Zdroj: Youtube


Šťastné jídlo aneb Happy Foods


I prostřednictvím jídla můžete dosáhnout lepší nálady. Existují totiž takzvané ,,šťastné potraviny.” Patří mezi ně třeba para ořechy, vlašské ořechy, kakao a hořká čokoláda, špenát, vejce, banány nebo ryby.

Zejména během zimního období, kdy na nás útočí různé viry a bakterie, je pro tělo důležitý příjem vitaminu D. Ten posiluje imunitu, jejíž nedostatek způsobuje únavu, podrážděnost, úzkosti či deprese a výkyvy nálad. Nejlepším zdrojem vitaminu D je samozřejmě sluneční světlo, nachází se ale také například v tučných mořských rybách.

Pokud máte obavy z přítomnosti těžkých kovů v mořských rybách, užívejte vitamin D ve formě doplňku stravy. Koneckonců z potravy, včetně ryb, vitamanu D tělo může získat jen malé, nedostatečné množství.

Důležitou roli pro duševní zdraví hrají také vitaminy skupiny B, minerály hořčík a zinek, stopový prvek železo a omega-3 mastné kyseliny.

Pro celkové zdraví je však samozřejmě důležitá i řada dalších živin. Pokud se rozhodnete užívat je ve formě kapek, kapslí nebo tobolek, dodržujte doporučenou denní dávku, kterou mají doplňky stravy uvedenou na obalu.


Umění

Duši živí nejen jídlo, ale také umění - ať už ho sami vytváříte, nebo ho jen obdivujete. Pohled na umělecká díla sochařů a malířů, poslech hudby, zpěv, tanec, četba dobré knihy podobné aktivity přináší pocit naplnění, radosti a uvolnění.

Umění kultivuje lidského ducha a stejně jako sport aktivuje jedinečná centra v mozku a uvolňuje hormony štěstí - tedy serotonin, dopamin, endorfiny a oxytocin.


Extra tip

Věnujte pozornost nejen obsahu, ale také estetice jídla a podávání. Snažte se, aby váš pokrm byl nejen chutný, ale aby lahodil i vašim očím. Snadno můžete spojit jídlo s uměním, tím, že váš talíř bude zářit všemi barvami. Důležité je pak i servírování - místo nudného chleba se sýrem na klasickém bílém talíři zkuste třeba nakrájet sýry na břidlicové prkénko a ozdobte dílo olivami, zeleninou, nebo tím, co máte rádi. Jídlo, které se vám bude vizuálně líbit, bude lépe chutnat, a zlepší vaši náladu.


Další způsoby dosažení duševní rovnováhy

Sport patří mezi osvědčené "vyháněče" stresu, nepříjemných myšlenek a špatné nálady. Říká se, že ve zdravém těle zdravý duch. Staráme-li se o své tělo, má to vliv na naši duši. A naopak, pokud není psychika v pořádku, projeví se to na našem fyzickém zdraví.

To znamená, že když se staráme o své tělo, má to vliv na naši duši. A naopak, pokud není v pořádku psychika, projeví se to i na našem fyzickém zdraví. Tomu se říká psychosomatika.

Uklidnit duši můžete například meditací - jejím cílem je kultivace mysli - její zklidnění.

Vyžaduje to velkou sílu vůle a soustředění, ale s trochou tréninku to zvládne každý.

Další pomocníci v cestou za klidnou duší jsou různé koníčky, spánek, relaxace či dobrý přítel. V těžších případech je pak vždy možnost obrátit se na psychologa i lékaře, kteří vám doporučí další vhodné prostředky, kterými můžete dosáhnout psychické pohody a štěstí.

Zdroje:

https://www.delish.com/

https://zdravie.sk/