Pýr plazivý roste takřka všude po světě, velmi rychle se totiž šíří, a přestože je všem spíše na obtíž, jelikož se jedná o otravný, jen těžko odstranitelný plevel, má zároveň své velmi příznivé účinky na zdraví člověka.

Pýr plazivý

Původní domovinou rostlinky je Evropa a severní Afrika, ale pravděpodobně byste ji našli i v některých částech Asie. Pýr plazivý se řadí do čeledi lipnicovitých, do kterých mimo jiné spadají také obiloviny. Dorůstá obvykle výšky 120 cm, ale může být i vyšší. Jeho listy jsou zelené až šedé a květenství se objevuje v období letních měsíců.

Jaké léčivé látky důležité pro člověka pýr obsahuje? Jsou jimi polysacharid triticin, slizy, inulin, silice, inositol, ale také vitamíny (hlavně A, B) a minerály. A pro jejich získávání se využívá oddenek pýru.

Léčivé působení pýru na zdraví člověka

Léčivé účinky této plevelovité rostliny jsou dlouhodobě známy. I když převážně je širokou veřejností vnímána právě jako úporný, jen těžko odstranitelný plevel.

Jako léčivka ale působí především diureticky, močopudně nebo chcete-li odvodňovacím účinkem. Jinými slovy zvyšuje tvorbu a vylučování moči. Čímž se podílí i na detoxikačních procesech v těle. Z organismu jsou tak odstraňovány nežádoucí látky, což především pomáhá při močových potížích, jako je zánět močového měchýře či při kožních chorobách. Zároveň to člověku pomáhá se zmenšením otoků a může se to kladně projevit také při léčbě dny a revmatismu.

Významný je také pro kardiovaskulární systém, podílí se totiž na snižování cholesterolu a ovlivňuje hladinu glukózy, stejně jako působí i na hospodaření s tuky. Působí pozitivně mimo jiné také na metabolismus, a tak pomáhá s hubnutím.

Také působí antibakteriálně a doporučuje se i při potížích s dýchacími cestami. Lze jím navíc posílit svůj imunitní systém, a tak je nyní v období přicházejícího podzimního počasí více než žádoucí.

Preventivně jeho užíváním můžete přispět ke zdraví svých jater, která pomáhá v případě potíží i léčit.

A nemusíte jej užívat pouze vnitřně. Zevním užitím pomůže s kožními problémy, jako je ekzém, lupénka nebo například tolik citlivé téma, jako je akné. Šanci mu můžete dát i co se týče hemoroidů, tedy zduřelých a zanícených žilních pletení v oblasti konečníku.

Jak na jeho přípravu, aby posloužil?

Jak už bylo řečeno výše, pro pozitivní účinek pýru se užívá oddenek, který je obvykle deseticentimetrový a lze ho sbírat v různých obdobích roku. Sklizeň je každopádně doporučována na přelomu léta a podzimu, tedy v září a říjnu.

Jakmile už máte oddenky pýru doma, stačí je oprat, zbavit se nožíkem kořenných výhonků a nakrájet je. Následně rychle a důkladně usušte, a to na slunci, na topení nebo umělým teplem při teplotě do 40 °C.

Tip: Při sušení oddenků se vyplácí je obracet a kontrolovat, jsou totiž velmi náchylné k plesnivění.

Sušený oddenek je vhodné skladovat v suchu a nejlépe v uzavřené nádobě, jak už bylo řečeno, velmi rád přijímá vlhkost a plesniví.

Připravte se na to, že sušené oddenky pýru nijak nevoní a chutnají jemně nasládle.

Pak už nezbývá než pýr začít využívat ve svůj vlastní prospěch přípravou různých odvarů, což jde i s čerstvou rostlinkou.

Recepty

Čaj z pýru plazivého

  • 2 lžičky sušeného oddenku
  • 250 ml studené vody

Sušený oddenek zalijte vodou a přiveďte k varu, vařte cca 5 minut a pak nechte alespoň 10 minut louhovat. A čaj je na světě. Nyní už nezbývá než si čaj osladit třeba medem, vychutnat si jej, a tím udělat něco pro sebe a své zdraví.

Teplý či vlažný čaj pijeme dvakrát až třikrát denně před jídlem.

Účinná je také čerstvá šťáva z oddenku pýru plazivého, kdy se užívá několik čajových lžiček denně.

Tinktura z pýru plazivého

  • 150 g čerstvého nebo 100 g sušeného oddenku
  • 700 ml 40% alkoholu

Oddenek vložte do uzavíratelné nádoby, zalijte alkoholem, uzavřete a nechte asi tři týdny či déle extrahovat. Nezapomeňte každý den sklenici protřepat a po celou dobu macerace sklenici chránit před světlem.

Následně tekutinu sceďte ideálně přes kávový filtr a skladujte v chladu a temnu.

Užívejte dvakrát až třikrát denně 20–30 kapek do sklenky vody (množství kapek závisí na vaší hmotnosti).

Získáte tak tekutinu, která významně posílí vaši imunitu neboli obranyschopnost organismu. Pomůže také při onemocnění močových cest a detoxikačních kúrách.

Zdroje: