Ročně si diagnózu rakoviny ledvin v Česku vyslechne na 3 000 nových pacientů. Oproti průměru Evropské unie je u nás tak výskyt rakoviny ledvin téměř dvojnásobný. Proč tomu tak je? Na to odborníci jednoznačnou odpověď nemají, na vině je ale pravděpodobně, jako u dalších nádorových onemocnění, nezdravá životospráva. „Obecně lze říci, že rizikovými faktory jsou obezita, vysoký tlak nebo kouření, které jsou v Česku stále časté. Vysoký výskyt ale také můžeme přičítat dobré diagnostice a záchytu onemocnění díky husté síti ultrazvukových pracovišť,“ říká doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., primář Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně a předseda Sekce uroonkologie České onkologické společnosti ČLS JEP.

Zdroj: Youtube

Muži jsou více v ohrožení

Podle něj nádory ledvin trpí nejvíce muži – ti tvoří až dvě třetiny pacientů, nejčastěji se nemoc objevuje mezi 65. a 75. rokem života. V Česku je pak podle statistik nejvyšší výskyt v Plzeňském a Jihočeském kraji, ovšem ani pro to vědci zatím nenašli věrohodné vysvětlení. Nádor ledvin je navíc podle lékařů nevyzpytatelný, u některých pacientů postupuje rychle, zatímco u jiných výrazně pomaleji. „I proto je důležité jej zachytit v rané fázi, což se nám daří bezmála v 50 % případů. U nich můžeme nádor zpravidla operativně odstranit s ponecháním zdravé části ledviny. Zachováme tak její funkci, aniž bychom tím zvyšovali riziko návratu onemocnění,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Potíž prý tkví v tom, že nádor se v raných fázích nijak neprojevuje. Až v pokročilých stadiích mohou pacienti pozorovat příznaky jako únava, pocení, teploty, nechutenství nebo úbytek váhy a krev v moči.

Někdy jde pryč celá ledvina

Jak se postupuje v případě, že lékaři nádor na ledvině zachytí? Nejčastější metodou léčby je chirurgické odstranění. V pokročilejší fázi, kdy je nádor rozsáhlejší, pak lékaři odstraňují ledvinu celou. U rakoviny, která se již rozšířila mimo ledvinu, pak lékaři nasazují systémovou terapii. „V tomto ohledu medicína obrovsky pokročila. Operace se stále častěji provádějí pomocí miniinvazivních výkonů, které pro pacienta představují co nejmenší zásah. Využíváme k tomu i robotickou chirurgii. Biologická léčba a imunoterapie pak zásadně zvyšují naději na přežití u pacientů v pokročilých stadiích nemoci, kdy se již nádor rozšířil mimo ledvinu,“ vypočítává prof. Babjuk. I přes vývoj v léčbě však u rakoviny ledvin přetrvává vysoké riziko, že se onemocnění vrátí. „Pokud se nemoc podaří zachytit v raném stadiu, je riziko návratu poměrně malé. V pokročilejších stadiích se ale pravděpodobnost opětovného nálezu v závislosti na formě nádoru pohybuje mezi 30–70 %“. I z toho důvodu je důležité, aby se tito pacienti léčili v tzv. komplexních onkologických centrech (KOC), kde se jim věnují týmy složené z odborníků více specializací, zpravidla se skládají z urologa, onkologa, radiodiagnostika, případně i radioterapeuta.

Prevencí je zdravý životní styl

Jak už jsme zmínili, prevencí této zákeřné nemoci je dodržování zdravých návyků a omezení těch rizikových, jako je kouření, přibírání na váze i pití alkoholu. Ledvinám nesvědčí ani přemíra soli a užívání volně prodejných analgetik. Důležité je docházet na pravidelné preventivní prohlídky, při nichž se kontroluje tlak, krevní cukry a tuky a moč. Mezi potraviny, které podporují správnou funkci ledvin pak patří hlavně ovoce a zelenina, jako jsou červené papriky, zelí, jablka, česnek, květák, jahody, borůvky a brusinky. Z ostatních potravin je vhodné do jídelníčku zařazovat i tučné mořské ryby, vaječné bílky a kvalitní olivový olej.

Kdy jít k lékaři?

Jestli se u vás objeví příznaky, jako je časté nebo naopak minimální močení, neobvyklé zbarvení moči nebo krev při močení, ostrá bolest v oblasti beder, otoky způsobené zadržením vody v těle nebo chronická únava, pak je možná s vašimi ledvinami něco v nepořádku. Objednejte se proto k praktickému lékaři, který provede základní vyšetření a odkáže vás na specialisty. Rozhodně příznaky nepodceňujte, protože čím dříve se případné onemocnění ledvin odhalí, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

Zdroje:

doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., primář Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně

prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol

https://www.ledviny.cz/clanky/aa5-skvelych-potravin-pro-ledvinovou-dietu