Premium obsah

Recept: Rychlá a chutná polévka plná vitaminů, která vám zocelí imunitu

Recept: Rychlá a chutná polévka plná vitaminů, která vám zocelí imunitu
Pokud jste se zhlédli v asijské, mexické nebo indické kuchyni, bez téhle svěží zelené bylinky s charakteristickým aroma se v kuchyni neobejdete. Stačí hrst nasekaného koriandru a rázem se ocitnete na druhém konci světa.

Obsahuje spoustu antioxidantů, vitaminů (A, C, B) a minerálních látek. A v kuchyni udělá spoustu parády. Nať má výraznější chuť než listy, proto použijte na vaření hlavně tu. Důležité ovšem je přidat koriandr až těsně před dokončením pokrmu, jen tak si zachová maximum chuti. Kde rozehraje svoji chuť naplno? S mořskými plody i s luštěninami, se zeleninou, rýžovými nudlemi, kokosovým mlékem i v masové variaci, s citronovou trávou, zázvorem nebo chilli. Slušet mu to bude v guacamole a salátům dodá exotickou notu. Protože nať nevydrží v lednici dlouho (skladujte ji ve vlhké utěrce), zamrazte ji s trochou vody.

Zdroj: Youtube

Rychlá polévka tom yum

Do hrnce vlijte 2 lžíce oleje, orestujte na něm krevety (pro dvě osoby 8 velkých krevet), vyjměte je a přidejte hrst nakrájené cibule a hrst pokrájených žampionů. Orestujte a pak promíchejte s velkou lžící pasty Tom Yum. Zalijte vývarem (asi 500 ml), dochuťte rybí omáčkou a šťávou z limety. Až vývar začne vařit, přidejte rozpůlená cherry rajčata. Vařte asi 3 minuty. Na talíř dejte krevety, zalijte je vroucí polévkou a dozdobte čerstvým koriandrem. Budete ho potřebovat půl svazku.

Rozhovor: Ví, co je šikana. Jeho pohádka teď pomáhá dětem
Rozhovor: Ví, co je šikana. Jeho pohádka teď pomáhá dětem

Jako kluka ho šikanovali, musel několikrát měnit školu. Když o mnoho let později hledal námět na pohádku pro svou dcerku, téma šikany se mu v životě opět vynořilo. Umělecký fotograf Matěj Dereck Hard a jeho žena Mari vytvořili originální příběh o osmiletém chlapci Maxovi, kterému ubližují starší kluci, a na pomoc mu přijde trochu neobvyklý chlupatý superhrdina. Jmenuje se KiDÓ. a spolu se svými tvůrci teď vyhlásil boj násilí na školách.

Zdroje:

Kondice 6/2023

https://www.nature.com/articles/nature.2012.11398

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29433220/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.