Obor psychosomatika se zabývá vzájemným ovlivňováním těla a mysli. A jak to funguje? Psychika zahrnuje všechny naše zážitky a myšlenky. To vše se v nás ukládá, i když na to zrovna nemyslíme nebo si to nepamatujeme. Pokud jsou takové prožitky nějakým způsobem ohrožující, mohou našemu organismu způsobit extrémní stres. Vnitřně však toužíme po harmonii, proto můžeme tyto negativní zážitky potlačovat. Tělo se ale snaží naši psychiku chránit a upozorňuje na problém různými fyzickými příznaky. Reaguje o to silněji, čím víc se bráníme přirozené reakci. Pokud tedy není adekvátně kompenzována nadměrná psychická zátěž, může se objevit nemoc.

Zdroj: Youtube

Lékaři s pacienty pořádně nemluví

Už nějakou dobu máme mnoho poznatků o tom, že tělesná složka člověka úzce souvisí se složkou psychickou. Vzájemná souvislost by se dala popsat takto: Bolest břicha může být způsobena stresem, na druhou stranu bolest břicha ze špatného jídla může narušovat psychickou pohodu člověka. S psychickou a tělesnou stránkou člověka významně interaguje i sociální situace. Všechny tři složky se doplňují jako komplexní celek, vysvětluje web Mojepsychologie. A dále dodává, že problém je, že lékaři se soustředí na zjevně pozorovatelné tělesné projevy, které se naučili odhalovat v rámci studia. Jejich pozornost by ale měla směřovat také k dialogu s pacientem.

Často se stává, že je nám zle, všechno bolí, únava, potíže s trávením, migrény, zatuhlé klouby, ale na žádných výsledcích se nikdo nic nezobrazuje a lékaři nás přesvědčují, že jsme zdraví. Většinou je to důsledek dlouhodobého přepětí a stresu a často se dříve nebo později nějaká nemoc objeví. Většina lékařů se soustředí jen na léčbu vnějších příznaků, a to i v případě, že se nedaří najít jejich medicínskou příčinu. Někteří mají tendenci psychosomaticky nemocného člověka dokonce považovat za hypochondra. Takový pacient přitom skutečně trpí, je proto nutné zajímat se o to jaké faktory, mohly problémům přecházet.

Psychosomatika a nemoci

Psychika může být spouštěčem mnoha nemocí. Některé vědecké výzkumy dokonce dokazují, že dlouhodobý stres a psychické vyčerpání předcházeli také vzniku rakoviny. Dlouhodobý špatný psychický stav však nejčastěji předchází:

  • Častému nachlazení, rýmě
  • Bolestem v krku
  • Kožním vyrážkám, akné
  • Lupence
  • Bolestem zad a hlavy
  • Únavovému syndromu
  • Poruchám trávicího traktu
  • Poruchám pohybového ústrojí
  • Gynekologickým problémům
  • Alergiím
  • Astmatu

Server Euro odkazuje na knihu Proč (a jak) psychosomatika funguje, kde téma rozebírá lékařka Jarmila Klímová, podle které je psychosomatická léčba velmi zásadní metodou například u nádorových onemocnění. Právě ty jsou podle ní velmi častou příčinou špatného psychického stavu.

O skutečném vlivu psychických a sociálních systémů na naše zdraví se toho ví opravdu málo, protože výzkumná metodologie a nasměrování finančních prostředků na výzkum jdou především biologickým směrem. Než navštěvovat stále dokola stejné lékaře, obraťte se se na kliniky, kde se zabývají zabývají psychosomatickou medicínou.

Zásadní roli v cestě za uzdravením a psychosomatikou v rovnováze hraje také psychoterapie. Propojuje životní příběh pacienta s jeho tělesným bytím. Pokud odhalíte spojitosti s vašimi traumaty nebo stresy, jednodušeji naleznete cestu ke změně. Psychoterapie vám může pomoci najít optimální vyváženost psychického a fyzického nasazení a relaxace. V případě, že za problémy stojí konflikty v rodinném zázemí, k úspěchu by mohla pomoci i rodinná terapie.

Zdroj: Studie, Euro, Mojepsychologie, Patalie