Ať už žena prodělá gynekologickou operaci, komplikovaný porod, nebo onkologickou léčbu, jedná se o velmi náročné období v tělesné i duševní rovině. V této době musí překonat nejen bolestivé fyzické potíže, ale také výzvy v podobě hledání nového vztahu k sobě sama, svému tělu a vlastní sexualitě. Naše tělo je s duší neoddělitelně propojené, a tak není divu, když nemoc a vedlejší účinky léčby zanechají rány nejen na těle, ale právě i na křehké ženské duši.


Sebevědomí dostává přirozeně na frak, snadno vznikají pocity jako ztráta ženskosti. Není jednoduché smířit se s velkou jizvou na břiše, odnětím prsou kvůli nádoru, poloviční hloubkou pochvy nebo předčasnou menopauzou a nemožností otěhotnět a porodit dítě. S tím vším se pojí i to, jak se žena vnímá v erotické rovině, jakou má chuť na intimnosti, jak prožívá sex. Pro mnohé je to bolestivé téma – je však důležité nezavírat před ním oči. „Vždy ženě doporučuji, aby si otevřeně promluvila se svým partnerem a zjistila, co si o ní teď myslí. Jestli je pro něj stále atraktivní nebo jak moc je to vše těžké také pro něj. Ženy v tomto období potřebují čas a oporu. Je dobré, když je muž schopen ženu vyslyšet, zároveň je vhodné, aby si žena vyhledala i jiné možnosti podpory,” říká sexuoložka MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM, z TH kliniky v Praze, která se specializuje na poradenství onkologickým pacientkám. „Přála bych ženám, které si prošly náročnou onkologickou léčbou a martyriem strachu ze smrti, aby v době, kdy mohou zase více žít jako ženy, v tom nezůstávaly samy. Aby se nebály koupit si knížku, domluvit si schůzku se sexuologem, terapeutem, fyzioterapeutem, využít podpůrné skupiny, kamarádek. Stále mají život ve svých rukou, a to je to nejcennější,” doplňuje lékařka.

Ženy, nebuďte v tom samy


Podle mezinárodní studie publikované letos v lednu v odborném časopise International Journal of Reproductive Medicine zažívá různé problémy se sexuální dysfunkcí až 66 % žen s onkologickým onemocněním. Jiný výzkum poukázal, že na sexuální zdraví během onkologické léčby se lékaři ptají mnohem častěji mužských pacientů než žen. Možná vás napadne, že se přece žena může sama svěřit svému lékaři, jenže ne vždycky je to možné. Někdy zkrátka nemáme k doktorovi stoprocentní důvěru, sympatie nebo chybí chuť rozebírat veřejně intimní problémy. Prvním krokem k překonání ostychu tak může být sdílení zkušeností s dalšími ženami, které mají za sebou podobnou zkušenost. „I ty nejtěžší rány na těle se hojí snáze, pokud se postaráme o duši a věnujeme pozornost psychickému zdraví. Je velkým zdrojem motivace, když vidíte, že někdo prošel podobně náročným obdobím a překonal jej,“ vysvětluje Denisa Laubrová, která sama prodělala zhoubné nádorové onemocnění děložního hrdla. Nyní působí jako ředitelka pacientské organizace Veronica, která se zaměřuje na podporu žen s gynekologickým nádorovým onemocněním. Řada onkologických pacientek se na ni i další pracovnice obrací, protože je trápí různé trable i v sexuální oblasti – ať už jde o otázky intimního života, nebo právě možnosti početí. „To byla i pro mne velká obava, protože jsem léčbou procházela jako mladá žena, a to ve svých 27 letech. Nakonec jsme museli jít cestou surogátního mateřství, o kterém se velmi málo mluví (jedná se o formu náhradního mateřství, kdy je embryo biologických rodičů implantováno do dělohy náhradní matky – poznámka redaktorky). Jestli mohu za sebe poradit ženám: řešte své obavy postupně. Nenechte se všemi nezodpovězenými otázkami a strachem ochromit,“ dodává Denisa.

Doteky a mazlení ano, soulož ne


Závažné onkologické onemocnění v pacientkách automaticky budí strach o život a léčba je spojená s velkou dávkou nejistoty. Je proto logické, že na sex není v tu chvíli pomyšlení. Chuť na intimnosti se velmi vážou na ženskou psychiku a vzrůstají s pocitem bezpečí, jistoty, víry v sebe. Toto vše ale těžká nemoc nebo náročný zákrok berou. „Je třeba si uvědomit, že nemocné ženy nebo ženy po gynekologické operaci jsou nervózní stejně jako například před prvním sexem po porodu. Často se obávají bolesti. V tomto ohledu je potřeba brát strach jako přirozený a mluvit o něm. Doporučuji tedy ženám nespěchat na sebe, udělat si s partnerem hezkou chvilku a do sexu jít jedině tehdy, když ho opravdu chtějí,” vysvětluje sexuoložka Petra Vrzáčková. Radí také myslet na to, že mužům postupem času začne nejvíce scházet dotek – líbání, hlazení, mazlení. „Ženy se ale často stáhnou úplně, protože si myslí, že jakmile se muže dotknou, on si to automaticky vyloží jako signál k souloži. Tyto drobné aktivity jsou ale pro dlouhodobý vztah zásadní a potřebují je muži stejně jako ženy.“ Podle lékařky je potřebná komunikace a vzájemná dohoda v tom, že budou po určitou dobu partnerský intimní život představovat právě projevy něhy.


