Nepochybujte o nich

Doba sociálních sítí a aktuálního kultu krásy je tvrdá. Všude kolem nás vidíme dívky a ženy, které si ňadra nechávají vyplňovat implantáty a tvarovat, aby byla ještě větší, plnější, přitažlivější. Není to ale zbytečné? Malá nebo velká, plná či svěšená – ňadra slouží primárně ke kojení dětí a tuto funkci zvládnou, ať už vypadají jakkoliv. Jsou to přeci vaše prsa a jsou dokonalá tak, jak jsou. Buďte na ně pyšné, ať mají jakýkoliv tvar nebo velikost, protože jsou to originály! Je úplně normální, pokud máte jedno prso například větší nebo menší než to druhé, i pokud je níž nebo výš položené. Prsa mohou mít přirozeně tvar hrušky, slzy, citrónu, jablka a s přibývajícím věkem na ně samozřejmě působí také gravitace. Tvar bradavky i dvorce je rovněž u každé ženy jiný, proto se nikdy nesrovnávejte s kamarádkami, nebo ženami, které vidíte na koupalištích či ve filmech pro dospělé.

Zdroj: Youtube

Nenoste špatnou podprsenku

Tato rada je alfou a omegou pro vaše ňadra. Každá žena by už od pubety měla vědět, jaká velikost a typ podprsenky jí padne, v čem se budou její prsa cítit jako v bavlnce, a co jim naopak škodí. Snažit se nacpat vnady do příliš malé velikosti košíčků je nesmysl, navíc pokud podprsenka škrtí, může to omezit průtok krve, což v horších případech vede i ke vzniku cyst. Nikdy nechoďte spát s podprsenkou, dopřejte vašim pokladům alespoň pár hodin volnosti a relaxace. Další důležité pravidlo: kdykoliv jdete běhat, hrát volejbal, cvičit nebo jakkoliv sportovat, nezapomeňte si obléknout sportovní podprsenku. Jedina ta vašim ňadrům zajistí dostatečnou oporu, navíc vás nebudou při pohybu nikde škrtit ramínka. Samotným tématem jsou pak kostice. Někdo je zavrhuje jako nepohodlný přežitek, a nedá dopustit na bezkosticové podprsenky, o kterých ani nevíte, že je máte. Jestliže patříte mezi ženy s menšími ňadry, můžete zkusit chodit bez poprsenky úplně a nechat je volně dýchat. Možná jste slyšela, že bez opory budou vaše prsa svěšená, ale tak to nefunguje. Prsa padají přirozeně s věkem, stejně jako nám přibývají vrásky na krku nebo tváři.

Neignorujte změny

Cokoliv je s vašimi prsy jinak, neberte na lehkou váhu. Buďte všímavé ke všem změnám, jako jsou důlky, bradavičky, bulky. To samé platí také o bradavkách. Pokud z nich vytéká malé množství bílé či nažloutlé tekutiny, objednejte se k lékaři na vyšetření. Je důležité vědět, že i zdravá prsa se malinko mění – v rámci jednoho menstruačního cyklu se můžou zdát například plnější. Jak uvádí web Vitalia.cz, i v mládí se někdy mohou objevit například nezhoubné bulky, ve vyšším věku pak cysty – jejich riziko však může posoudit jen lékař. Proto choďte na pravidelné kontroly ke gynekologovi a hlídejte si prevenci. Od třiceti let se doporučuje chodit na mamografické vyšetření jednou za rok, protože u mladých žen nádory většinou rychleji rostou, jsou agresivnější a hůře se léčí.

Nepodceňuje samovyšetření

Rakovina prsu postihne ročně téměř 7000 pacientek a může se jednat i o mladé ženy, především, pokud k ní mají dědičné predispozice. Proto si doma provádějte samovyšetření, a to pravidelně každý měsíc, ideálně v období po menstruaci, a v případě neobvyklých změn kontaktujte lékaře. Zvlášť důsledné by měly být ženy, u kterých se nádorové onemocnění objevuje v rodinné anamnéze. „Pacientka časem získá rutinu a přehled o běžném vzhledu svých prsou a jakoukoliv odchylku snadno rozezná," doporučuje Lucie Hallamová, vedoucí lékařka EUC Mamocentra Olomouc pro web Vitalia.cz. Návodů, jak si vyšetřit prsa, najdete na intertnetu mnoho, nezapomínejte promačkat i oblast podpaží, spodní i horní část prsou, zkontrolovat dvorce i bradavky. Pro snadnější práci si můžete prsty navlhčit mýdlem, budou vám po kůži lépe klouzat. Pokud se vám něco nezdá, zvedněte telefon a objednejte se k lékaři.

Neřešte chlupy

To, že jen muži mají ochlupený hrudník, je čistý mýtus. Pravdou je, že i ženy mají chloupky, nejčastěji v oblasti bradavek. Někdo jich má méně, jiný více, ale jde o přirozenou věc. Nikdy se za ně proto nestyďte, a nesnažte se je bolestivě trhat pinzetou. Místo toho, abyste řešily vzhled, velikost a tvar vašeho poprsí, zaměřte se na to podstatné – na jejich zdraví.

Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/pece-o-prsa-podle-veku/