Zdroj: Youtube

O rakovině prsu se často soudí, že postihuje pouze ženy, ale ve vzácných případech jí mohou onemocnět i muži. Obvykle se vyskytuje u mužů starších 60 let, ale velmi vzácně jí mohou onemocnět i mladší muži, vysvětluje web NHS, nejobsáhlejší britský server o zdraví.

Nepodceňujte přízanky

Rakovina prsu u mužů představuje přibližně 1 procento ze všech mužských nádorových onemocnění. Počet nemocných ale stoupá. Zatímco v roce 2006 bylo v České republice hlášeno pouze 37 případů rakoviny prsu u mužů, v roce 2020 už toto onemocnění postihlo téměř 70 mužů, což představuje nárůst o téměř polovinu, uvádí statistiku diagnostické centrum Agel. Závažnou skutečností týkající se rakoviny mužské prsní žlázy je bohužel fakt, že nádor bývá často zjištěn až v pokročilém stadiu. V době stanovení diagnózy je průměrně u téměř poloviny pacientů konstatováno stadium pokročilého nádoru

Mezi příznaky rakoviny prsu u mužů patří: bulka v prsu, obvykle je tvrdá, nebolestivá a v prsu se nepohybuje. Bradavka se stáčí dovnitř. Bolest nebo vyrážka v okolí bradavky, která nemizí. Bradavka nebo okolní kůže je tvrdá, červená nebo oteklá a neposlední řadě malé hrbolky v podpaží (zduřelé žlázy).

Aby bylo možné rakovinu prsu u mužů léčit se stejně dobrými výsledky jako u žen, je nezbytné, aby co nejméně mužských případů tohoto zhoubného onemocnění bylo zjištěno v místně pokročilém stádiu. „I když se rakovina prsu nevyskytuje u mužů často, je nutné na ni v klinické praxi vždy myslet, a to zejména u starších mužů s nálezem hmatné nebolestivé bulky pod bradavkou. Péči o pacienty doporučuji, i vzhledem k nízkému výskytu, svěřit do rukou specializovaného pracoviště,“ říká MUDr. Frydrych z Agel centra.

Příčiny rakoviny prsu u mužů

Přesná příčina rakoviny prsu u mužů není známa, ale existují určité faktory, které zvyšují riziko jejího vzniku.

Jedním za faktorů je hladina hormonů. Jsou to vlivy, které narušují rovnováhu hladin ženských a mužských hormonů v těle, proto mohou mít vliv na riziko vzniku rakoviny prsu.

Rakovina také vzniká kvůli mutacím v oblasti genů. At už se jedná o dědičnou záležitost nebo se tak děje v průběhu života v návaznosti na vlivy prostředí. Podrobněji problematiku popisuje web Cancer.

Většina mutací DNA souvisejících s rakovinou prsu u mužů se objevuje v průběhu života, nikoliv že by byly zděděny po rodičích před narozením. Není jasné, co je příčinou většiny těchto mutací. V malém počtu případů je faktorem ozařování oblasti prsu. Některé dědičné změny DNA mohou způsobovat vysoké riziko vzniku určitých druhů rakoviny a jsou zodpovědné za rakovinu, která se vyskytuje v některých rodinách.

Zatím není prokázané, že by muži mohli udělat něco pro snížení rizika rakoviny prsu. Nicméně nic nezkazíte tím, když budou jíst vyváženou stravu, při nadváze sníží hmotnost a vyvarují se nadměrného pití alkoholu.

Zdroj: Agel, Cancer, NHS,