Strach ze soulože mnohdy pramení z toho, že je častou překážkou sexu vaginální bolest a krvácení – ať už z důvodu zúžené, zkrácené pochvy, nebo kvůli dalším pooperačním komplikacím. Podle Petry Vrzáčkové je proto důležité pochvu postupně vyživovat hormonálně a dilatovat ji – tedy citlivě a nenásilně roztahovat a navracet jí tím pružnost. „Například ženám, které před operací neprošly menopauzou, klesne po odstranění vaječníků hladina estrogenu a testosteronu, poševní sliznice se ztenčí, pochva je křehká a velmi snadno se poraní a infikuje. Žena může užívat hormony a měla by s pochvou pravidelně pracovat, protože pokud není používaná, má tendenci se zúžit a zkrátit,“ vysvětluje lékařka. Jak na to?

Věnujte se pochvě

Postačí vlastní prsty nebo vhodné erotické pomůcky. „Ideální je dilatovat, když je žena zrelaxovaná, večer u televize nebo po teplé vaně. Postupuje jen tak, aby cítila maximálně tlak, nikoli bolest. Dilataci je potřeba provádět pravidelně, aspoň dvakrát až třikrát týdně po dobu minimálně 20 minut,” doporučuje sexuoložka. Použít můžete dilda různých velikostí, ideálně z z lékařského silikonu, který je hebký na dotek a rychle se zahřeje na příjemnou tělesnou teplotu. Navíc je zcela voděodolný a dobře se udržuje hygienicky čistý.


Lubrikace je také na místě, protože po onkologické léčbě poševní sliznice reaguje jinak – vlhne buď pomaleji, nebo vůbec. Kromě hormonální léčby je proto vhodné používat i kvalitní lubrikant, a to na všechny aktivity – dilataci, sex i masturbaci. „Pro ženy, které nechtějí používat umělé produkty, funguje třeba kokosový olej, který je zároveň hypoalergenní. Dále oleje s CBD a dalšími pomocnými látkami, které zvyšují prokrvení, vzrušivost a zvlhčují. Ideální kluznost však poskytují silikonové lubrikanty – vydrží dlouho, v malém množství i hodiny, nemusíte se obávat alergií,” vysvětluje doktorka Petra Vrzáčková.

Když sex jenom bolí

Třiatřicetiletá Caroline Ewing-Haupt z Prahy prodělala preventivní odstranění dělohy, vaječníků a prsou jakožto nosička mutace v BRCA genech. Přiznává ale, že byl pro ni mnohem větším zásahem do sexuálního života komplikovaný porod. Při něm totiž utrpěla velká zranění uvnitř pochvy a na hrázi, která byla nekvalitně sešitá. Proto jí špatně zhojené rány přinášely bolestivost a komplikace v každodenním životě ještě tři roky po porodu. „Lékařka mne šitím zúžila znatelně víc, než jsem byla. Uvnitř zašila zranění jen povrchově, ne skrz všechny tkáně. Pod kůží se tedy časem vytvořila keloidní jizva. Sex byl pro mě bolestivý a nepříjemný. Kvůli špatně sešité hrázi jsem navíc cítila bolest i při sezení nebo vyprazdňování,“ popisuje žena svoji zkušenost.


Nakonec podstoupila Caroline plastickou operaci, při níž jí byly špatně zhojené jizvy odstraněny a sešity znovu, vrstvu po vrstvě. „Operací se vše ještě trochu zúžilo, nicméně stav vypadá dle ošetřující lékařky dobře. Správně zhojená tkáň se bude moct rozmasírovat a roztáhnout, lékařka to vidí pozitivně a i já konečně věřím, že se vrátím do původního stavu,” konstatuje s úlevou. Po svých zkušenostech se rozhodla také zapojit do osvěty a podpořit ženy, které čeká mastektomie, tedy odstranění prsou z důvodu prevence nebo léčby rakoviny. „Samozřejmě se mohou některé ženy děsit prvotní představy sebe sama bez prsou. Kladou si otázky, zda budou ještě ženami po stránce vzhledu a přitažlivosti pro muže. Pravda však je, že po následné rekonstrukci mají často ženy ještě hezčí prsa než předtím. Já osobně jsem s nimi teď naprosto spokojená,“ povzbuzuje mladá žena, která na Facebooku založila podpůrnou skupinu Mastektomie s cílem vytvořit bezpečné místo pro vzájemné sdílení zkušeností.

Zdroje:

  • https://www.facebook.com/groups/2423768734582963
  • https://www.pacientska-organizace.cz/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8902793/
  • https://www.news-medical.net/news/20221024/Sexual-side-effects-of-cancer-treatment-discussed-less-frequently-with-female-patients.aspx