Piriformis sval je malý sval umístěný hluboko v hýždi. Začíná u dolní páteře a připojuje se k hornímu povrchu stehenní kosti. Jeho funkcí je pomáhat při otáčení kyčle, nohy a chodidla směrem ven. Pokud vás trápí bolest zadku, může být problém právě ve spojitosti s tímto svalem. Ten prochází sedacím nervem, a pokud je sval zkrácený, má tendenci nerv stlačovat, stahovat. To se projevuje necitlivostí, brněním a bolestí v oblasti podél dráhy sedacího nervu a lokálně právě v hýžďové oblasti, ale třeba i ve stehně (obvykle v jeho zadní části).

Zdroj: Youtube


„Čím častěji o tomto problému píšu, tím častěji se ke mně do ordinace dostávají lidé, které tento problém trápí. Přestože byl tento syndrom popsán již před poměrně dlouhou dobou (první zmínka je z roku 1928), nachází se v populaci stále až příliš mnoho majitelů této libůstky, kteří zoufale krouží od odborníka k odborníkovi, aniž by se dočkali úlevy,“ popisuje na webu fyzioterapie-online.cz fyzioterapeutka Kateřina Honová.

Nemoc „kancelářských myší“

Syndrom nejčastěji postihuje všechny, kteří dlouhé hodiny sedí, tedy „kancelářské krysy“: pokladní, recepční, cyklisty, řidiče. Vznik syndromu může být způsoben i přetížením svalu, například při chůzi nebo nesprávné technice při běhu na větší vzdálenost. Další příčinou může být i úraz v oblasti pánve, kyčlí nebo dolní končetiny a nezřídka se jedná i o anatomickou odchylku sedacího nervu. Patříte do některé ze skupin? Pak byste neměli zapomenout na nápravu zlozvyků, které piriformis syndrom způsobují. U běžců je to například běhání do kopcovitých terénů, u žen zase časté sezení s nohou přes nohu. „V léčbě se v raných fázích zaměřujeme na korekci aktivit, což znamená pravidelně měnit polohu při sezení (případně si pořídit houpací křeslo), dělat si zastávky při dlouhé jízdě autem s malou procházkou. Tyto korekce zmenší mechanický stres na sval a předchází tak zhoršování stavu. Další korekce se týká nestejně dlouhé dolní končetiny nebo zešikmené pánve, bez těchto úprav bude syndrom mít tendenci se neustále vracet,“ píše Bc. Daniel Bendík na webu rehabilitačního centra a fyzioterapie sweetrehagym.cz. Součástí léčby jsou i speciální rehabilitační cviky, které vám terapeut upraví na míru. Právě návštěva fyzioterapeuta by měla být v případě výše uvedených potíží samozřejmostí. Myslete na svoje zdraví a nesnažte se bolest přebít pilulkami. Když vás bolí zub, také jdete k zubaři, který vám pomůže problém vyřešit.

Jak se nemoc projevuje?

- bolest a mravenčení v hýždi, někdy až kruté intenzity
- bolest v boční straně kyčle
- bolest vystřelující do stehna a lýtka, nebo i do chodidla
- bolest zad (zejména bederní a křížové oblasti)
- bolest třísla (přední i vnitřní strana)
- spousta dalších potíží, mnohdy na nečekaných místech
- slabost do unožení a zevní rotace; pacient může na jednu nohu kulhat


Co dělat, abyste se bolesti zbavili?

Fyzioterapeutka Kateřina Honová sahá v první řadě po ošetření měkkých tkání pomocí míčku či válce. „Oblast se v podstatě vymasíruje dohladka. Pokud to nezabere, zaměřujeme se na další postup správného lokálního ošetření. Zdůrazňuji lokálního, protože stažený sval může být reaktivní odpovědí na problém někde jinde, a pokud se aplikuje léčba pouze v místě bolesti, efekt zpravidla očekávání nepředčí,“ říká fyzioterapeutka Kateřina Honová. Podle ní se můžete v některých zdrojích dozvědět, že masírovat uvedenou oblast máte i přes bolest, či dokonce že můžete při masáži uronit i nějakou tu slzu. „Já s tím nesouhlasím. Pokud pracujete příliš intenzivně, sval se zkracuje a natažení se brání. Bolest není pro legraci. Samozřejmě v populaci existuje něco jako Gaussova křivka a mohou se vyskytovat jedinci, kterým i takto razantní postup pomohl. Není to však dobrý postup pro všechny. Myslete na to,“ doporučuje specialistka.

Zdroje:

  • https://fyzioterapie-online.cz/piriformis-syndrom-alias-bolest-zadkoveho-svalu-cast-prvni/
  • https://sweetrehagym.cz/piriformis-syndrom-priciny-priznaky-a-lecba/
  • https://sweetrehagym.cz/rehabilitacni-centrum-fyzioterapie/
  • https://www.rehabilitace.info/bolesti-2/piriformis-syndrom-neboli-syndrom-hruskoviteho-svalu-co-je-to-jake-ma-priznaky-a-jak-na-nej/