Zvracení a průjem patří mezi nejčastější infekce dětského věku. Projde si jím většina dětí, některé i opakovaně. Většinou se nejedná o závažné onemocnění a díky správné léčbě během několika dnů odezní. Zejména u kojenců a batolat se ale musíme mít na pozoru před dehydratací.

Zdroj: Youtube

Jak postupovat při průjmu a zvracení

Hlavní zásadou je: snížit zatížení trávicího traktu vhodnou dietou, radí web Arnika.

Tato dieta musí dítěti zajistit dostatek tekutin, vyloučit potraviny - dráždicí, bohaté na tuk a cukr. Na začátku podáváme jen tekutiny. 12 hodin od posledního zvracení nepodáváme žádné jídlo. Při zvracení je vhodné podávat tekutiny chlazené, častěji po malých dávkách – po lžičkách.

Pediatrička Gabriela Peroutková uvádí detailní návod, jak postupovat v případě, že dítě zvrací a má průjem.

U zvracení je nutné je zajistit dostatečný příjem tekutin slazených jednoduchým cukrem, neperlivých, chladných, ne čisté vody, nejprve v malém množství - po lžičkách po 10-15 min., lze také zakoupit rehydratační roztoky (ORS Kulíšek, Vodníček, Enhydrol). Lékařka rozhodně nedoporučuje Coca-colu, jak se někdy uvádí v rámci babských rad.

První jídlo je vhodné asi 2 hodiny po posledním zvracení nebo dle chuti, začínáme dietními potravinami jako rohlík, těstoviny, rýže, vařená mrkev, brambory, banán, jablečné pyré, postupně během několika dní přidáváme další potraviny, naposledy se vracíme k masu a kravskému mléku, kojení zásadně neomezujeme

Při hladovění (nedostatečném přísunu sacharidů), kdy začne tělo metabolizovat tuky, vznikají ketony dráždící mozek k opakovanému zvracení, proto je vhodné podávat tekutiny slazené jednoduchým cukrem (Glukopur, Hroznový cukr). Obecně není nutné podávat žádné léky, každopádně vyhledejte lékaře, pokud se stav dítěte nelepší a dítě v sobě neudrží žádné tekutiny.

U průjmu virus postupuje zažívacím traktem, dostává se postupně až ke střevu, kde způsobuje bolesti břicha a průjem. Režim je stejný jako u zvracení, doplňování tekutin, dietní potraviny.

Lékařka ani zde nedoporučuje žádné léky, naopak je potřeba, aby s průjmem rychle odešly z těla i choroboplodné zárodky, v závažnějších případech je možné koupit černé uhlí nebo Smectu. Naopak doporučuje probiotika. A pokud je v stolici krev, rozhodně vyhledejte lékaře.

Zdroj:Arnika, Gabriela Peroutkova